Zabawa to bardzo ważny element rozwoju każdego dziecka. Chociaż maluchy bawią się głównie dla przyjemności, daje im ona znacznie więcej niż tylko radość. Dla rodziców zabawa dzieci, to nic innego jak wypełniane czasu, którego każdy brzdąc ma pod dostatkiem. Dlatego też dorośli nie przywiązują większej wagi do tego, że ich pociecha się bawi. Dla dzieci zabawa to czynność taka sama jak picie, spanie, czy jedzenie. W odróżnieniu od nauki przed zabawą nie stawia się żadnych celów, czy wymogów, a więc malec nie ma obowiązku opanowania nowej umiejętności w określonym czasie. Mimo to zabawa pełni w życiu dzieci bardzo ważną rolę i pozwala zdobyć im nowe zdolności, dlatego też rodzice nie powinni im jej ograniczać, a wręcz przeciwnie – powinni uczestniczyć w zabawie z maluchami.

Dlaczego warto bawić się z dzieckiem?

Można byłoby podejść do analizy tego zagadnienia naukowo, gdzie specjaliści potwierdzili wpływ wspólnej zabawy dzieci z rodzicami na rozwój zarówno jednych, jak i drugich. Z badań wynika, że aż dziewięć na dziesięć rodzin jest szczęśliwszych, jeśli wspólnie spędzają czas na zabawie przynajmniej przez pięć godzin tygodniowo. Wydaje się niewiele, ale biorąc pod uwagę fakt, w jakim tempie obecnie wielu z nas teraz żyje, możemy śmiało stwierdzić, że jest to dużo. Nie zwalnia nas to jednak z obowiązku spędzania czasu razem z naszymi dziećmi. To pokazuje, że w pewnym momencie powinniśmy zwolnić i wkroczyć w świat dziecięcych zabaw, aby się nieco rozluźnić i zrelaksować.

Dzieci niewątpliwie dają nam dużo szczęścia, ale także i obowiązków. Niektóre z nich są mniej, a niektóre bardziej przyjemne. Z pewnością tych pozytywniejszych aspektów jest więcej, przyjemnym obowiązkiem są wspólne gry i zabawy. Niestety coraz więcej rodziców zaniedbuje swoje dzieci i ich potrzeby, często pokazując im, że mają bawić się same. Jest to oczywiście ogromny błąd, którego za wszelką cenę powinniśmy unikać. Wszak to od nas maluchy czerpią wszystkie wzorce, to my jesteśmy ich mentorami i przykładami.

Wspólne zabawy ruchowe z dziećmi pozwalają na integrację pomiędzy nimi a rodzicami. Jeśli nie poświęcimy naszym pociechom zbyt wiele czasu, możemy doprowadzić do tego, że poczują się odrzucone i zaniedbane. Godzina dziennie to naprawdę niewiele dla nas – rodziców, natomiast dla najmłodszych to wspaniale spędzony czas. Nie potrzeba się głowić i szukać pomysłów w internecie, wystarczy, że spytamy nasze dzieciaki, co chcą robić. Możliwości jest mnóstwo, od zabawy traktorem po zabawy ruchowe dla dzieci jak na przykład chodzenie po pokoju z zawiązanymi oczami, czyli popularna ciuciubabka. Wspólne spędzanie czasu sprawia, że zacieśniają się więzy między dzieckiem a rodzicem. Inne zalety zabawy z naszym maluchem to:

 • możliwość wykrycia problemów w rozwoju u dziecka, na ich wczesnym etapie
 • zyskanie zaufania malucha
 • aktywne uczestniczenie w życiu dziecka
 • możliwość korygowania złych zachowań dziecka podczas zabawy

Jeśli masz czas poświęcić, chociażby godzinę dziennie na zabawy ruchowe, czy jakiekolwiek inne ze swoim dzieckiem, masz szansę zyskać lepszy kontakt z nim. Jeśli jest możliwość, to staraj się za każdym razem wydłużać ten czas. Tylko dzięki temu będziesz miał możliwość lepszego poznania swojego dziecka. Pamiętaj także, że poznajesz przy tym samego siebie i stale uczysz się bycia jak najlepszym rodzicem.

Jak zabawa wpływa na rozwój dziecka

Wspólna zabawa z dzieckiem to przede wszystkim możliwość nauczenia go nowych umiejętności, a także pokazania mu świata z innej perspektywy. To właśnie naszym obowiązkiem jest to, aby dziecko wiedziało, jak funkcjonuje dzisiejsza społeczność. Pierwsze zabawy maluchów często określane są jako manipulacyjne. Oznacza to, że dzieciaki zazwyczaj coś zgniatają lub czymś uderzają. Po osiągnięciu około roczku zaczynają one dostrzegać efekty swojego zachowania, więc wtedy zabawy przyjmują charakter intencjonalny. Warto w tym okresie pokazać swojej pociesze gadżety, które mają rozbudowane funkcje.

Rok później maluchy wkraczają w świat zabawy tematycznej. Dzieci wchodzą w niej w role znane z najbliższego otoczenia. W ten sposób pokazują, jak widzą otaczający je świat. Takie zabawy są znakomitym odbiciem panujących relacji między dorosłymi. Małe dziewczynki najczęściej bawią się w dom i dzieci, natomiast chłopcy wpadają na pomysł stworzenia własnego warsztatu napraw. Ważne, aby w tym czasie rodzice wspierali zabawę swoich pociech. Małe dziecko zdecydowanie potrzebuje do współzabawy kogoś dorosłego, ponieważ rzadko potrafią ją sobie same zorganizować. Jeśli więc chcemy zagwarantować im prawidłowy rozwój, to bawmy się razem z nimi. Pograjmy z dzieckiem w piłkę w domu lub wyjdźmy z nim na spacer i pokażmy mu to, co go otacza. Oprócz prawidłowego rozwoju psychicznego równie ważne jest zadbanie o koordynację ruchową dzieci. Tylko dzięki temu będą się one kształtować prawidłowo i w sposób zrównoważony.

Dla najmłodszych można kupić specjalne maty edukacyjne lub suche baseny, w których znajdują się piłeczki. Takie gadżety posiadamy w naszym sklepie. Warto się z nimi zapoznać, ponieważ pomagają one rodzicom zadbać o prawidłowy rozwój ich pociech.

 1. https://misioohandmade.pl/suche-baseny-z-pileczkami/
 2. https://misioohandmade.pl/mata-do-zabawy/

Propozycje zabaw ruchowych dla dzieci

Jeśli chcemy znaleźć fajny pomysł na kreatywne zabawy ruchowe dla naszych dzieci, to można ich znaleźć mnóstwo w internecie. Warto jednak samemu się wysilić i wymyśl coś, co zaskoczy Twoją pociechę. Nie popełniajmy jednego ważnego błędu. Wielu rodziców w obecnych daje swoim dzieciom do zabawy tablety i komputery. Oczywiście wpływ nowej technologii nie musi być negatywny, o ile dozuje się ją z umiarem. My natomiast polecamy skorzystać z zabaw z piankowymi makaronami. Jest to świetny pomysł na zaaranżowanie wspólnie spędzonego czasu. Tor przeszkód, gdzie trzeba przeskakiwać nad piankami lub przechodzić pod nimi, z pewnością korzystnie wpłynie na rozwój mięśni i układu kostnego. Można także do zabawy wykorzystać butelki napełnione wodą. Wystarczy je sklepić taśmą i zrobić kolejny tor do przejścia.

Cudownie jest obserwować, jak nasze maluchy się bawią. Ważną zasadą jest jednak to, że bez względu na to, czy będzie to mecz w piłkę, czy też konkurencja, w której trzeba przeciągnąć linę, dziecko zawsze wygrywa. Rodzic powinien dać fory swojemu maluchowi i pokazać mu, że on też może być zwycięzcą. Inne kreatywne zabawy ruchowe dla dzieci to także:

 • skoki w dal z miejsca lub rozbiegu
 • zawody sprawnościowe na drabinkach
 • sieć pająka dla najmłodszych
 • rzut piłką w dal lub do celu
 • slalom na hulajnodze lub rowerku biegowym
 • rzut oszczepem zrobionym z kija
 • trening równowagi podczas spaceru, w którym rysuje się linię, której nie można przekroczyć

Możliwości na kreatywne zabawy ruchowe dla dzieci jest mnóstwo. Wiele zależy od tego, czy mamy odpowiednie miejsce do tego, aby była ona w pełni bezpieczna. Gry i zabawy dla dzieci mogą także odbywać się w domu, a jedyne czego do tego potrzebujemy, to własnej kreatywności.

Podziel się: