Mata do zabawy na stałe zagościła na liście rzeczy, które powinniśmy kupować dla naszego niemowlęcia już w pierwszych miesiącach jego życia. Odpowiednio dobrana będzie stanowiła pomoc w rozwoju mięśni, pobudzi ciekawość dziecka i będzie stanowiła dla niego bezpieczne miejsce do zabawy. Mata macie nierówna, a wybór w sklepach jest naprawdę ogromny. Nie wszystkie modele zasługują jednak na to, aby brać je pod uwagę, w szczególności, jeśli ma się na nich bawić niemowlę. Dobry produkt umożliwia maluchowi swobodę ruchów i przede wszystkim nie stanowi dla niego żadnego zagrożenia. Jak wybrać matę do zabawy?

Maty do zabawy – rodzaje

W internetowych poradnikach najwięcej uwagi poświęca się dwóm rodzajom mat. Pierwszym z nich są maty edukacyjne, do których przyczepia się różne elementy, koniecznie interesujące z perspektywy dziecka. Niektóre modele posiadają dodatkowe pałąki umożliwiające zawieszenie zabawki, niewielkiej maskotki lub gryzaczka. Ich zadaniem jest stymulowanie ruchów dziecka do wyciągania rączek po wszystkie zabawki. Tym samym maluch odbywa swoisty trening, który ma na celu nauczyć go chwytania przedmiotów i trzymania rączek w górze przez dłuższy czas. Maty do zabawy piankowe przypominają swoim wyglądem dywan. Rozkłada się je na podłodze, gdzie tworzą miękka i gładką powierzchnię. Ten rodzaj mat wybierany jest najczęściej do starszych dzieci i służy za podłoże do bezpiecznej zabawy w kojcu lub pokoju. W przeciwieństwie do mat edukacyjnych nie posiada on dodatkowych pałąków do zawieszenia różnych gadżetów, ale jest kolorowy i służy do bezpiecznych zabaw. Dlatego też, jeśli w domu mamy niemowlaka, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie mata edukacyjna, natomiast po kilkunastu miesiącach może ją zastąpić mata do zabawy przypominająca dywan.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru maty edukacyjnej?

Podstawowym kryterium, jakie powinno być brane pod uwagę, to bezpieczeństwo niemowlaka. Musi ona być na tyle miękka, aby amortyzowała upadki, a jednocześnie na tyle twarda, aby nie utrudniać poruszania się maluchowi. Niezwykle istotny jest w tym przypadku także materiał i jego jakość. Tworzywo powinno spełniać wszystkie wymogi unijne oraz musi być opatrzone stosownymi atestami i certyfikatami. Na bezpieczeństwie i materiale nie warto oszczędzać, ponieważ od tego zależy zdrowie naszego malucha. Mata edukacyjna powinna także wspierać rozwój dziecka, a więc powinniśmy ja tak dobrać, aby była ona dopasowana do wieku dziecka. Z pewnością nie będą sprawdzać się śliskie materiały, utrudniające za każdym razem poruszanie się, ani też takie, które są trudne w utrzymaniu w czystości. Dzieci wiele elementów maty będą z pewnością brały do buzi, dlatego sprawdzą się jedynie te modele, które można w prosty i szybki sposób wyczyścić.

Ofertę naszych mat do zabawy dla dzieci znajdziesz na https://misioohandmade.pl/mata-do-zabawy/

Warto także mieć na uwadze na kontrastową kolorystykę, która świetnie wpływa na rozwój wzroku dziecka. Należy przy tym pamiętać, aby wzory, które ma mata do zabawy, nie były zbyt skomplikowane. Zdecydowanie lepiej jest postawić na prostotę. Jeśli w kręgu naszych zainteresowań będą maty edukacyjne z pałąkami, to koniecznie musimy sprawdzić wytrzymałość mocowania i jakość zabawek, które umieścił na nich producent. Dodatkowym kryterium jest także łatwość składania i przechowywania maty. W naszej ofercie każda mata do zabawy i mata edukacyjna, to produkty najwyższej jakości, dlatego też gwarantujemy bezpieczeństwo, które potwierdzone jest atestami i certyfikatami naszych przedmiotów. Dzięki temu możesz być spokojna o zdrowie swojego dziecka, a sam maluch może cieszyć długimi godzinami zabawy. Sprawdź naszą ofertę, gdzie mamy wiele innych produktów, które dopasujesz do wieku swojej pociechy.

Jakie są zalety mat do zabawy?

Mata do zabawy ma wiele zalet, które z pewnością pomogą w wyborze odpowiedniego modelu dla Twojego dziecka. Po pierwsze – dobrze dobrana mata edukacyjna lub do zabaw wydatnie wpływa na rozwój malucha. Po drugie – zdecydowana większość naszych produktów jest wykonana z najwyższej jakości materiałów, a dodatkowo rosną one wraz z Twoim dzieckiem. Można do nich dodawać kolejne elementy, które również są dostępne w naszym sklepie. Niezwykle popularne są maty edukacyjne, które mała doczepiany pałąk. To sprawia, że taki model idealnie sprawdza się w przypadku niemowląt i nieco starszych dzieci. Większość pociech uwielbia spędzać czas na macie, ponieważ dołączone do nich zabawki są intrygujące bez względu na wiek. Kolejnym bodźcem jest częściowa niedostępność gadżetów, co mobilizuje najmłodszych do podejmowania prób zdobycia upragnionego elementu.

W ten sposób maluchy rozwijają swoją siłę, mózg, motoryka i wzrok. Jeśli mata jest dodatkowo wyposażona w wydające dźwięki elementy, to maluch uczy się także związków przyczynowo-skutkowych. Dzięki macie edukacyjnej dziecko może się bezpiecznie bawić godzinami, wszędzie tam, gdzie będzie chciało. Zabawka jest lekka i bardzo szybko się rozkłada, co również jest jej atutem. Sprawdzi się ona jako prezent na długie lata, a dodatkowo po wielu godzinach zabaw, dzieci mogą skorzystać z odpoczynku na niej.

Podziel się: