Kiedy w domu pojawia się dziecko, to zdajemy sobie sprawę z tego, że potrzebujemy naprawdę wielu rzeczy. Jedną z nich jest między innymi śliniak dla noworodka, których na rynku jest bardzo dużo. Producenci zadbali o to, aby ich oferty produktów były niezwykle rozbudowane zarówno pod względem estetycznym, jak i praktycznym oraz zastosowanego materiału. Czy wybór konkretnego modelu ma jakieś znaczenie? W końcu śliniaki dla dzieci to tylko kawałek materiału chroniący dzieci przed pobrudzeniem się śliną lub jedzeniem. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że są modele, które powinno się wybierać i takie, które nie powinny być kupowane. W gąszczu różnorodnych ofert pojawiają się nie tylko propozycje, z których nasza pociecha może korzystać już od pierwszych dni swojego życia, ale także i te, które przeznaczone są dla starszych maluchów. Na co zwrócić uwagę przy zakupie śliniaczka? Po co w ogóle są śliniaki dla niemowląt?

Czy śliniaki dla dzieci są potrzebne?

Śliniaki dla dzieci nie są wcale niezbędne, ale mogą okazać się niezwykle przydatne. Sprawdzą się między innymi przy samodzielnym spożywaniu posiłków przez naszą pociechę, jak i w trakcie karmienia przez rodziców. Plamy po jedzeniu, które zostaną na dłużej na dziecięcych ubrankach są często nie do sprania i tutaj właśnie pojawia się nieoceniona przydatność śliniaczków. Szczególnie przydają się około szóstego miesiąca życia, kiedy nasza pociecha zaczyna smakować nowe potrawy. Obecnie na rynku dostępne są wersje jednorazowe i do wielokrotnego użytku. Ponadto wykonane są one z różnych materiałów.

Jakie są rodzaje śliniaczków?

Spośród wszystkich ofert możemy wyróżnić kilka podstawowych rodzajów śliniaków dla dzieci:

  • Klasyczne – wykonane zazwyczaj są z bawełny lub frotté. Charakteryzują się tym, że są wygodne i mogą być wykorzystywane wielokrotnie, ale niestety są także przemakalne. Najczęściej mają zapięcie na rzepy lub jest wiązany na szyi.
  • Śliniak nieprzemakalny – może być wykonany z tych samych materiałów co wyżej, ale dodatkowo jest wzmocniony nieprzemakalnym tworzywem, które jest pod spodem. Można je określić jako ceratkę, która jest zabezpieczeniem przed przenikaniem śliny i jedzenia przez pierwszą warstwę materiału.
  • Śliniaki jednorazowe – jak sama nazwa mówi, można je wykorzystać tylko raz. Idealnie sprawdzi się w podróży, podczas spaceru, czy też wyjścia z dzieckiem do gości. Wykonane są z cienkiego i nieprzemakalnego materiału.
  • Śliniaki z rękawkami – określane są również jako ubranka do nauki jedzenia dla dziecka. Jest to taki śliniaczek, który umożliwia dzieciom samodzielne spożywanie posiłków i jego próbowanie rączkami. Zazwyczaj jest nieprzemakalny, wyposażony w długie rękawki i służy do wielokrotnego użytku.
  • Śliniaczki silikonowe – to doskonałe rozwiązanie dla malucha, które bardzo łatwo wyczyścić. Dzięki zastosowanemu materiałowi, który nie tylko jest nieprzemakalny, ale także nie wchłania brudu, można go używać wielokrotnie. Dostępny jest praktycznie w każdym sklepie z akcesoriami dla malucha.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu śliniaczka?

Wbrew pozorom wybór śliniaczka do karmienia dziecka nie jest taki prosty. Przede wszystkim śliniaczek musi być funkcjonalny i spełniać powierzone mu zadania. Najbardziej liczy się oczywiście wygoda dziecka, a dopiero później wszystkie inne dodatki. Zapięcie na rzepy jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ można go szybko założyć nie zwracając przy tym na to uwagi dziecka. Jeśli Twoje dziecko lubi ściągać śliniak, wybierz taki, który jest wkładany przez głowę. Nie poleca się jednak wybierania takiego, który wiązany jest na sznureczek, ponieważ jego założenie trwa zbyt długo. Z przydatnych dodatków można wyróżnić pudełeczko, do którego będą wypadać resztki jedzenia. Dzięki temu możesz szybko posprzątać po skończonym posiłku, a stoliczek będzie czysty.

Śliniaki dla niemowląt – jaki wybrać?

Śliniaczek dla noworodka ma być przede wszystkim świetną ochroną, ale nie jednocześnie przykrym obowiązkiem. Nie można go traktować w formie zabawki, ale z pewnością da się nauczyć malucha korzystania z niego. Dobrze by było kupić taki model, który jest kolorowy i przyciąga uwagę dziecka. Maluch będzie się cieszył, że ma taki śliniak na sobie. Poza tym, że powinien być kolorowy, warto pamiętać o tym, aby był wykonany z nieprzemakalnego materiału. Możesz wybrać taki, który od wierzchniej strony jest z motywem z bajki, a od spodu ma tak zwaną ceratkę. Bardzo istotny jest również wiek dziecka, jeśli decydujemy się kupić śliniaczek. Dla niemowlęcia, noworodka, czy starszego dziecka dedykowane są inne śliniaki, które mają inne właściwości.

W naszej ofercie Misioohandmade znajdziesz ogromną ilość śliniaków, które bez problemu dobierzesz do wieku swojej pociechy. Wszystkie są wyprodukowane z przyjaznych materiałów  i nie wywołują reakcji alergicznych. Ponadto spełniają rygorystyczne normy jakościowe, dzięki czemu masz pewność, że są one w pełni bezpieczne. Jeśli nie masz jeszcze konta w naszym sklepie, to możesz je szybko założyć i korzystać z atrakcyjnych promocji, również na śliniaczek dla dziecka.

Podziel się: