Urządzenie pokoju chłopca to niekiedy nie lada wyzwanie dla rodziców. Wszystko dlatego, że jego zainteresowania potrafią dynamicznie się zmieniać. Poza tym ta niewielka przestrzeń musi być funkcjonalna i jednocześnie spełniać oczekiwania dziecka. Wydaje się to niewykonalne? Z naszym poradnikiem dowiesz się jak prawidłowo urządzić pokój dla chłopca i na jakie kwestie zwrócić uwagę podczas wyboru mebli oraz innych elementów jego wyposażenia.

Urządzając pokój dziecka zwróć uwagę na jego wiek

Urządzając pokój dla chłopca, musisz przede wszystkim wziąć pod uwagę jego wiek, ponieważ z biegiem czasu jego upodobania i zainteresowania się zmieniają. Tak samo jest z pomieszczeniem, w którym dziecko spędza większość czasu. Designerskie meble typu łóżko-rakieta, czy też samochód, albo regał z deskorolki mogą na początku być prawdziwym hitem, jednak po latach z pewnością zajdzie konieczność ich wymiany. Urządzając pokój chłopca, powinniśmy postawić na meble bez udziwnień – klasyczne. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie nam dobrać do nich inne elementy wyposażenia.

Z pewnością w pokoju malucha nie może zabraknąć łóżka, które może być wielofunkcyjne. Oznacza to, że w dzień będzie służyło jako fotel lub sofa, a w nocy łóżko do spania. Wygodne biurko, które rośnie z dzieckiem to również strzał w dziesiątkę, ponieważ wystarczy na wiele lat. Nie możemy także zapomnieć o innych elementach, które będą wpływać na nastrój dziecka. Oprócz mebli musimy zwrócić uwagę na kolory ścian, aby były dopasowane do aranżacji oraz wielkości wnętrza.

Pokój dla chłopca, czyli królestwo zabawy

Pokój dla chłopca to przede wszystkim sypialnia i bawialnia w jednym. Miejsce do zabawy powinno zajmować w tym pomieszczeniu jak najwięcej przestrzeni, ale nie możemy bazować tylko na tym założeniu. Maluch, który nie zaczął jeszcze nauki, powinien mieć podzielony pokój na strefy odpoczynku i zabawy. Podziału można dokonać przy pomocy parawanów. Dobrym rozwiązaniem jest także pomalowanie jednej ściany w innym kolorze, który będzie oznaczał konkretną strefę. Każdy pokój dziecięcy powinien być wyposażony w duży i puszysty dywan, na którym maluch będzie się bawić. Wykonany z wysokiej jakości materiału, będzie odpowiednio chronił dziecko przed chłodem bijącym od podłogi oraz przed upadkiem na nią. Warto także pamiętać o odpowiedniej ilości półek w pokoju dziecka i pojemników do przechowywania zabawek.

Bardzo dobrym pomysłem będzie stworzenie odrębnej przestrzeni, w której znajdzie się kącik plastyczny. Można w nim umieścić niewielki stolik, krzesełko i wszystkie niezbędne akcesoria do rysowania oraz malowania. Istotne jest także to, aby zadbać o odpowiednie oświetlenie, które będzie sprzyjało zabawie. Obecnie trendem na topie jest pomalowanie w tej strefie ściany farbą kredową, która zachowuje się identycznie jak tablica szkolna. Jest to wspaniałe rozwiązanie, ponieważ daje maluchowi jeszcze większą przestrzeń do tworzenia różnego rodzaju dzieł. Pokój dziecka powinien składać się także ze strefy snu. Ważne, abyśmy wstawili tam odpowiednie łóżko, które zagwarantuje wysokiej jakości sen i pozwoli się zregenerować maluchowi. Dodatkiem powinno być dyskretne oświetlenie w postaci niewielkiego kinkietu lub lampki nocnej na komodzie. Kolorowe i wygodne poduszki oraz koce, które są dostępne w naszym sklepie, będą dopełnieniem aranżacji pokoju.

Jak urządzić pokój dla dziecka w wieku szkolnym?

Pokój chłopca, który zaczął już naukę w szkole podstawowej, powinien być wyposażone w strefę nauki. Zapewne strefa ta świetnie łączyła się z obecnym wyposażeniem, jednak taki stan rzeczy zmienia się wraz z koniecznością odrabiania lekcji. Wydzielenie odpowiednio przystosowanej przestrzeni jest wymogiem, który rodzice muszą spełnić. Nie może się w niej obejść bez funkcjonalnego biurka i ergonomicznego krzesła. Ważne jest, aby nie tylko design mebli był głównym wyznacznikiem wyboru, ale także względy praktyczne. Dzieci w różnym wieku mają wybrany własny styl, w jakim chciałyby, aby strefa nauki była urządzona.

Niemniej koniecznie musimy zadbać o lampy, które odpowiednio doświetlą miejsce odrabiania lekcji przez malucha. Światło nie może być ani zbyt mocne, ani za słabe.  Na co jeszcze zwrócić uwagę, aby aranżacja pokoju chłopca była praktyczna, funkcjonalna i jednocześnie świetnie wyglądała? Podczas urządzania wnętrz dla chłopca pamiętajmy o tym, że czuje się on doroślej, niż przypuszczasz. Dlatego też aranżacje pomieszczenia wybieraj razem z nim, potraktuj go jak partnera, który pomoże Ci przeprowadzić remont. W końcu to on tam będzie spędzać najwięcej czasu.

Dla malucha w wieku szkolnym przytulanki i inne zabawki niekoniecznie będą atrakcyjnym wyposażeniem. Znacznie częściej w dzisiejszych czasach dzieci zwracają uwagę na komputery, tablety i laptopy. To one w głównej mierze stanowią podstawę do nauki, ponieważ większość informacji pozyskują z internetu. Ponadto większość gadżetów będzie zapewne opierać się na zainteresowaniach malucha. Musimy jednak pamiętać o tym, żeby do pokoju dziecięcego kupić odpowiednie pojemniki, które ułatwią przechowywanie różnych drobiazgów.

Jakie łóżko do pokoju dla chłopca

Wybór odpowiedniego łóżka ma ogromny wpływ na samopoczucie Twojego dziecka. Pamiętaj o tym, aby wybierając je, wziąć na zakupy swoją pociechę. Najczęściej rodzice zwracają uwagę na cenę oraz funkcjonalność, spychając tym samym na dalszy plan design. Jest on tak samo ważny, jak pozostałe aspekty, ponieważ ma wydatny wpływ na aranżacje wnętrza. Wybierając łóżko do pokoju dziecięcego, postarajmy się zadbać o to, aby było ono dopasowane do jego wieku. Młodsze pociechy będą potrzebować niższych modeli, natomiast starszaki mogą ucieszyć się z rozkładanej sofy, która będzie wyposażona w pojemnik ułatwiający przechowywanie pościeli. Zwróćmy także na materiał wykonania i koniecznie zapoznajmy się z informacjami o atestach i certyfikatach mebla. Ma to bowiem ogromny wpływ na bezpieczeństwo dziecka. Tańsze meble, z niższej jakości tworzyw, które nie posiadają stosownych oznaczeń, mogą wywoływać alergię u dziecka, a wystające elementy doprowadzać do groźnych urazów.

Kolory do pokoju dziecka

Pokój dziecka powinniśmy także odpowiednio pomalować. Przez wiele lat utarło się, że kolor ścian powinien być różowy, jeśli jest to pokój dla dziewczynki lub błękitny, jeśli jest to pokój chłopca. Warto przełamać te schematy i wybrać inne barwy, które będą dopasowane do wieku Twojej pociechy. Musimy pamiętać o tym, że kilkuletnie maluszki dostrzegają lepiej intensywniejsze barwy, ponieważ ich wzrok cały czas się rozwija. Pokój chłopca powinien charakteryzować się nieco bardziej zwariowanymi kolorami. Możemy dać się ponieść fantazji i wybrać połączenia mniej oczywiste, co z pewnością sprawi, że wystrój wnętrza zyska na oryginalności.

Jeśli nie wiesz, jakie barwy wybrać, skorzystaj z porady fachowców, których znajdziesz w każdym sklepie z farbami. Pokój dziecięcy powinien się wyróżniać w domu, ale nie możemy przesadzać. Warto ściany pokryć kilkoma kolorami w jasnych odcieniach. Mało kto wie, ale to właśnie intensywność dominujących barw najczęściej wpływa na nasze samopoczucie. W przypadku naturalnych kolorów polecamy do aranżacji dodać obrazy, które ożywią pokój przeznaczony dla dziecka. Należy tutaj wspomnieć, że przy ich wykorzystanie możesz szybko i tanio zmienić motyw przewodni, jaki znajduje się we wnętrzu.

Pokoje dziecięce i organizacja miejsca do przechowywania

Pokój dziecka, a tym bardziej chłopca, zawsze jest pełen zabawek. Warto więc wyposażyć go w odpowiednie miejsca do przechowywania. Jeśli nie mamy w pokoju dużej szafy, możemy zakupić pojemniki i organizery, które ułatwią zachowanie porządku i ładu. Ciekawym rozwiązaniem jest mata 2w1, która po rozłożeniu może pełnić funkcję dywanu, natomiast po jej złożeniu przypomina worek na zabawki dziecięce. Bardzo często charakteryzuje je oryginalny design, dzięki czemu nie trudno dopasować je do wystroju wnętrz dla najmłodszych.

Projekty domów bardzo często zakładają także oddzielne pomieszczenie, w którym przechowywane są zabawki dla dzieci, jednak nie jest to dobra opcja, ponieważ maluchy uwielbiają mieć wszystkie gadżety przy sobie. W przeciwnym wypadku walają się one po całym domu, co może skutkować niebezpieczeństwem dla wszystkich domowników. Pokój dziecka można wyposażyć również w liczne półki i szafki wiszące, które będą skrywać wszystkie gadżety. Najczęściej cechuje je prosty design, ale w ofertach wielu sklepów można znaleźć ciekawe meble geometryczne, które nawiązują do nowoczesnych aranżacji.

Podziel się: