Zabawa odgrywa kluczową rolę w życiu dziecka i jest bardzo ważna w aspekcie jego rozwoju. Wpływa ona na rozwój koordynacji ruchowej, zdolności językowych i matematycznych, stymuluje wszystkie zmysły i dostarcza wiele radości. Szczególnie niemowlęta mają ogromną potrzebę poznawania świata i uczenia się, dlatego też rola rodzica jako inicjatora zabawy jest niezwykle istotna w ich życiu. Czas spędzony z dzieckiem wzmacnia więzi i buduje poprawne relacje. Zabawy z rocznym dzieckiem mają bardzo istotne znaczenie dla malucha. Jak więc wspierać jego rozwój?

Zabawy z rocznym dzieckiem – od czego zacząć?

O ile w pierwszych miesiącach życia zabawy z dzieckiem są czymś intuicyjnym, to w późniejszych etapach rozwoju są już pewnego rodzaju wyzwaniem dla rodziców, ponieważ wymagają pewnego przygotowania. Maluch, który kończy roczek jest niezwykle ciekawy świata i bardzo chętnie poznaje nowe rzeczy. Dlatego rolą rodziców jest stymulowanie pociechy i stworzenie jej optymalnego środowiska do rozwoju poprzez liczne zabawy. To, czego dzieci nauczą się przez pierwsze lata swojego życia, ma bardzo duży wpływ na ich przyszłość. Warto więc stosunkowo wcześnie zacząć przygotowywać kreatywne zabawy dla dzieci.

Od czego powinno się więc zacząć? Pierwszym krokiem jest uporządkowanie przestrzeni wokół siebie. Rodzice często mają tendencję do kupowania zbyt wielu grających zabawek dla swojego maluszka. Zdania na ten temat są oczywiście podzielone, ale lepszym rozwiązaniem jest posiadanie maksymalnie dwóch grających zabawek ze świecącymi przyciskami. Dlaczego?

Każdy maluszek nie potrafi jeszcze skupić swojej uwagi na zabawie, dlatego potrzebuje wielu różnych bodźców wokół siebie. Postawienie przed dzieckiem dziesięciu melodyjnych zabaweczek, które emitują tę samą melodyjkę nie będzie czymś, co zaangażuje je bardziej. Dzieci uwielbiają poznawać świat poprzez dotyk, więc zamiast skocznych melodii, lepiej dać im szansę reagowania na świat przez różne struktury.

Jakie umiejętności powinno posiadać roczne dziecko?

Roczne dziecko, które jest prawidłowo rozwinięte intelektualnie i fizycznie, rozumie już proste zdania i próbuje powtarzać je po swojemu. Potrafi także świadomie wypowiadać pojedyncze słowa, jak tata, mama, czy daj. Maluch zna swoje imie i potrafi również emocjonalnie przeżywać swoje kontakty z otoczeniem. Roczne dzieci umieją wykonać wiele czynności, jak: chwytać różne przedmioty i wkładać mniejszy do większego, klaskać, jeść rękami, czy stawiać pierwsze kroki podpierając się mebli lub samodzielnie. Warto tutaj od razu dodać, że w pokoju maluszka, który raczkuje lub zaczyna samodzielnie chodzić świetnym rozwiązaniem będzie wyłożenie podłogi bezpiecznymi matami piankowymi. W ten sposób dziecko podczas upadku nie zrobi sobie krzywdy i będzie mogło bezpiecznie się bawić. Takie maty piankowe dostępne są także w naszym sklepie w wielu różnych kształtach i rozmiarach.

Rocznemu dziecku należy także pomóc w rozwoju koordynacji wzrokowo-ruchowej. Maluch w tym wieku świetnie zapamiętuje miejsce, w którym odkładane są jego zabawki oraz potrafi rozpoznawać różne symbole na obrazkach. Nie od dziś wiadomo, że wzorem do naśladowania dla dzieci są ich rodzice. Ważne zatem jest, aby dawać maluchom prawidłowy przykład zachowania w różnych sytuacjach, ponieważ w późniejszym czasie będą same postępować tak, jak pokazywali wcześniej ich rodzice.

W co się bawić z rocznym dzieckiem?

Pomysłów zabaw dla roczniaka jest naprawdę dużo. Warto zaczynać od tych najprostszych, które będą rozwijać u dzieci koordynację wzrokowo-ruchową oraz umysł. Jednym z przykładów zabaw, które świetnie oddziałują na dzieci to wspólne budowanie tunelu z przedmiotów codziennego użytku. Można do tego użyć krzeseł oraz koca, kartonów i poduszek. Dziecko będzie doskonale się bawić, przechodząc przez tunel, na którego końcach będą czekać na niego rodzice. Taka zabawa rozwija i malucha sprawność ruchową.

Dzieci uwielbiają także malować i rysować. Do tego przyda się jednak farba malarska i jak największy brystol. Należy jednak pamiętać o tym, aby zakupić odpowiednie farby, które będą przystosowane do potrzeb dzieci w wieku do trzech lat. Razem z dzieckiem można malować po kartonie. Można także narysować mamę, tatę i domek, czyli pokazać, że można stworzyć coś z niczego i namalować co się chce. Roczne dziecko nie namaluje rzecz jasna konkretnych obrazków, ale będzie się świetnie bawić widząc, że może samodzielnie coś stworzyć. Taka zabawa może zostać wykorzystana do nauki kolorów. Wspólne malowanie rozwija wyobraźnię i kreatywność dziecka, kształtuje ruchy rąk i sprawność palców, co jest bardzo istotny w kwestii nauki rysowania i pisania w przyszłości.

Kąpiele dla dziecka nie powinny być zwykłą czynnością higieniczną, ponieważ mogą one stanowić świetne źródło nowych wrażeń i bodźców. Warto wziąć do łazienki pojemniki i naczynia, także te dziurkowane i nieszczelne. Przy ich pomocy można pokazać dziecku, jak przelewać wodę z jednego pojemnika do drugiego i co się stanie, gdy pojemnik ma dziurki. Do zabawy w wodzie można także wykorzystać płyny barwiące, musujące kulki i pieniące się płyny do kąpieli dla dzieci. Należy jednak pamiętać o tym, aby korzystać z delikatnych produktów przeznaczonych dla dzieci.

Podziel się: