Kiedy w domu pojawi się dziecko, jedną z najważniejszych czynności zaraz po urządzeniu jego pokoju będzie zakup zabawek. Ich wybór nie należy do najprostszych. Szeroki asortyment gadżetów dla dzieci powoduje, że rodzice często nie wiedzą co kupić. Do wyboru są zarówno drewniane, jak i plastikowe zabawki. Które wybrać?

Zabawki plastikowe – wady, zalety i charakterystyka

Zabawki plastikowe można obecnie najczęściej spotykać na półkach sklepowych. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż ich asortyment jest wręcz ogromny. Zastosowana kolorystyka, wymyślne kształty oraz najnowsze rozwiązania technologiczne cały czas sprawiają, że są one najchętniej wybierane. Konkurencją są dla nich zabawki drewniane, ale te głównie kojarzą rodzice dzieci.

Zabawki plastikowe szczególnie podobają się dzieciom ze względu na kolorystykę, jednak bywa i tak, że szybko się nudzą. Odpowiedni ich wybór możliwy jest dopiero po poznaniu swojego dziecka oraz zorientowaniu się w tym, jakie ma zainteresowania, co lubi i czym się bawi. Należy wiedzieć, że jak każde zabawki, tak i te nowoczesne mają swoje wady i zalety.

Jakie są zalety zabawek plastikowych?

Zabawki stworzone ze sztucznych tworzyw to rozwiązanie dla dzieci nieco starszych, które już zaczynają ukierunkowywać swoje zainteresowania. Poza tym są świadome obchodzenia się z nimi i wiedzą, czego z nimi nie robić. Z pewnością do zalet można zaliczyć ich ogromny wybór. Plastikowe zabawki oferowane przez sklepy można spotkać pod każdą postacią.

Znaleźć można je w najróżniejszych kolorach. Często nawiązują do postaci z bajek, bohaterów i przedmiotów, które się w nich znajdują. Samochodziki, wozy strażackie, domki, czy popularne klocki, jest ich cała masa. Szeroki asortyment jest z pewnością ich ogromną zaletą. To, co je wyróżnia to także kolorystyka. Na takie zabawki znacznie łatwiej jest nanieść różne kolory, a w szczególności te, które składane są z kilku elementów.

Najbardziej zaawansowane gadżety dla maluchów potrafią same chodzić, jeździć, czy nawet tańczyć. Oferują nie tylko rozrywkę, ale także edukują dziecko. Ponadto w przypadku tego rodzaju zabawek znacznie częściej w sklepach oferowane są serie tematyczne, w których znajdują się poszczególne elementy lub postacie i budynki, po których zebraniu można stworzyć minimiasteczko, czy też zbudować dom.

Jakie są wady plastikowych zabawek?

Zabawki zrobione z plastiku mają także wiele wad. Niestety są bardziej znaczące. Przeważnie modele oferowane przez różnych producentów składają się z małych części. Nierzadko bywa tak, że trzeba je zbierać, aby skompletować całość. Problemem okazuje się to, że niektóre części łatwo zgubić, a ponadto maluchy przez swoją ciekawość mogą je połykać, co może zakończyć się nieszczęściem.

Kolejną wadą jest ich wytrzymałość. Plastik nie należy do najtwardszych materiałów, a już w szczególności ten wykorzystywany do produkcji zabawek. Dzieci często rzucają swoimi gadżetami lub niechcący uszkadzają. Powstałe w ten sposób pęknięcia albo – co gorsza – wystające ostre elementy mogą je skaleczyć. Poza tym nie rozwijają one tak wyobraźni i kreatywności malucha, jak to jest z drewnianymi zabawkami, gdyż wiele z nich sama się porusza, czy ma określone funkcje i nie da się ich w żaden inny sposób wykorzystać.

Drewniane zabawki – lepsze od plastikowych?

Zabawki drewniane pamiętają głównie rodzice swoich dzieci. Obecnie jednak trendy się zmieniają i coraz częściej na sklepowych półkach zobaczyć można zabawki wykonane z drewna. Naturalny materiał odpowiednio obrobiony może wyglądać równie efektywnie, co gotowy produkt z tworzywa sztucznego.

Na świecie są zwolennicy zarówno drewnianych, jak i plastikowych zabawek. Obojętnie, na które się nie spojrzy, to mają one swoje szczególne zalety, ale również posiadają wady.  Tak jest ze wszystkimi rzeczami, które dostępne są w sklepach i nie tylko. Plastikowe zabawki z pewnością nie biją po oczach prostotą, ale to właśnie ona decyduje bardzo często, że ich drewniane odpowiedniki znacznie lepiej wpływają na dziecko.

W ofercie MisiooHandmade znajdują się drewniane samochodziki, wózki, koniki i zjeżdżalnie:

Jakie zalety mają drewniane zabawki?

Drewniane zabawki posiadają znacznie więcej zalet niż wad. Przede wszystkim pobudzają one wyobraźnię dziecka. Jeszcze kilkanaście lat temu maluchy bawiły się patykami udając, że strzelają z pistoletu, pchały prostokątne klocki, przyjmując, że jest to samochód, czy też stawiały go na szczycie układanki, twierdząc, że to dach budynku. Możliwości było wiele. Takie są właśnie zabawki z drewna. Są funkcjonalne i praktyczne, a do tego pobudzają kreatywność dziecka.

Mało tego! Żeby je wprawić w ruch, konieczne było użycie siły, co wpływało na motorykę i zwinność dziecka. Tak jest i dzisiaj z zabawkami z drewna. Mają one także kilka innych zalet. Charakteryzują się tym, że są znacznie trwalsze i odporniejsze, gdyż drewno samo w sobie jest twarde. Takie gadżety to także mniejsze ryzyko, że maluch połknie jakąś część, gdyż zazwyczaj składają się z większych elementów. Ponadto takie zabawki można zrobić nawet samemu w domowych warunkach.

Wady drewnianych zabawek

Wybór drewnianych zabawek powinien być uwarunkowany kilkoma czynnikami. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy farby użyte do ich malowania są bezpieczne dla dzieci. Rzadko zdarza się, aby nie były, choć rynek stale się rozwija i coraz więcej krajów angażuje się w ich produkcję. Drewnianymi zabawkami interesują się przede wszystkim znane firmy, ale także azjatyckie koncerny. Problemem może być to, że wiele z nich nie posiada odpowiednich atestów, a mimo to trafiają do obrotu.

Inną wadą może być cena zabawek. Ich produkcja wymaga większego nakładu pracy, niebywałej staranności, choć nie wszystkie robione są ręcznie. Trzeba także wziąć pod uwagę to, że do ich wytwarzania wykorzystywane jest bardzo cenny materiał naturalny, jakim jest drewno, które w obecnych czasach zyskuje na wartości i skutecznie podnosi cenę wielu towarów.

Podziel się: