Wybór odpowiedniej zabawki dla dziecka jest wbrew pozorom trudnym zadaniem dla rodziców. Skutecznie poziom trudności podnoszą jeszcze producenci, którzy oferują mnóstwo produktów w różnorodnych wydaniach. Na rynku niezwykle dużą popularnością cieszą się gadżety wykonane z plastiku, ale coraz częściej na sklepowych półkach można zobaczyć również te wykonane z drewna. Jak wybrać zabawkę, która nie tylko będzie dostarczać mnóstwo frajdy, ale także będzie rozwijać zmysły i umiejętności malucha? Jakie rodzaje gadżetów są dostępne? Jak sprawdzić, czy zabawka jest bezpieczna? Na wszystkie pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Zabawki dla małych dzieci – jakie są rodzaje?

Odpowiedź na to pytanie powinna być bardzo długa, chociażby ze względu na konieczność wymiany wszystkich modeli zabawek wraz ze specyfikacją. Jednak nie miałaby ona większego sensu, bo już na początku artykułu skutecznie byśmy zniechęcili Cię to dalszego czytania. Skupimy się dzisiaj na funkcjonalności zabawek, ich wpływie na rozwój dzieci, a także na tym, z jakiego materiału są produkowane i jakie najlepiej wybrać. Wiemy też, że ile i jakich podziałów byśmy nie zrobili, to i tak zawsze będzie możliwość dodania kolejnej kategorii.

W życiu rodziców już od początkowych miesięcy życia dziecka pojawia się chęć jego rozpieszczania. Najczęściej są to zabawki, które nie zawsze są dobierane odpowiednio do wieku malucha. Mało tego, kiedyś mówiło się, że to dzieci wybierają zabawki, obecnie to zabawki wybierają dzieci. Coś w tym jest faktycznie, ponieważ można zauważyć, że nasze pociechy straciły umiar. Chcą wszystkie zabawki tu i teraz. Co ważne, dla nich nie istnieją żadne podziały, czy kategoryzacje zabawek. Wystarczy, że jakiś model wpadnie im w oko i koniecznie chcą mieć go w swoim zbiorze.

Rodzice bardzo często ulegają w takich sytuacjach, tłumacząc się, że nie będą niczego zakazywać swojemu dziecku. Oczywiście jest to złe podejście. W taki sposób rozpieszcza się malucha i jednocześnie pokazuje, że jeśli tylko czegoś zapragnie, to dostanie to bez najmniejszego wysiłku, a kiedy będzie trzeba – wymusi to płaczem lub krzykiem. Tutaj świetnie widać, jak ważna jest rola rodziców, którzy są odpowiedzialni za to, aby świat dziecka był uporządkowany. Musimy umieć pokazać mu, że są różne kategorie zabawek i nie zawsze każda z nich musi znaleźć się w jego pokoiku.

Dzieci można podzielić na kilka grup. Podreaktywne, które skupiają się na jednej rzeczy i nie mają potrzeby, aby działały na nich jeszcze inne bodźce. Dla tych maluchów idealną zabawką będzie gra edukacyjna od fisher price lub innej firmy, lub gra kreatywna, która korzystnie wpłynie na rozwój ich wyobraźni i kreatywności. Świetnym wyborem może okazać się zestaw małego inżyniera lub majsterkowicza. Możliwości jest naprawdę mnóstwo! Maluchy podreaktywne również chętniej sięgają po encyklopedie dla dzieci oraz wieloelementowe puzzle.

Dzieci nadreaktywne to wszystkie te szkraby, które, kolokwialnie mówiąc, roznosi energia. Potrzebują one przestrzeni, aby się wyszaleć, dlatego też warto im zagwarantować rozrywkę w postaci hulajnogi, trampoliny ogrodowej lub roweru. Na nich puzzle, czy klocki nie zrobią większego wrażenia i z pewnością szybko się nimi znudzą. Dzieci, które są uzdolnione plastycznie i te, które uwielbiają budować z klocków, chętniej wybiorą zabawki interaktywne. Wymieniać można bez liku, ale nie chodzi tutaj o to, aby tworzyć wielostronicowe listy. Jako rodzice powinniśmy zadbać, aby nasze pociechy miały dostęp do różnorodnej rozrywki, co przełoży się na ich równomierny rozwój na wielu płaszczyznach.

Podział zabawek ze względu na materiał, z jakiego zostały wyprodukowane

Kategorie, na jakie można podzielić zabawki to z pewnością materiały, jakie zostały użyte do ich produkcji. Niegdyś klocki, czy inne proste modele były robione z drewna. Mało tego! Nasi rodzice z pewnością pamiętają prymitywne konstrukcje układane z klocków, które nie różniły się formą, ale i tak służyły do odgrywania wielu ról. Wybierając drewniany prostokącik, można było udawać, że jest to samochód, ale równie dobrze spisywał się jako część budowli. Obecnie drewniane zabawki niewiele różnią się od tych, które kiedyś były jedynymi dostępnymi dla dzieci. Nadal są one niezwykle funkcjonalne i proste. Ze względu na rosnące znaczenie ekologii, wielu rodziców decyduje się właśnie na taką kategorię zabawek. W ich opinii są one o wiele lepsze niż świecące, plastikowe gadżety, które od naszej pociechy wymagają niekiedy minimum zaangażowania. Zabawki dla dzieci z drewna produkuje się dziś nie tylko w ogromnych fabrykach, ale także w małych rodzinnych firmach. Do ich malowania używa się tylko i wyłącznie certyfikowanych farb, które są w pełni bezpieczne i polecane dla wszystkich grup wiekowych.

Zabawki plastikowe to obecnie najpopularniejszy rodzaj gadżetów dla dzieci. Dlaczego? Ich produkcja jest tania, prosta i można w ekspresowym tempie zalać nimi rynek światowy. W oczach wielu rodziców plastik jest tandetą, a to za sprawą tego, że coraz częściej trafiają do nas podróbki różnego rodzaju produktu wprost z azjatyckich wytwórni. Gdyby jeszcze wiernie odwzorowywały oryginały, to pewnie większość z nich przymrużyłaby oko, jednak gry i zabawki głównie z Chin są brzydkie, wykonane niedbale i stwarzają zagrożenie dla naszych dzieci. Najczęściej do ich produkcji wykorzystuje się chemikalia, które nie mają atestowanych barwników i farb. Nic więc dziwnego, że później na jaw wychodzą informacje o produkcie, który wywołał alergię, odparzenie, czy też inną reakcję wpływającą niekorzystnie na zdrowie dziecka. Owszem, na rynku dostępne są zabawki interaktywne i nie tylko, wykonane z tworzywa sztucznego, które cechuje bezpieczeństwo i wysoka jakość, ale żeby je mieć, musimy korzystać z produktów dostępnych u renomowanych producentów, którzy spełniają rygorystyczne normy unijne.

Kolejną kategorię otwierają zabawki wykonane z tkaniny. Najczęściej są to pluszaki, które muszą znaleźć się w każdym pokoju malucha. Dziecko wykorzystuje je bardzo często jako przytulankę podczas zasypiania, a ponadto jest to jego pierwszy przyjaciel. Zabawki z materiału są także niezwykle wytrzymałe. Zapewne w niejednym domu znajdują się jeszcze takie antyki, które przetrwały kilkanaście lat. Wybierając pluszaka dla dziecka musimy zwrócić szczególną uwagę na szycia – muszą one być bardzo mocne, aby maluch ich nie rozerwał. Należy tutaj zaznaczyć, że im szkrab jest młodszy, tym większą chęć ma do rozprucia pluszaka. Dodatkowo jego wypełnienie także musi być w pełni bezpieczne, na wypadek, gdyby ta sztuka udała się dziecku. Warto także zwrócić na takie cechy produktu jak oczy i nos. Najlepiej, jeśli będą one wyszyte płaskim ściegiem, a nie z plastiku, ponieważ istnieje ryzyko, że dziecko je odgryzie i połknie.

Ostatnim rodzaje są zabawki papierowe i kartonowe. Zalicza się do nich wszelkiego rodzaju gry planszowe, puzzle, czy memo. Coraz częściej w sklepach można zobaczyć domki do kolorowania i składania, w których można później spędzać czas, albo mogą służyć jako domki dla lalek. Atutem tego typu zabawki jest przede wszystkim to, że jest ona biodegradowalna i ekologiczna.

Podział zabawek ze względu na funkcjonalność

Gry planszowe i zabawki interaktywne oraz zręcznościowe to najlepsza alternatywa dla komputera i innych urządzeń elektronicznych. Wielu rodziców idąc na łatwiznę, daje do zabawy swoje smartfony lub tablety, ale nie jest to najlepsze zachowanie. Zabawka dla dzieci powinna angażować wszystkich członków rodziny, szczególnie w pierwszych latach życia dziecka, odkąd przyszło na świat. Dlaczego? Maluch już od samego początku będzie uczył się współpracy, zdrowej rywalizacji oraz analitycznego myślenia. Warto także w tym samym czasie uczyć dziecko, że czas spędzony na wspólnej grze nie jest czasem straconym. Gry planszowe od kilku lat zyskują nieustannie na popularności, a to wszystko dlatego, że w głównej mierze jest to idealne rozwiązanie na wspaniałą zabawę dla całej rodziny. Ponadto oferta producentów jest tak duża, że nie ma możliwości, aby jakaś gra edukacyjna nie spełniła oczekiwań naszego dziecka.

Klasykiem są oczywiście klocki i puzzle. Klocki dają mnóstwo radości i pozwalają tworzyć budowle, których nie widział jeszcze świat. Być może zainteresowanie tymi zabawkami przerodzi się w pasję, a w przyszłości nasze dziecko będzie realizować projekty jako inżynier budownictwa. Oczywiście na rynku prym nieustannie wiodą klocki plastikowe z grupy lego, ale coraz częściej można zobaczyć na sklepowych półkach klocki drewniane, które przywołują wspomnienia z dzieciństwa rodzicom. Ich największym atutem jest to, że dziecko może się nimi bawić samodzielnie oraz w konfiguracjach koleżeńsko-rodzicielskich. Klocki korzystnie wpływają na rozwój małej motoryki, wyobraźni oraz strategicznego myślenia. Puzzle z kolei uczą cierpliwości, które bardzo często brakuje najmłodszym. Ponadto rozwijają koordynację oko-ręka. Puzzle to zabawka dla dziewczynki, jak i chłopca. Nie ma tutaj podziału na płeć. Bawić się nimi może cała rodzina.

Pluszaki i lalki kształtują świat naszego dziecka, ucząc go zachowań społecznych. To właśnie ukochanemu przyjacielowi, jakim jest miś, dziecko opowiada swoje problemy oraz jak minął dzień. Lalki to w głównej mierze zabawki dla dziewczynki, jednak mogą z nich korzystać także chłopcy, którzy będą wspólnie z nimi się bawić. Nie można jednak odnieść wrażenia, że te gadżety to obowiązkowi przyjaciele, których z czasem jest tak wielu, że można dla nich urządzić nawet specjalne przyjęcie.

Na co zwrócić uwagę kupując zabawki dla dzieci?

Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na funkcje produktu. Zabawka powinna edukować i rozwijać dziecko. Ponadto powinna je mobilizować do aktywnego trybu życia i pobudzać mózg do wytężonej pracy. Nie chodzi tutaj wcale o zaawansowane technicznie zabawki, które będą w stanie robić wszystko za dziecko. Dobry gadżet angażuje w jak największym stopniu dziecko do działania. Optymalnym wyborem będzie zabawka edukacyjna, puzzle, czy proste drewniane klocki. Bez względu na płeć, będą one korzystnie wpływać na rozwój dziecka.

Dopasowanie zabawek do wieku malucha jest równie istotne. Nie możemy się łudzić, że roczne dziecko będzie w stanie wykonywać zaawansowane czynności, z którymi jeszcze nie miało do czynienia. Jeśli nie dobierzemy zabawek odpowiednio do rozwoju naszej pociechy, pewne jest to, że szybko mu się ona znudzi, a my tylko wydamy pieniądze na coś, co leży w kącie. Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo dziecka. Dobrze, abyśmy my – rodzice – wiedzieli jak czytać oznaczenia, które znajdują się na opakowaniach. Bez względu na to, czy będzie to zabawka edukacyjna, czy jakakolwiek inna, musi ona spełniać rygorystyczne normy unijne. Niestety w świat z azjatyckich wytwórni wyjeżdżają gadżety, które nie są ani bezpieczne, ani nie posiadają specjalnych atestów, a ewentualne oznaczenia są po prostu podrabiane.

Każda zabawka dla małych dzieci powinna mieć przynajmniej jedno z poniższych oznaczeń:

  • CE – oznacza, że zabawka została wyprodukowana zgodnie z normami unijnymi. Powinno ono znajdować się na produktach przeznaczonych dla dzieci poniżej 14 roku życia,
  • EN – jest to europejska norma, która ściśle określa normy bezpieczeństwa dla zabawki
  • PEFC – jest to oznaczenie znajdujące się na drewnianych zabawkach, które mówi o tym, że zostały one wyprodukowane z drewna z certyfikowanych lasów,
  • FSC – jest to oznaczenie o takim samym wybrzmieniu jak PEFC,
  • Fair Trade – w tłumaczeniu na język polski oznacza Sprawiedliwy Handel. Tym znakiem określa się zabawki, które były tworzone przez ludzi sprawiedliwie traktowanych i zarabiających adekwatne pieniądze do swojej pracy,
  • GOTS – znak mówiący o tym, że do produkcji zabawki wykorzystano ekologiczną bawełnę,
  • Safe Toys – zabawki wyprodukowano odpowiednio do wieku i rozwoju małych oraz dużych dzieci.

Pozwól dziecku wybrać samodzielnie zabawkę

Im dziecko starsze, tym bardziej jest samodzielne. Dlatego też adekwatnie do wieku maluch powinien mieć możliwość w większym stopniu decydować o zabawce, jaką chciałby dostać. Czy to będzie zabawka edukacyjna, czy zaawansowany technologicznie robot – nie ma znaczenia. Nasze dziecko wie doskonale, czego chce, czego potrzebuje i czego oczekuje po gadżecie. Nie oznacza to wcale, że nie mamy żadnego wpływu, na to, co maluch wybierze. Od pierwszych lat życia dziecka, powinniśmy je uczyć, że dokonywanie wyborów powinno być przemyślane, a nie kierowane impulsem, czy faktem, że jakąś zabawkę mają wszyscy.

Z doświadczenia wiemy, że łatwiej jest to napisać, niż wykonać, ale uwierzcie – da się to zrobić. Dobrym rozwiązaniem będzie wprowadzenie systemu oszczędzania pieniędzy na wartościowe i wymarzone gadżety. Warto spróbować to wdrażać w życie już w przypadku małych dzieci, ponieważ z czasem może im to wyjść jedynie na dobre. Musimy jednak pamiętać o tym, żeby nie zabraniać wszystkiego maluchowi, a rodzinie powiedzmy, aby nie zasypywali go zabawkami z każdej strony. Znacznie lepszym wyborem będzie dołożenie do skarbonki kilku złotych niż kupowanie kolejnego gadżetu, który być może zaraz wyląduje w kącie.

Podziel się: