Każde dziecko uwielbia się bawić. Nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Wystarczy, że my dorośli, sami sobie przypomnimy, ile frajdy przynosiła nam możliwość wyjścia na podwórko, plac zabaw, czy też zabawa ulubionym gadżetem. Obecnie widać, że czasy mocno się zmieniły, a młodzi rodzice coraz częściej zaniedbują tę część dnia i nie mają ochoty, ani czasy na wspólne zabawy z dzieckiem. Dlatego też coraz popularniejszym obrazkiem na ulicy staje się maluch używający różnego rodzaju gadżetów elektronicznych jak na przykład telefonu, czy tabletu. W ten sposób trudno jest zadbać o jego prawidłowy rozwój. Warto więc pokazać rodzicom, w co się bawią małe dzieci i jakie zabawki można do tego celu wykorzystać.

Dlaczego warto bawić się z dzieckiem i odkrywać z nim świat?

Od momentu narodzin, dziecko stale uczy się nowych rzeczy. Docierają do niego nowe bodźce, widzi nowe stworzenia, jakimi są ludzie i zwierzęta, a także stara się zrozumieć docierające do niego dźwięki. Odkrywanie świata jest dla maluchów bardzo istotne i podczas tej podróży nie może zabraknąć przy nim jego rodziców. Z każdym kolejnym dniem uczy się tego, jak funkcjonuje jego otoczenie i stara się z nim nawiązać jakikolwiek kontakt. Badanie świata to także zaspokajanie ciekawości naszego malucha i wspomaganie ważnego procesu rozwoju mózgu. Dzięki temu, że rodzice stworzą różnorodne sytuacje i jednocześnie zaangażują swoją pociechę do zabawy, pojawia się możliwość wykorzystania przez nią wszystkich pięciu zmysłów. Co ciekawe, rozwój zmysłu dotyku korzystnie wpływa na wzrost malucha.

Małe dzieci od początku swoich dni zaczynają stopniowo poznawać świat, sprawdzają jak duży i skomplikowany on jest. Warto już na tym etapie zaangażować się w zabawy ze swoim dzieckiem, aby w późniejszych latach znacznie łatwiej było mu w nim funkcjonować. Maluchy obecnie bardzo mocno angażują się w odkrywanie świata i zaczynają coraz lepiej komunikować się przy pomocy gestów, słów i dźwięków. Ponadto w pewnym okresie swojego wieku zaczynają także stawać na nogach i chodzić. Jest to zalążek tego, co czeka rodziców w przyszłości.

Dzieci szybko opanowują sztukę chodzenia, biegania i skakania. To otwiera im znacznie większe możliwości do zabawy w różnorodny sposób. Jedne są bardziej energiczne, drugie mniej. Ważne jest, aby w tym okresie przyłączyć się do swoich dzieci i zaczerpnąć informacji, w co się bawić z dziećmi, aby maksymalnie umilić im ten czas.

W co się bawią małe dzieci? Propozycje zabaw dla dzieci w każdym wieku

Na rozwój dziecka największy wpływ ma zabawa. Szczególnie ważne są pierwsze trzy lata życia malucha, który rozwija się w tym okresie niezwykle szybko. W tym czasie dziecko zaczyna chodzić, mówić i nawiązywać kontakty z rówieśnikami oraz wyrażać swoje emocje. Nowe umiejętności dziecko uczy się najlepiej poprzez zabawę, która jest dla niego jednocześnie przyjemnością i wyzwaniem. Warto więc tak dobierać zabawy dziecka, aby optymalnie móc połączyć przyjemne z pożytecznym.

Zabawa dziecka w pierwszym roku życia

Zabawy dla dziecka w jego pierwszym roku życia mają na celu wspierać jego zmysły jak wzrok, dotyk i słuch. Dlatego ważne jest, aby w czasie między drzemką otaczać go kontrastowymi zabawkami, rozmawiać z nim i śpiewać do niego. Dobrym pomysłem jest także zainwestowanie w matę dla dziecka, która wyposażona jest w grzechotki i innego rodzaju gadżety wspomagające rozwój dziecka. Rola rodziców nie opiera się tylko na tym, aby dostarczać mu zabawki, ale także motywować go do niektórych czynności. Przekręcanie się z boku na bok, przemierzanie kolejnych metrów czołgając się po pokoju, czy próba nauki naśladowania dźwięków, to świetna zaba dla dzieci w tym wieku. Pamiętać należy o tym, aby każdą próbę, bez względu na to, czy będzie udana, czy nie, nagradzać.

Zabawa dla dzieci w wieku dwóch lat

W drugim roku życia ważne jest to, aby tak zaplanować zabawę dziecku, żeby mógł on rozwijać się równomiernie. Należy więc zadbać o zabawy ruchowe, jak i intelektualne. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest czytanie książek, pokazywanie maluchowi obrazków i tego, co otacza nas w świecie. Dla rodziców to także świetny okres, ponieważ zaczynają oni znów dostrzegać mniejsze rzeczy, które mogą przynosić wiele radości. W wieku dwóch lat dzieci bawią się, chodząc i biegając, dlatego ogromną frajdę sprawia im zabawa w berka, czy chowanego. Nie można tego jednak porównać do ich ulubionego zajęcia, jakim jest wyrzucanie z kosza zabawek i niszczenie stworzonych budowli z klocków.

Zabawy z dziećmi w wieku trzech lat

Maluchy, które skończyły trzeci rok życia, nadal powinny rozwijać się intelektualnie oraz ruchowo. Również i w tym okresie rodzice powinni bawić się wspólnie z dziećmi, ale można zauważyć, że nasze pociechy zaczynają stawać się bardziej samodzielne i nie zawsze tego będą chciały. Odgrywanie ról, a więc zabawa w sklep, doktora, czy inną postać, przynosi im bardzo dużo frajdy i angażuje do kreatywnego myślenia. Ważne, aby w tym czasie zacząć kupować dziecku gry, dzięki którym będą one mogły rozwijać małą motorykę. Może to być plastelina, puzzle, czy też inne gry edukacyjne. Maluchy coraz częściej chcą także uczestniczyć w życiu rodziny, pomagając przy domowych czynnościach. Dlaczego więc im nie pozwolić? W ten sposób nauczą się one dbać o porządek i docenią ciężką codzienną pracę rodziców.

W co się bawią starsze dzieci?

Im dziecko jest starsze, tym bardziej samodzielne się staje. Często można od rodzica usłyszeć, że nim się obejrzy, jego pociecha staje się dorosła i nie wiadomo, kiedy ten czas przeleciał. Wraz z rozwojem pociechy należy także zwiększać stopień trudności zabaw. W tym celu można wykorzystać gry logiczne, bardziej złożone puzzle, czy zacząć bawić się w kalambury. Możliwości jest mnóstwo, a jedynym ograniczeniem jest nasza i dzieci wyobraźnia. Bez względu na to, ile lat ma nasze dziecko, z pewnością wiele radości sprawi mu wspólnie spędzany czas. Każdy maluch potrzebuje bliskości i czułości rodzica, poczucia bezpieczeństwa i wsparcia w trudnych sytuacjach. Należy więc pamiętać, aby w miarę możliwości zapewnić mu to wszystko.

Podziel się: