Zabawki szczególnie w początkowych latach życia dziecka są bardzo istotnym elementem. Każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, jak korzystnie wpływają one na rozwój ich pociech. Nie inaczej jest także ze starszymi dziećmi, które wraz z wiekiem stają się bardziej ruchliwe. Warto i wtedy zadbać o odpowiednie zabawki, które będą dodatkowo rozwijać cechy motoryczne maluchów. Idealnym rozwiązaniem będzie zakup zabawek ruchowych. Jakie gadżety tego typu można kupić? Jakie zalety posiadają?

Czym są zabawki ruchowe i jak wpływają na rozwój dziecka?

Zabawki dla młodszych, jak i starszych dzieci powinny być dobierane odpowiednio do ich wieku i fazy rozwoju, nie tylko intelektualnego, ale także fizycznego. U maluchów bardzo istotne jest to, aby pracować nad prawidłowym i równomiernym rozwojem wszystkich cech, takich jak kreatywność oraz motoryka.

Sprawność oraz dobra koordynacja ruchowa są niezwykle ważnymi cechami każdego człowieka. Warto dbać o to, aby cały czas aktywnie na nie wypływać i poprawiać. Chcąc zapewnić maluchom, jak najwięcej ruchu, powinno się szukać jak najwięcej okazji do tego, żeby dziecko brało udział w różnego rodzaju zabawach.

Zabawki ruchowe mają także wiele innych zalet. Pozwalają nauczyć dziecko rozróżniać kolory, pracować w grupie, a także rozwijać cechy małej motoryki oraz ćwiczyć wzrok. Najpopularniejszymi zabawkami tego typu, które są coraz chętniej wybierane przez rodziców, są suche baseny z kulkami, zjeżdżalnie i huśtawki. Takie gadżety dostępne są także na placach zabaw, jednak zdecydowanie lepiej jest zakupić je do domu i ogrodu, w nieco mniejszych rozmiarach, ale nadal spełniających swoje funkcje.

Suche baseny - wypełniony - okrągły - różowy
Basenik Eco – Okrągły – Różowy

Zabawki ruchowe – jakie kupić?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów zabawek ruchowych. Producenci co rusz prześcigają się w tym, aby dostarczać maluchom, jak najwięcej rozrywki, przy zachowaniu odpowiednio wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Jedną z najpopularniejszych zabawek ruchowych jest suchy basen z piłeczkami.

Suchy basen to świetna alternatywa dla basenu, który napełnia się wodą. Można go bez problemu ustawić w domu. Jego ogromną zaletą jest to, że korzystnie wpływa na rozwój dziecka w każdym wieku. Odpowiednie dobranie basenu z piłeczkami zależy głównie od wieku i wzrostu malucha. Warto dodać, że w przeciwieństwie do basenu z wodą, ten nie będzie powodował zabrudzeń, a dzięki specjalnej piance, z której został stworzony, można go w bardzo prosty i szybki sposób złożyć. Co istotne, nawet po bardzo długim przeleżeniu w szafie, zachowuje swój pierwotny kształt.

Innymi zabawkami ruchowymi, które warto kupić, są huśtawki i zjeżdżalnie. Chyba nie ma dziecka, które nie lubi bawić się na placu zabaw i nie korzysta z tych gadżetów. Dzięki producentom zabawek można takie atrakcje zapewnić swojemu dziecku nawet w domu. Wystarczy, że rodzic zakupi odpowiedniej wielkości model, który jednocześnie zmieści się do salonu. Większość zabawek jest bardzo łatwa i szybka do skręcenia. Również huśtawki można zamocować w domu. Wystarczy solidne mocowanie, a maluch będzie mógł się na niej bawić do woli. Jeśli ma on do dyspozycji ogród, można pokusić się o zakup większych zestawów zabawek ruchowych.

Czy warto kupować zabawki ruchowe dla dzieci?

Zabawkami ruchowymi można nazwać wiele produktów oferowanych przez producentów. Wystarczy, że będzie ona wymagała od dziecka nieco zaangażowania. Samochodziki, huśtawki, suche baseny z piłeczkami, wszystkie te zabawki łączy to, że bardzo korzystnie wpływają na rozwój i poprawę koordynacji ruchowej oraz sprawności dziecka. Jeśli rodzic chce zadbać o prawidłowy i równomierny rozwój swojej pociechy, powinien kupić zabawki ruchowe dostosowane do jej wieku.

Podziel się: