Pięciolatek to już nie jest niemowlak, ale też nie jest to jeszcze duże i całkowicie samodzielne dziecko. Wymaga opieki i pomocy, ale nie wyręczania i nieustannych zakazów. Jest też ciągle labilne emocjonalnie – okazuje emocje gwałtownie, zarówno dobre, jak i złe. Wciąż się rozwija i aby możliwy był odpowiedni rozwój dziecka w tym wieku, warto zadbać o właściwe zabawki. Pięciolatek bowiem uczy się głównie poprzez zabawę. Jakie są pięciolatki i jakie zabawki będą dla nich najlepsze?

Zapraszamy do sprawdzenia oferty sklepu MisiooHandMade: https://misioohandmade.pl/sklep/

Dzieci ruchliwe i ciekawe świata

Pięciolatek to dziecko bardzo ruchliwe i aktywne. Próbuje robić nawet różne akrobacje, wspinać się i nie jest świadome tego, że jest to dla niego niebezpieczne. Jest niemal stale w ruchu – nawet kiedy rysuje to cały czas zmienia pozycje, wierci się, kręci. Dlatego jest to bardzo dobry wiek na zapisywanie dzieci na różne zajęcia sportowe, ruchowe, takie jak taniec, sztuki walki czy treningi piłkarskie. Pięciolatek jest też bardzo ciekawy świata. Zadaje mnóstwo pytań i to często trudnych. Interesuje się wieloma sprawami, często nie rozumiejąc, że może niektórymi sprawami interesować się nie powinien. W centrum jego zainteresować wciąż jednak pozostaje mama.

Samodzielność pięciolatka

Pięciolatek jest dzieckiem już w miarę samodzielnym. Potrafi się ubrać, rozebrać, umyć sam ręce, twarz, zęby czy skorzystać z toalety, choć czasem trzeba mu pomóc. Umie też sznurować buty, zapinać guziki. Posługuje się sztućcami, ładnie je, ale nie kroi jeszcze nożem. Potrafi też sam wymyślać sobie zabawy i organizować czas. Nie wymaga stałej uwagi rodzica lub opiekuna, aczkolwiek nie można go zostawić samego.

Jak postępować z pięciolatkiem?

Przede wszystkim nie wyręczajmy dziecka we wszystkim. Niech ubierze się samo, a my najwyżej poprawimy to, co nie wygląda estetycznie (dziecko nie patrzy na szczegóły, takie jak to, że coś jest podwinięte, zawinięte czy że zbyt dużo widać). Trzeba dostrzegać starania malucha, chwalić go i zachęcać do działania, ale też nie należy chwalić przesadnie. Takie dziecko lubi uznanie dorosłych. Pięciolatek wymaga ogromu czasu od rodziców – wspólnej zabawy, rozmowy, towarzystwa. Wspólna zabawa jest niemal najważniejszym i nieodłącznym elementem codzienności. Najlepiej bawić się z dzieckiem w sposób naprzemienny, czyli zarówno pracy w skupieniu, jak i zabawy ruchowej. Ważne są zabawy ćwiczące zdolności manualne, myślenie, logikę, wyobraźnię i kreatywność.

Zabawki dla pięciolatka – lista prezentów

Najważniejszymi rzeczami dla dziecka zawsze są zabawki. Odpowiednie zabawki pomagają dzieciom w rozwoju zarówno fizycznym, jak i psychicznym i emocjonalnym. To właśnie zabawki są ulubionymi prezentami, z których dzieci cieszą się najbardziej. Jakie zabawki najlepiej kupić pięciolatkowi?

1. Puzzle

Puzzle uczą zdolności manualnych, myślenia, ćwiczą spostrzegawczość oraz cierpliwość. Dopasowanie do siebie poszczególnych elementów układanki to wyzwanie dla dziecka, a pięciolatki lubią wyzwania i mają uciechę, kiedy sobie z nimi radzą.

2. Gry planszowe

W dobie smartfonów, tabletów, komputerów i play station gry planszowe trochę utraciły zainteresowanie, a są wspaniałym rodzajem zabawy i rozrywki dla całej rodziny, nie tylko dla samych dzieci. Gry potrafią wiele nauczyć, na przykład podejmowania decyzji, uczciwości, cierpliwości (konieczność oczekiwania na swoją kolejkę) czy radzenia sobie z porażkami.

3. Klocki

Pięciolatki rzadziej już miewają odruch wkładania do buzi tego, co nie jest jadalne, ale zabawki powinny być jednak wolne od drobnych elementów, grożących połknięciem. Klocki jednak nie muszą już być takie wielkie. Pięciolatkowi można zafundować już klocki lego. Dla chłopca idealne będą klocki Lego Star Wars.

4. Lalki, maskotki, samochodziki

Dzieci w wieku 5 lat uwielbiają różnego rodzaju lalki, samochodziki, misie czy figurki. Nawet jeśli się nimi nie bawią, to lubią je kolekcjonować. Dla dziewczynki lalka czy maskotka będzie idealnym prezentem. Bardzo fajne maskotki oferuje marka Little Pony. Jeśli zaś chodzi o samochodziki to świetnym pomysłem na upominek będą odlewane samochodziki Hot Wheels. Oryginalnym rozwiązaniem będą drewniane zabawki zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców, produkowane przez firmę Plan Toys. Idealne do zabawy, jak i kolekcjonowania będą samochodziki i figurki marki Spin Master.

5. Ręcznie robione zabawki ze sklepu misioohandmade

Bardzo ciekawym i oryginalnym podarunkiem dla pięcioletniego dziecka będą ręcznie robione zabawki. Są one w pełni bezpieczne, wykonane z najwyższej jakości materiałów. W asortymencie sklepu misioohandmade znaleźć można takie rzeczy jak baseniki z kulkami (dla 5 latków mogą to być na przykład z serii Comfort +), maty podłogowe, pufy, koniki na biegunach czy huśtawki (również z serii Comfort +), które będą nie tylko świetnymi zabawkami, ale także ciekawymi elementami urozmaicającymi wyposażenie dziecięcego pokoju.

Zobacz nasze produky i wybierz ten, który najbardziej spodoba się Twojemu dziecku:

Piłeczki do basenu - plastikowe piłeczki
Piłeczki do suchego basenu
Podziel się: