Jako młode mamy zależy nam na tym, aby nasze dzieci zawsze dostawały wszystko, co najlepsze, ale niestety giniemy w gąszczu informacji, które są sprzeczne. Nie chcemy niepotrzebnie przepłacać, za coś, co jest przereklamowane, ale jednocześnie chcemy być świadomym klientem. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć, czym są ubranka organiczne i czy warto kupować ciuszki dla maluszka z bawełny organicznej.

Co to jest bawełna organiczna?

Bawełna organiczna jest rodzajem bawełny hodowanej i produkowanej w ściśle określony sposób. Jej uprawa prezbiega bez użycia jakichkolwiek środków ochrony roślin, herbicydów, pestycydów i nasion modyfikowanych genetycznie. Pojawia się więc pytanie, w jaki sposób rośliny są chronione przed chorobami i atakującymi je szkodnikami? Otóż do ich ochrony stosowane są naturalne środki, takie jak kwas cytrynowy, czosnek, obornik i naturalne nawozy. Bawełna organiczna zbierana jest ręcznie, a więc nie są do tego celu wykorzystywane żadne maszyny, dzięki czemu jest ona wyjątkowo czysta i nie wymaga dodatkowych metod oczyszczania.

Tradycyjną bawełnę barwi się środkami chemicznymi i poddaje działaniu środków uszlachetniających. Bawełna w wersji organic nie wymaga takich zabiegów, a do jej barwienia wykorzystuje się naturalne środki, jak na przykład mieszanki glin. Wszystko to sprawia, że powstaje produkt w pełni ekologiczny, dużo lepszej jakości i odporności. Bardzo istotne jest to, że na ekologicznych plantacjach nie wolno zatrudniać dzieci. Wykorzystywanie do pracy małoletnich stało się niestety regułą Trzeciego Świata, gdzie produkowane jest najwięcej bawełny organicznej.

Jakie zalety i wady mają ubranka organiczne?

Podstawową zaletą bawełny organicznej jest to, że nie musimy mieć obaw przed ciężkimi chemikaliami, które używane są do produkcji ubranek z innego materiału i bawełny konwencjonalnej. Ta, która jest produkowana w sposób ekologiczny, jest delikatniejsza i bardziej miękka od zwykłej zwykłego materiału. Ponadto nie gniecie się, nie mechaci się oraz charakteryzuje się dużo silniejszymi włóknami. Mimo częstego prania nie traci także koloru, formy, ani swoich właściwości. Bawełna organiczna znajduje swoje zastosowanie głównie w ubrankach dla dzieci, w szczególności tych przeznaczonych dla niemowląt. Pozbawiona chemii w procesie produkcji, nie wywołuje podrażnień i nie uczula niemowlaka. Dzięki temu, że jest przewiewna, zapewnia optymalny komfort termiczny. Jako mamy często wybieramy właśnie ekologiczne ubranka z bawełny dla swoich dzieci, ponieważ mamy większą pewność, że nie zareagują one alergią na ten materiał.

Ofertę naszych ubranek organicznych dla dzieci znajdziesz na https://misioohandmade.pl/ubranka-dzieciece/

A jakie są ich wady? Ubranka z bawełny organicznej są nieco droższe, ale płacimy wtedy za wyższą jakość. Należy przypomnieć, że jest ona barwiona naturalnie, a więc występuje w kolorze białym, oliwkowym, kawy z mlekiem, écru i beżowym. Musimy więc pamiętać o tym, że produkty organic z bawełny mogą różnić się od siebie odcienie, co oznacza, że biel nie zawsze będzie czystą bielą. Dla części mam może być wadą to, że mają one ograniczony wybór pod względem kolorystyki, ale przecież najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka.

Kiedy warto kupować ubranka dla dzieci z bawełny organicznej?

Delikatność produktów z bawełny organicznej oraz jej antyalergiczne właściwości sprawiają, że są one idealnym wyborem dla noworodków i wcześniaków. Kupując ubranka dla niemowląt w wersji organic, kupujemy to, co najlepsze i najdelikatniejsze. Jeśli więc zależy Ci na komforcie Twojego dziecka, warto wydać nieco więcej, ale za to otrzymać produkty z najwyższej półki. Bezpieczeństwo i zdrowie naszych pociech jest bezcenne, a my wybierając ekologiczne ubranka z długim rękawem, body, sukienki, czy też inne, zapewniamy zdrowy start naszego niemowlaka. Jeśli w rodzinie występują alergie, uczulenia lub skóra wrażliwa, wówczas bezwzględnie powinniśmy korzystać z produktów organicznych. Ponadto ubranka niemowlęce ekologiczne polecane są maluchom, które zmagają się z atopowym zapaleniem skóry.

Musimy także pamiętać o tym, że tego typu ciuszki to zbawienie dla naszej planety i otaczającego nas środowiska, które degradowane jest bezmyślnym postępowaniem ludzi, którzy nie dbają o naturę. Dodatkowo wybierając ubranka organiczne, kupujemy odzież, do której produkcji nie są wykorzystywane dzieci, co dla nas – rodziców – powinno mieć ogromne znaczenie. Jeśli z jakichś przyczyn nie zależy nam na środowisku, to pamiętajmy, aby produkty ze zwykłej bawełny były opatrzone znakiem “bezpieczne dla dzieci” i były wytwarzane przez sprawdzone marki.

Jak kupować ubranka z bawełny organicznej, aby były one najwyższej jakości?

Kupowanie ubranek dla niemowląt to swego rodzaju wyzwanie, tym bardziej że w obecnych czasach coraz łatwiej jest trafić na firmy, które nie wytwarzają produktów z wysokiej jakości bawełny, tylko z domieszkami, a mimo to podrabiają certyfikaty. Po pierwsze oszczędźmy sobie kupowania bluzeczek z długim rękawem, czy też body od marek, które nie pochodzą z rodzimego rynku. Po drugie zwracajmy uwagę na certyfikaty. Najważniejszym w tym przypadku jest GOTS, czyli Global Organic Textile Standards. Oznacza on, że ubranka są produkowane w co najmniej 95 procentach z bawełny organicznej. Musimy również pamiętać, że napis 100% bawełny nie oznacza, że to produkt z bawełny organicznej, a jedynie z jej zwykłej odmiany.

Podziel się: