Dzieci bardzo często potrzebują takich zabaw, które mocno je zaangażują. Nienawidzą nudy, dlatego ich zadowolenie wymaga ogromnych pokładów kreatywności i twórczości ze strony rodziców. Sami bardzo często możemy  zauważyć, że ta sama zabawka lub gra, używana kilka razy z rzędu, przestaje przynosić radość. Warto urozmaicać dzieciom sposoby spędzania wolnego czasu. Ma to wpływ na ich rozwój oraz procesy przyswajania wiedzy.

Kreatywne zabawy ruchowe dla dziecka w domu

Zabawy ruchowe mają na celu przede wszystkim rozwój motorycznych umiejętności naszego dziecka. Dodatkowo zapewniają odpowiednią dawką wysiłku fizycznego, dzięki czemu zapobiegamy nieprzyjemnym konsekwencjom w postaci nadwagi czy nawet otyłości. Dzieci mają niewyczerpane pokłady energii, które rozładować może jedynie intensywna zabawa.

Jednym z dobrych sposobów na długie i aktywne spędzanie czasu jest tor przeszkód. Należy on do ulubionych zabaw, szczególnie wśród dzieci w wieku przedszkolnym. Mając pod opieką większą grupkę dzieci, można włączyć do rozrywki nutę rywalizacji. Warto nagrodzić dziecko, które w najkrótszym czasie pokona cały tor. Jest to prosta zabawa, która pozwala na wykorzystanie przez maluchy zmagazynowanej energii. Nasze pociechy się nie nudzą, a my będziemy mogli po wszystkim spokojnie odpocząć.

Kolejną opcją jest zabawa w “ciepło zimno”, która polega na znajdowaniu ukrytych rzeczy, dzięki wskazówkom. Dziecko może szukać fantów w całym domu, jednocześnie przez cały czas pozostaje w ruchu. Zabawa bardzo mocno angażuje i uczy skupienia oraz zwracania uwagi na szczegóły.

Musimy pamiętać, że dzieci kochają tańczyć. Rozwija to ich motorykę oraz mobilność ciała. Mięśnie stają się elastyczne, dzięki czemu ciało ma większe możliwości niż w przypadku maluchów, które bawią się jedynie statycznie przy użyciu zabawek. Dużym plusem tego rodzaju rozrywek jest to, że ruch pobudza kreatywność, wyobraźnię i przede wszystkim uczy myślenia oraz przewidywania. Warto zorganizować maluchom pomysłowe zabawy ruchowe, aby mogły dać upust swoim pokładom energii.

Rodzice często wybierają zabawy na placu zabaw. Wymagają one jednak nienagannej pogody oraz bliskości obiektu od miejsca zamieszkania. Bardzo często ludzie posiadający własne domy i podwórka, organizują takie miejsca u siebie.

Zabawy dla dzieci w domu – propozycje na spędzenie czasu dla młodszych i starszych dzieci

Dzieci pragną przede wszystkim miłej zabawy w ulubionym towarzystwie. Wbrew pozorom w domu można naprawdę kreatywnie i wartościowo spędzić czas. Jednym z przykładów idealnej zabawy mogą być gry planszowe. Pozwalają one dziecku skupić się i zaangażować. Uczą również tego, że nie zawsze wygrywamy, a każdą przegraną trzeba przyjąć z godnością i szacunkiem do przeciwnika.

Wspólne gotowanie w domowej kuchni z naszą pociechą to również świetna zabawa. Dodatkowo jest bardzo wartościowa, ponieważ uczy samodzielności i daje duże możliwości. Jest to idealna zabawa zarówno dla młodszych, jak i starszych. Warto pokazać dzieciom jak wygląda proces przygotowywania jedzenia oraz to, że wymaga on czasu i umiejętności. Z kuchni dzieci mogą czerpać mnóstwo inspiracji, które wykorzystają w innych zabawach.

Inne ciekawe zabawy dla dzieci to np. “raz, dwa, trzy, Baba-Jaga patrzy”. Prawdopodobnie każdy z nas mógł bawić się w nią w dzieciństwie. Najlepiej, jeżeli Babą-Jagą zostanie najstarsza osoba. Zabawa polega na tym, że jej miejsce jest w środku kółka, a kiedy wypowie magiczne zaklęcie, dzieci muszą stanąć w bezruchu. Osoba, która poruszy się najszybciej lub nie zdąży się zatrzymać, zostaje nową Babą-Jagą.

Dzieci w domu stają się dużo bardziej kreatywne niż podczas zabawy na świeżym powietrzu. Cztery ściany dają wiele ograniczeń, dlatego musi zadziałać wyobraźnia. Zabawie powinna towarzyszyć dobra, radosna atmosfera, która pomaga w wymyślaniu różnych czynności.

Jedną z ulubionych rodzinnych gier są kalambury. Są one wspomnieniem z dzieciństwa prawie każdego z nas. Podczas tej zabawy dla dzieci musimy poprzez współpracę odgadywać, co pokazuje lub rysuje dana osoba. Jest to zadanie, którego rozwiązanie zależy od zgodności grupy. Tego rodzaju gry uczą kooperacji i współzawodnictwa, które często przynosi wiele korzyści. Dzięki takim rozwiązaniom dzieci coraz bardziej lubią zabawę w domu, szczególnie że mogą spędzać miło czas z rodzicami.

Zabawy sensoryczne dla dzieci w domu

Dzieciaki uwielbiają zabawy, które rozwijają ich zmysły. Podczas nich rodzi się wiele ciekawych pomysłów, które rozwijają wyobraźnię. Razem z dziećmi możecie wspólnie czytać kolorowe książeczki, podczas których poznajemy przygody bohaterów. Dzięki rysunkom i ilustracjom mamy podpowiedź jak może wyglądać ich świat. Mimo to pobudzona zostaje kreatywność, która pomaga wyobrazić sobie pewne wydarzenia.

Zabawy sensoryczne mogą odbywać się przy użyciu różnych, najczęściej kolorowych przedmiotów. Bardzo często używa się do tego klocków. Możecie wspólnie z dzieckiem układać wieże, samochody lub inne figury, które przyjdą wam na myśl. W naszym sklepie dostępne są między innymi suche baseny z kolorowymi piłeczkami, które pozwalają dziecku poznawać kształty i struktury.

Sensoryczne zabawy dla dzieci wymagają pełnego skupienia. Jest to wspaniała okazja do tego, aby nauczyć swoje dziecko wielu rzeczy. Aby poznać kształty i możliwości ich zmiany, można ulepić zwierzątko z masy solnej. Podczas malowania go dziecko będzie poznawało i utrwalało naukę kolorów.

Razem z dziećmi możecie przeprowadzać różne eksperymenty, które nauczą je wiele ciekawostek ze świata chemii, geografii czy fizyki oraz pomogą rodzić pomysły. Istnieje wiele pomysłów na wykonanie takich doświadczeń, między innymi gry edukacyjnego w rodzaju “małego chemika”. Udostępniają one wszystkie materiały potrzebne do zrobienia zadania.

Ogromnym plusem gier sensorycznych jest to, że zabawę można wykonywać na podłodze. Istnieją również specjalne zabawki, które pomagają w tego rodzaju edukacji. Są to na przykład bańki mydlane czy stempelki. Można poprosić dziecko, aby łowiło z wody za pomocą siteczka różnej wielkości bańki. Służą one do pobudzania wyobraźni oraz wykształcania się nowych pomysłów.

Aktywności sensoryczne to zabawy wspierające rozwój oraz wspólną zabawę z dzieckiem. Aby pomóc dziecku rozwijać kreatywną zabawę, możemy kupić mu na urodziny prezent w postaci akcesoriów. Dobrym rozwiązaniem może się okazać kino domowe, które pozwoli dzieciom oglądać ulubione bajki i wyciągać z nich nowe lekcje w postaci słów, czy poznanych dźwięków.

Podziel się: