Dzieci, szczególnie małe, wymagają nie tylko nieustannej opieki, ale także potrzebują wspólnego spędzania czasu z rodzicami na zabawach. Ich energiczność i niekiedy pobudzenie sprawiają, że często psocą, gdy nie mają zajęcia. Dlatego ich rodzice powinni szczególnie zadbać o rozrywkę dla swoich maluchów. Pomysłów jest mnóstwo. Bez względu na pogodę, czy jej brak, opcji jest bardzo dużo.

Zabawy w deszczowe dni

Dzieci wymagają wiele uwagi. Co do tego nie ma żadnej wątpliwości. Bardzo często rodzice z powodu braku czasu nie są w stanie im zapewnić wystarczającej rozrywki. To sprawia, że stają się one marudne lub zaczynają psocić. W deszczowe dni wymyślanie zajęć dla dzieci jest oczywistym wyborem, ale czy nie lepiej dać im nieco radości i pozwolić poskakać w kałużach?

Kiedy za oknem tylko kropi i do tego nie ma ogromnego wiatru ani nie jest za zimno, warto pozwolić maluchowi na chwilę beztroskiej rozrywki na dworze. Zabierając swoją pociechę na podwórko, czy krótki spacer, należy pamiętać o odpowiednim ubiorze. Niezbędne będą oczywiście kalosze. Zabawa na dworze i możliwość skakania w kałużach to dla dzieci odskocznia od codziennych zajęć w domu. Również dla rodziców jest to możliwość przypomnienia sobie, jak beztrosko płynęły dni, a czas poświęcany był tylko na rozrywkę.

Takie rozwiązanie w deszczowe dni polecają także lekarze, którzy uważają, że jest to dobry sposób na hartowanie dziecka. Dzięki temu maluchy są znacznie odporniejsze na infekcje i wirusy, przez co rzadziej chorują, a rodzice mniej się stresują. Dlatego też deszczowa aura powinna stać się sprzymierzeńcem, który pomoże efektywnie i efektownie spędzić czas na dworze.

Jakie zabawy dla dzieci można wymyślić, gdy pada za oknem? Rozwiązań jest mnóstwo, między innymi:

  • skakanie przez kałuże
  • slalom między kałużami
  • małe regaty, czyli puszczanie statków w kałużach
  • zabawa w łączenie kropli na szybie
  • rzucanie kamyków do wody
  • rytuał przywołujący słońce

Pomysły na zabawy z dzieckiem w domu

Niestety nie zawsze jest tak, że deszczyk lekko siąpi i można wyjść na dwór. W takim przypadku zostaje zabawa z dzieckiem w domu. To zarówno dla maluchów, jak i rodziców świetny okres do poznania siebie bliżej. Pęd życia, godziny w pracy i obowiązki domowe często sprawiają, że spędzają oni ze sobą mało czasu. Ma to szczególnie ogromne znaczenie, gdy pociecha dorasta. Potrzebuje ona wtedy wzorców do naśladowania, a kto może być lepszym niż mama czy tata?

Sposobów na zabawy dla dzieci jest cała masa. Wiele z nich rodzice kojarzą ze swoich wczesnych lat, gdy jeszcze byli mali. Tak wydatkowany czas z pewnością zbliża do siebie zarówno malucha, jak i rodziców, dzięki czemu mogą oni też zaobserwować, czym się on zajmuje, interesuje, czy jakie zabawki go najbardziej interesują.

Wspólne tworzenie zabawek

Jednym z najlepszych rozwiązań na zabawy dla dzieci w domu jest wspólne tworzenie zabawek. W szczególności mali chłopcy będą z takiego rozwiązania zadowoleni. Tata-majsterkowicz będzie dla nich wzorem, pokaże im jak tworzyć unikalne zabawki, których nikt inny nie będzie miał. Jakie materiały wykorzystać do tego?

W dzień, kiedy świeci słońce, a aura i pora roku sprzyja, można wybrać się do parku i pozbierać kasztany, które będą służyły jako materiał bazowy i z których powstaną ludziki. Równie dobrze sprawdzą się także muszelki znad morza, za pomocą których można stworzyć niesamowity kalejdoskop.

Wykorzystując rolki po papierze, można stworzyć kulodrom. Jest to tak zwana zabawa w małego inżyniera, która rozwija wyobraźnię i kreatywność dziecka. Efekt przetaczającej się kulki przez kilka tuneli z pewnością sprawi, że będzie to świetna zabawa dla malucha.

Wykorzystanie kolorowanek i malowanek

Zabawy dla dzieci w domu powinny być równie dobrą rozrywką, co te na dworze, ale niekiedy bardzo często jest sprostać temu zadaniu. Mniejsze pociechy z pewnością zadowoloną się kolorowankami i malowankami, które pobudzą ich wyobraźnię. Oczywiście w sklepach można kupić gotowe zeszyty ze szkicami do odpowiedniego wypełnienia kolorami.

Warto jednak poświęcić trochę czasu i wspólnie z dzieckiem przygotować kolorowankę do wypełnienia, co będzie dodatkową atrakcją. Nawet nie mając talentu artystycznego, można sprawić mu ogromną radość, tworząc razem z nim malowidła, które będą unikalnymi dziełami sztuki. Rodzice mogą sami naszkicować kontury, a następnie dać projekt dziecku do pomalowania lub też bez tego wspólnie z nim zacząć malować, improwizując.

Wspólne spędzanie czasu na gotowaniu

Kuchnia to zazwyczaj nie jest miejsca dla dzieci. Jednak można ją wykorzystać jako świetną formę zabawy i spędzenie wspólnego czasu. Maluchy wraz z mamą i tatą mogą przyrządzić ulubione dania. Zabawa w małego szefa kuchni z pewnością dostarczy im wiele radości. Należy jednak zachować ostrożność i ograniczyć udział dziecka w szykowaniu posiłków do czynności, które nie będą dla niego niebezpieczne.

Zabawy dla dzieci w domu mogą więc bez problemu przenieść się do kuchni. Możliwość przygotowania drugiego śniadania w postaci kolorowych kanapek, czy tostów będzie bardzo fajną formą wspólnego spędzania czasu. Wystarczy odrobina kreatywności i można stworzyć na nich, chociażby uśmiechnięte buźki.

Zabawa w małego inżyniera

Na czym ona ma polegać? Praktycznie wszystkie dzieci w domu mają klocki. Jest to absolutny must have, za pomocą którego można spędzić czas na wspaniałej zabawie. Kreatywność dzieci i rodziców przy wykorzystaniu kolorowych klocków interaktywnych pozwala tworzyć budowle, a także roboty, czy pojazdy. W zależności od zakupionego zestawu mogą być one bardziej szczegółowe lub proste. W sklepach można znaleźć zarówno te wykonane z drewna, jak i plastiku.

Zabawa dla najmłodszych w basenie

Do zabawy dla dzieci w domu często wykorzystywane są baseny. Oczywiście mowa tutaj o tych z piłeczkami. Należy tylko wybrać odpowiedni, który będzie dopasowany do wieku i poziomu rozwoju malucha.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na temat piłeczek: Ile piłek potrzeba do suchego basenu?

Zobacz nasze produkty

Tutaj znajdziesz wszystkie kolory i informacje o piłeczkach: Piłeczki do suchego basenu

Piłeczki do basenu

Gra w chowanego

Gra w chowanego to jedna z najpopularniejszych zabaw dla dzieci. Na czym polega? Zazwyczaj to rodzice mają szukać swojej pociechy, która ukryła się gdzieś w domu. Nawet jeśli miejsce, w którym się znajdują, jest oczywiste, warto nieco przeciągać zabawę. W ten sposób dziecko będzie miało ogromną radość z tego, że tak dobrze schowało się rodzicom.

Podziel się: