Pranie ubranek dziecka nie jest łatwym zadaniem. Przede wszystkim rodzi ono wiele dylematów, które związane są głównie z wyborem odpowiednich do tego celu środków piorących. Młodzi, świeżo upieczeni rodzice, bardzo często gubią się w gąszczu oferowanych produktów, które zalegają na sklepowych półkach. Dodatkowo dochodzi do tego wybór programu prania, płukania i preferowanej temperatury. Nie powinno to jednak dziwić, ponieważ pranie dziecięcych ubranek powinno uwzględniać także to, z jakiej tkaniny są one wykonane, a najczęściej jest ona bardzo delikatna.

Jak prać dziecięce ubranka?

Pranie ubranek dziecięcych wymaga sporej wiedzy. Pierwszym aspektem, który bardzo często jest rozważany, to pranie razem, czy osobno wszystkich ubranek. W przypadku niemowlaków powinno się je oddzielać od ubrań dorosłych. Przede wszystkim ze względu na higienę ubranek dziecięcych.

Jak wiadomo, nawet temperatura o wartości 90 stopni Celsjusza nie jest w stanie wyeliminować wszystkich bakterii i zarazków, które gromadzą się na ubraniach. Ponadto praniu łączonemu nie sprzyjają programy, które powinny być dobierane do rodzaju tkaniny.  Ponadto wybór środków piorących będzie także inny w przypadku ubranek dziecięcych, a tych, które noszą dorośli.

Zobacz naszą kolekcję ubranek:
https://misioohandmade.pl/body-dzieciece/
https://misioohandmade.pl/spioszki-dzieciece/
https://misioohandmade.pl/kaftaniki/

W jakiej temperaturze prać ubranka dziecięce?

Najważniejsze w przypadku prania dziecięcych ubranek jest wykonanie pierwszego prania nowo kupionych ciuszków. Dlaczego? Otóż są one pełne zarazków, które są także bardzo szkodliwe dla zdrowia i życia dzieci. Szczególną uwagę powinno przykładać się do prania ubranek niemowlaka. Pierwsze pranie wykonuje się w temperaturze 90 stopni Celsjusza. Dodatkowo należy ustawić również program płukania, jeśli pralka nie ma wbudowanej funkcji wykrywania piany. Im dziecko staje się starsze, tym temperatura prania może być niższa. Wraz z wiekiem dziecko staje się odporniejsze na różnego rodzaju bakterie i zarazki. Najczęściej ciuszki niemowlaka pierze się w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Taka wartość wystarczy do tego, aby skutecznie zabić roztocza, grzyby i najniebezpieczniejsze bakterie.

Wyjątkiem są natomiast tetrowe i flanelowe pieluchy, które najbardziej ulegają zabrudzeniu. Dodatkowo plamy pozostawione na nich są bardzo ciężkie do sprania i pozostają praktycznie na stałe. W tym przypadku także powinno się wybierać temperaturę 90 stopni Celsjusza. Ponadto obowiązkowo przez pierwsze miesiące powinno się prać nowo kupione ubranka. Dopiero po około roku, można zrezygnować z tego nawyku.

W temperaturze 60 stopni Celsjusza można również prać przez kilka pierwszych miesięcy, a następnie zmniejszyć ją nawet na 40 stopni. Taka wartość jest w zupełności wystarczająca, aby uporać się z brudem. Warto także wspomnieć o tym, że  nie zniszczy ona całkowicie flory bakteryjnej, a z tą dziecko musi się oswajać w ciągu pierwszych lat swojego życia. Zaleca się też stosować specjalne proszki do prania ciuszków dziecka. W celu niepogubienia się w ustawieniach temperatury, czy też długości całego cyklu, powinno się skorzystać z dodatkowych opcji pralki o ile takie posiada.

W czym prać ubranka dziecięce?

W czym prać ubranka dziecięce, to jedno z pytań, które najczęściej zadają sobie rodzice. Obecnie panujący trend na świecie związany z ekologią i naturalnymi składnikami wielu produktów, sprawia, że na półkach sklepowych znajduje się proszek do prania czy też płyn do płukania bio. Ich dużą zaletą jest to, że można je stosować zarówno w przypadku prania dziecięcych ubranek, jak i tych dla dorosłych. Dla jednych ekologiczny płyn do prania będzie modowym wymysłem, dla drugich będzie jedynym bezpiecznym produktem, który można stosować do ubranek dzieci.

Opinie na temat tych środków są podzielone. Przede wszystkim rodzice muszą określić swoje potrzeby, co do prania. Jeden maluch może rzadko się brudzić, a drugi może wręcz niszczyć ubrania, które po jednej wizycie na placu zabaw będą nadawać się jedynie do wyrzucenia. W przypadku tego drugiego często trzeba także sięgać po odplamiacz, bo nie wszystkich rodziców stać na kupowanie nowego ubrania dla dziecka co tydzień. Drugą kwestią jest jeszcze skóra dziecka. To jeden z podstawowych aspektów, które powinny być brane pod uwagę. W czasie całego życia dziecka, jego skóra rozwija się, tworząc barierę ochronną. Należy jednak wiedzieć, że w pierwszych latach życia dziecka jest ona szczególnie narażona na podrażnienia i stany zapalne, czy reakcje alergiczne.

O skórę dziecka trzeba więc dbać także podczas prania jego ubrań. Jeśli jednak produkty z dolnej półki nie wywołują żadnego dyskomfortu malucha, to nie ma potrzeby sięgać po proszek do prania kosztujący co najmniej kilka razy więcej. Sens kupowania środków ekologicznych pojawia się w momencie, gdy ze skórą dziecka nie jest najlepiej. Mowa tutaj o sytuacjach, gdy jest ona przesuszona lub uczulona na jakiś składnik sztucznego preparatu.  Warto także dodać, że dzisiejsza moda związana z ekologią sprawiła, że na rynku dostępnych jest mnóstwo proszków i płynów do prania. Modne stało się pranie nawet w orzechu, czy mydle.

Pranie ubranek w ekologicznych środkach nie daje stuprocentowej gwarancji, że skóra dziecka nie ulegnie podrażnieniu. Świetne opinie natomiast zbierają orzechy do prania. Jest to nowy trend, jednak wydaje się być znacznie lepszy od proszku. Skóra dziecka nie ulega podrażnieniom, gdyż są to w pełni naturalne składniki. Orzechy rosną w Indiach na drzewach sapindus mukorossi. Saponina, która jest w nich zawarta wytwarza naturalną pianę podczas kontaktu z wodą. Wielu rodziców chwali sobie je ze względu na to, że są tańsze i wydajniejsze od proszku i płynów. Dla dzieci są one w pełni bezpieczne, co jest dodatkowym ich atutem.

Czy powinno się sterylizować ubranka dla dzieci?

Jeśli rodzice wiedzą już, w czym prać ubrania dzieci, to nie powinno zapominać także o jeszcze jednej ważnej kwestii. Odpowiednie środki piorące to nie wszystko. Owszem, zastosowanie proszku nadaje świeżego zapachu i zmywa plamy, ale niekoniecznie oznacza to zniszczenie wszystkich bakterii. Sterylizacji ubrań dla dzieci można dokonać, bez obaw o to, że ucierpi na tym skóra maluchów. Czym to zrobić? Oprócz wysokiej temperatury idealnym narzędziem będzie żelazko.

Z pewnością niejedna mama w szpitalu usłyszała od położnej, że działa ono jak sterylizator. Faktycznie tak jest! Wysoka temperatura, jaka jest wytwarzana przez żelazko bardzo dobrze eliminuje wszystkie drobnoustroje. Należy jednak pamiętać, że powinno się prasować nie tylko ubrania dzieci, ale także wszelkiego rodzaju inne tkaniny, z którymi ma kontakt skóra maluchów. Ręczniki, pieluchy, czy pościel to podstawowe elementy wyposażenia łóżeczka dziecięcego. Oczywiście, nie należy popadać w skrajność. Taką czynność powinno się wykonywać skrupulatnie przez pierwsze lata życia. W późniejszych latach dziecko nabierze większej odporności na bakterie, a jego skóra będzie mniej wrażliwa.

Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci?

Skóra małych dzieci jest niezwykle delikatna i należy o tym, bezwzględnie pamiętać. Jest ona także podatna na wszelkiego rodzaju alergeny, dlatego też wybór proszku do prania nie może być przypadkowy. Do ubrań dzieci powinno się używać dedykowanych środków. Najważniejsze, aby taki produkt nie miał substancji chemicznych, jak na przykład kwas borowy, czy też substancji zapachowych i barwników.

Bardzo ważne jest również odpowiednie dozowanie środków piorących. Jeśli będzie ich zbyt dużo, może się okazać, że nie zostaną do końca wypłukane. W ten sposób dziecko może nabawić się alergii. W celu uniknięcia takich przykrych konsekwencji prania można zaopatrzyć się w pralkę z programem antyalergicznym, dzięki któremu detergenty będą w całości wypłukane.

Pranie ubrań dziecięcych – dodatkowe rady

W przypadku zabrudzeń, które są niezwykle ciężkie, jak na przykład wymiociny, czy przeciekanie pieluszki, nie powinno się wrzucać tych ciuszków od razu do pralki. Przede wszystkim może zaszkodzić to samej pralce. Po drugie, reszta ubrań, które wylądują z zabrudzonymi ciuszkami może także ulec poplamieniu. Najlepiej jest najpierw opłukać zabrudzenia ciepłą wodą. To wpłynie także korzystnie na jakość prania, ponieważ plamy łatwiej zejdą. Nie powinno się zapominać o prasowaniu. To z czym nie poradzi sobie pralka, skutecznie unicestwi żelazko działające pod wpływem wysokiej temperatury, która nierzadko sięga 200 stopni Celsjusza. Warto także zaopatrzyć się w dobry sprzęt piorący. Małe dziecko, szczególnie w przypadku noworodka jest to widoczne, wymaga częstego przebierania. Tylko wydajna i energooszczędna pralka będzie w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem, które bardzo mocno ułatwi życie rodzicom.

Podziel się: