Zabawa to dla dzieci bardzo radosny czas, dlatego też w pierwszych latach ich życia powinna zabierać im najwięcej czasu. To właśnie podczas niej maluchy także się uczą. Rozwijają przy tym swoje zmysły i umiejętności, dzięki czemu znacznie przyspiesza się ich rozwój psychiczny i fizyczny. W życiu dziecka zabawki odgrywają więc bardzo ważną rolę i nie powinno ich w nim zabraknąć.

Jak ważne są zabawy dla dzieci?

Dla rodziców zabawa dzieci to po prostu wypełnianie czasu, którego mają pod dostatkiem. Dlatego dorośli nie przywiązują większej uwagi do tego, czym i jak bawi się maluch, bo co innego miałby robić w ciągu dnia, oprócz pójścia spać? Dla najmłodszych spędzaniu czasu na figlach, czy jeżdżeniu samochodzikami to czynność taka sama jak oddychanie, czy jedzenie.

W przeciwieństwie do nauki, w przypadku zabawy nie oczekuje się osiągnięcia zamierzonych celów. Przed maluchami nie ma wyzwań, w których musiałyby się nauczyć czytać w określonym czasie, czy też stworzyć jakiś rysunek. Mimo to zabawa pełni w życiu niemowlaków bardzo ważną rolę i pozwala się im prawidłowo rozwijać na wielu płaszczyznach.

Skorzystaj z naszej oferty suchych basenów i sprawdź, które spodoba się Twojemu dziecku!

Jakie zalety ma zabawa dzieci

Zabawa z dziećmi powinna być dla rodziców świetnie spędzonym czasem. Bez względu na to, co wymyśli maluch, każdy rodzic powinien odrzucić na ten czas na bok swoje dorosłe „ja” i dać się wciągnąć w wir beztroskiej zabawy. Wspólnie spędzony czas z rodzicem to dla malucha niezwykle cenny czas. Nie tylko będzie to dla niego frajda, ale zabawa wpłynie także korzystnie na jego rozwój. Zalet tych czynności jest bardzo dużo.

Korzyści płynące z ruchu

Mózg, jak i ciało kochają ruch. Po ćwiczeniach i zabawach rosną bowiem ich możliwości. Berek, piłka nożna, czy konkursy podskoków to idealne ćwiczenia, które dodatkowo wzmocnią wciąż rozwijające się mięśnie u dziecka.

Wspólnie spędzony czas

Wspólna zabawa to wspólnie spędzony czas. Wystarczy na to wygospodarować, chociażby kilkanaście minut dziennie. Korzyści z tak spędzonego wolnego czasu odczują zarówno rodzice, jak i dzieci. Dla jednych będzie to możliwość wykrzesania z siebie więcej entuzjazmu i okazja do poprawy nastroju, natomiast maluchowi doda to więcej pewności siebie.

Bliskość rodzica i dziecka

Zabawa ma na celu burzyć dystans i przybliżyć do siebie dziecko oraz rodzica. W szczególności dla dorosłych powinna to być istotna wskazówka, aby nie zadowalać się powierzchowną bliskością, a zamiast tego, aktywnie uczestniczyć w życiu swojej pociechy. Dla niej jest to bardzo ważny element życia, choć czasami może dawać sygnały, które są wręcz przeciwnie.

Wyładowanie emocji

Podczas zabawy dzieci bardzo często wyrażają swoje uczucie i okazują to, co je irytuje lub denerwuje. Maluchy, które jeszcze nie mówią, mogą w ten sposób odtworzyć daną sytuację, która im zapadła w pamięć. Być może zdarzyć się tak, że niemowlę będzie chciało wyrazić same pozytywne emocje? Spróbuj i się przekonaj.

Rozwój oraz nauka

Podczas zabawy maluchy mogą się także uczyć i rozwijać. Jest to także świetna okazja do tego, aby zacząć poznawać świat. Zwykle proste i niewymagające zabawy rozwijają zdolności manualne, uczą koncentracji i poszerzają horyzonty najmłodszych. Idealnym pomysłem będzie wspólne układanie domino lub wycieczka do zoo.

Uspołecznienie dziecka

Podczas zabawy maluch ma okazję przećwiczyć różne role. Może wcielić się w listonosza, sprzedawcę lub klienta w sklepie. Wszystko odbywać się będzie na wesoło i na niby, jednak zapadnie maluchowi w pamięci i pozwoli mu ustalić swoją pozycję w grupie. Dzięki zabawie dziecko dowie się czegoś więcej o relacjach międzyludzkich.

Rozwój ruchowy u dzieci w wieku do trzech miesięcy

Od noworodków nie można zbyt wiele wymagać. W pierwszych miesiącach życia dziecko przesypia znaczną część dnia, a więc najważniejsze dla niego jest to, aby miał zaspokojone wszystkie podstawowe potrzeby. Przede wszystkim musi być najedzony i musi mu być ciepło. Na początku maluszki budzą się tylko i wyłącznie wtedy, gdy są głodne. Wraz z biegiem czasu i rozwoju, dziecko zaczyna wykazywać coraz dłuższe okresy czuwania i staje się aktywniejsze. Jest to wręcz idealny moment na to, aby zacząć pokazywać mu, co czeka na niego, gdy zacznie samodzielnie chodzić i się bawić. Warto także zadbać o to, aby się prawidłowo rozwijało. Jak to zrobić?

Jak rozwijać sprawność ruchową niemowlaka?

Rozwój dziecka rodzice powinni kształtować już od samego początku jego życia. Dla noworodków już samo siedzenie prosto jest bardzo dużym wyzwaniem. Powodem tego jest ich duża i ciężka w stosunku do reszty ciała główka. Możesz pomóc dziecku kształtować umiejętność utrzymywania główki w pionie.

Połóż dziecko na boku, a więc w pozycji, która jest zakazana dla tych maluchów, które mają problemy z bioderkami. Leżąc na boczku, dziecko uczy się utrzymywać linię środka zarówno rączkami, jak i główką. Warto także do tego celu wykorzystać poduszki ortopedyczne lub specjalne materace dla dzieci. Podnoszenie główki przez malucha jest już widoczne od samego początku, jednak umie to zrobić tylko na krótko. Również i tutaj rodzic może wykazać się pomocą. Wystarczy, że w czasie, gdy maluch będzie leżał na brzuszku, przesunie się nad jego oczkami kontrastowy przedmiot. W momencie, gdy zacznie za nim wodzić wzrokiem, należy przedmiot podnieść do góry.

Bardzo ważna w rozwoju dziecka jest nauka chwytania. Wystarczy sobie wyobrazić sytuację, gdy nie mamy tej zdolności. Ile możemy zrobić? Jesteśmy mocno ograniczeni w wykonywaniu wielu czynności. Dzieci uwielbiają zabawę, a więc naukę chwytu można wdrożyć właśnie za jej pomocą. Jak kształtować taki ruch u swojej pociechy? Pokaż dziecku jego ulubioną zabawkę i prowokuj je do jej złapania. Jeśli mu się uda, ciesz się razem z nim. Pamiętaj jednak, że niemowlaki nie mają jeszcze ukształtowanego mocnego chwytu, a więc pomagaj mu w osiągnięciu celu. Warto również zmieniać zabawki, ich fakturę, wielkość i ciężar.

Jak rozwijać wzrok u dziecka?

Dziecko tuż po urodzeniu nie ma wyostrzonego wzroku. Dlatego też niemowlęta w pierwszych miesiącach swojego życia zwracają szczególną uwagę na kontrastowe krawędzie jak miejsce styku koloru białego i czarnego. W ten sposób dziecko uczy się rozpoznawać granice przedmiotów, co przyda się mu podczas późniejszej nauki chwytania zabawek.

Rozwój narządu wzroku można wesprzeć prostymi ćwiczeniami, które będą także świetną zabawą dla samych rodziców. Udowodniono, że w pierwszych trzydziestu dniach życia dziecko nieustannie śledzi twarz dorosłego, śledzi ruch przedmiotu, a także skupia wzrok podczas leżenia na brzuchu. Warto więc jeszcze bardziej uaktywnić wzrok malucha, poprzez zbliżanie swojej twarzy do jego buźki i melodyjnie wypowiadanie sylab.

Rozwój słuchu u malucha

Noworodek już od pierwszych dni życia potrafi rozróżnić głos matki, od innych dźwięków z otoczenia. To pokazuje, jak bardzo jest do niej przywiązany i jak dobrze się jej nauczył, będąc jeszcze w łonie. W pierwszym miesiącu dziecko rozwija umiejętność lokalizowania dźwięku oraz zmiany jego aktywności. W kolejnym miesiącu ważne jest, aby świadomie zwiększać liczbę i różnorodność dźwięków docierających do uszek dziecka. O ile na samym początku wystarczą kołysanki śpiewane raz do jednego ucha, raz do drugiego, to w dalszej perspektywie czasu warto nauczyć je reagować na odgłosy otoczenia. W tym celu mamy mogą włożyć buty na obcasie i przechadzać się po pokoju, to zbliżając się do pociechy, a to oddalając.

Pogawędki z maluchem, czyli rozwijanie mowy

Rozwój mowy jest niezwykle istotny, jeśli chodzi o jak najszybszą komunikację z dzieckiem. Warto wiedzieć, że rodzi się ono ze zdolnością do wydawania przeróżnych dźwięków, jednak najczęściej jest to płacz. Po około dwóch miesiącach maluszek zaczyna gaworzyć. Wydaje dźwięki, które zaczynają powoli przypominać mowę. Aby jeszcze lepiej rozwinąć umiejętność mowy swojego dziecka, należy nieustannie do niego mówić. Mimo iż nie rozumie, to warto opisywać, co w danej chwili robimy, jak się czujemy – po prostu rozmawiać z nim tak jak z dorosłym.

Zabawa z dzieckiem

Pierwsze zabawy z maluchem opierają się na rozwijaniu jego koordynacji ruchowej. Uczy się on wtedy chwytania, postrzegania wzrokowego oraz słuchowego. Efektem tego jest zazwyczaj potrząsanie grzechotką i słuchanie wydawanych przez nią dźwięków. Trzy miesięczne dziecko może nie potrafi tego jeszcze robić, ale można je do tego zachęcić.

Najprostszym sposobem jest włożenie w malutką rączkę grzechotki, a następnie potrząsanie nią. W momencie, gdy dziecko zaczyna wkładać do buźki rączki, można podać mu schłodzony gryzak i zobaczyć, czy także go do niej włoży. Świetnym rozwiązaniem są również grzechotki, które można założyć na nóżki i nadgarstki niemowlaka. Zabawy z niemowlakiem powinny mu dostarczać przede wszystkim sporo radości i nieco zmęczyć.

Okazywanie emocji i rozwój zachowań społecznych malucha

Przez pierwsze miesiące niemowlę okazuje spokój lub niepokój, który odczuwa, w różny sposób. Warto już od jego pierwszych dni życia przysłuchiwać się temu, jak płacze, gdyż dzieci mają wrodzoną zdolność modulowania tego dźwięku. Należy także pamiętać, że gdy maluch chce być brany na ręce, trzeba to zrobić. W ten sposób zaspokaja się jego potrzeby. Noszenie, przytulanie, głaskanie go, to podstawowe czynności, jakie powinien wykonywać każdy rodzic.

Jeśli chcesz nawiązać bliski kontakt z maluchem, zastosuj masaż Shantala. Instrukcje jak go wykonać można znaleźć w internecie, jednak na pierwsze razy poleca się spotkać z osobą, która ukończyła odpowiedni kurs w tym kierunku. Innymi słowy, pokaż dziecku, że jest dla Ciebie ważne, wtedy poczuje się bezpiecznie, a to z pewnością poprawi jego nastrój. Zabawa z niemowlakiem, która rozwinie okazywanie emocji i pozwoli rozwinąć zachowania społeczne, z pewnością odbije się na nim korzystnie. W domu można pobawić się w “pogłaszcz mnie”. Wystarczy wybrać miłe w dotyku przedmioty, a następnie głaskać nimi całe ciało maluszka, a w szczególności paluszki nóżek i rączek.

Podziel się: