Wybór fotela do pokoju dziecka jest bardzo ważnym elementem jego wyposażenia. Ciało kilku lub kilkunastolatka nieustannie kształtuje się, dlatego tak ważne jest jego odpowiednie dobranie. Zła postawa podczas siedzenia może mieć brzemienny wpływ na postawę dziecka w przyszłości. Jaki zatem wybrać fotel do pokoju dziecka?

Wybór fotela – na co zwracać uwagę?

Wybór fotela do pokoju dziecka powinien być przemyślany i odpowiednio dopasowany do jego wieku. Ważne jest zatem, aby spełniał on wszystkie wymogi i przede wszystkim był nowy. Często ludzie, chcąc oszczędzić, decydują się na używane modele. Nie zawsze jest to dobry wybór. Po pierwsze ze względów higienicznych, a po drugie zużyte siedzisko, czy oparcie może źle wpływać na krzywiznę kręgosłupa i prawidłową postawę.

Regulacja zagłówka, oparcia, podłokietników i siedziska

Regulacja różnych elementów fotela jest bardzo ważna. To dzięki nim dziecko może odpowiednio dopasować krzesło do biurka, przy którym będzie odrabiać lekcje. Przede wszystkim nogi powinny dotykać podłogi, aby dodatkowo ustabilizować pozycję.

Wysokość podłokietników pozwala utrzymywać ręce w optymalnej pozycji, nie powodując nienaturalnych skrętów mięśni i stawów. Ponadto podparte ręce nie męczą się tak szybko, dzięki czemu dziecko nie zaczyna się wiercić, a korzystanie z krzesła staje się jeszcze bardziej komfortowe.

Zobacz nasze produkty

fotel w białe motylki

Fotelik różowy - velvet

Fotelik smart dla dziecka

Więcej znajdziesz na stronie: Foteliki dla dzieci

Jakość wykonania siedziska

Siedzisko jest kluczowym elementem, z którego składa się fotel dla dzieci. Materiały użyte do jego produkcji powinny być wytrzymałe, aby za szybko nie ulegały przetarciom. Wypełnienie powinno stanowić wysokiej jakości gąbka tapicerska, która będzie przez długie lata utrzymywać swoją sprężystość.

Komfort użytkowania i stabilność konstrukcji

Fotel dla dzieci powinien mieć także stabilną konstrukcję, która zapewni bezpieczeństwo podczas korzystania z niego. Wpływa to również na komfort użytkowania. W najnowszych modelach krzeseł na kółkach stosowane są już dodatkowe ograniczniki, które zapobiegają odjeżdżaniu fotela od biurka.

Wygodne oparcie powinno być także odpowiednio wyprofilowane, aby kręgosłup dziecka utrzymywany był w prawidłowej pozycji. Jest to bardzo istotne, gdyż źle dobrane krzesło i oparcie może prowadzić do różnych dysfunkcji czy bólów pleców.

Wygląd fotela do pokoju dziecka

Ostatnią rzeczą, na którą powinno się zwrócić uwagę przy wyborze fotela przeznaczonego dla dzieci, jest jego wygląd. Musi on być nie tylko dopasowany do ich wzrostu, ale także mieć estetyczny wygląd. Pierwsze lepsze krzesło raczej nie będzie pasować do aranżacji wnętrza i może się wyróżniać w pokoju, co z pewnością nie spodoba się jego użytkownikowi.

Za i przeciw dla fotela obrotowego dla dzieci

Fotel obrotowy dla dziecka to jedno z lepszych rozwiązań, aczkolwiek rodzice najczęściej decydują się na zakup tych, które są stacjonarne. Dlaczego? Według nich są znacznie bardziej bezpieczne, gdyż nie są na kółkach, choć na rynku można znaleźć i takie, które swoją konstrukcję opierają na sztywnej podstawie, a i tak się obracają. Wszystko jest więc kwestią wyboru, a najważniejsze powinno być zdanie dziecka.

Za krzesłem obrotowym najczęściej przemawia jego ergonomiczność. Elastyczne oparcie dostosowuje się do kształtu pleców, dzięki czemu nie przyjmują one nienaturalnej pozycji. Oparcie fotela dla dzieci powinno więc tworzyć literę S. Klasyczne krzesła mają je sztywne, dlatego znacznie trudniej jest dopasować podparcie pod plecy.

Minusem dla fotela obrotowego dla dzieci będzie z pewnością to, że wybór ten nie będzie do końca bezpieczny. Maluchy i nastolatkowie mogą bowiem kręcić się wokół własnej osi, co już samo w sobie nie jest zdrowe, a ponadto istnieje ryzyko przewrócenia się na niestabilnym krześle.

Fotel bez kółek to dobry wybór dla dzieci?

Decydując się na wybór krzesła nieobrotowego ważne, aby wybrać model, który będzie stricte przeznaczony dla dziecka. Nie może on być za wysoki ani za niski, a w przypadku, gdy biurko znajduje się nieco wyżej, warto zakupić dodatkowy podnóżek. Ponadto jak w przypadku krzesła obrotowego oparcie musi utrzymywać plecy dziecka w stałej i prostej pozycji.

Siedzisko powinno być wykonane z miękkiego, ale odkształcającego się materiału oraz być wytrzymałe na przetarcia. Oparcie za to musi być pełne, obite tkaniną i stosunkowo twarde, aby utrzymywało plecy w prawidłowej pozycji.

Kiedy zakupić pierwszy fotel dziecku?

Najczęściej rodzice kupują fotele do biurka dopiero w momencie, kiedy ich pociecha idzie do szkoły. Można jednak to zrobić wcześniej, na przykład w momencie, gdy dziecko zacznie więcej czasu spędzać przy kolorowankach, czy też rysując. Należy zatem obserwować dziecko i w odpowiednim momencie zakupić krzesło. Dzięki temu można uniknąć w późniejszym czasie problemów z jego wadą postawy i innymi schorzeniami.

Podziel się: