Pierwsze dni życia dziecka to nie lada stres zarówno dla malucha, jak i jego rodziców. Przygotowania do przyjścia na świat małego potomka zaczynają się dużo wcześniej, jeszcze w okresie ciąży, jednak mimo wszystko rodzice nigdy nie będą w 100% przygotowani na nowe wyzwanie, tym bardziej, jeśli jest to ich pierwsze dziecko.

Pierwsze dni z noworodkiem

Pierwsze dni z noworodkiem spędzane są oczywiście w szpitalu, aby upewnić się, że poród przebiegł bez powikłań, a mama miała czas na regenerację. Nie można zapominać o tym, że jest to dla niej ogromny wysiłek. Dziewięć miesięcy ciąży jest samo w sobie już dużym obciążeniem fizycznym, jak i psychicznym.

W pierwszych dniach u matek można niekiedy zaobserwować stres związany z całą sytuacją. Zdarzają się przypadki, że kobiety nie są w stanie udźwignąć nadchodzących wyzwań związanych z macierzyństwem, dlatego tak ważne jest wsparcie rodziny i przyjaciół w tym wyjątkowym, aczkolwiek trudnym okresie.

Warto jednak skupić się na innych aspektach macierzyństwa oraz samym maluszku. W pierwszych tygodniach życia wydaje się mu, że nadal jest częścią mamy. Dopiero po osiągnięciu wieku sześciu miesięcy zaczyna rozumieć, że jest on odrębną istotą, która może samodzielnie funkcjonować.

Pierwsze tygodnie malucha są bardzo istotne także z innego względu. Bardzo ważna jest bowiem dla niego bliskość rodzica, a tym bardziej matki, gdyż jej głos, zapach i bicie serca zna najlepiej. Należy także wiedzieć, że pierwszy miesiąc życia to regulacja pewnych mechanizmów w organizmie maluszka, m.in.: wychładza się on znacznie szybciej, początkowo nie widzi zbyt wyraźnie i potrafi komunikować się jedynie za pomocą płaczu.

Większość dzieci, już od najmłodszych lat uwielbia bawić się w naśladowanie, w szczególności rodziców, którzy są dla nich autorytetem. Bardzo często maluchy naśladują mimikę twarzy drugiej osoby. W ten sposób starają się także pokazać, czego potrzebują. Choć pierwszy miesiąc bywa trudny i można go porównać do wspólnego uczenia się siebie nawzajem, można bardzo szybko zauważyć, że dziecko płacze inaczej, gdy chce jeść, a inaczej, gdy jest mu zimno lub za ciepło.

Dla początkujących rodziców ważną informacją może być to, że maluchy nie lubią gwałtownych zmian pozycji, za to uwielbiają głaskanie, kołysanie i masowanie. Bardzo ważne jest, aby nie tylko w pierwszym tygodniu życia, ale także i później nie narażać ich na głośne i ostre dźwięki.

Sprawdź misioowe maty dla maluchów: https://misioohandmade.pl/mata-do-zabawy/

mata motylek dla dzieci
Szara mata miś dla dzieci

Karmienie malucha

Dzieci, szczególnie w pierwszych latach rozwoju muszą być odpowiednio żywione. Dlatego też na półkach sklepowych można spotkać wiele specjalnie przeznaczonych dla nich słoiczków i kaszek. Najważniejszy jednak w pierwszych miesiącach życia malucha jest pokarm matki, który jest niezbędny do jego prawidłowego rozwoju. Wiele matek zastanawia się, jak często maluch powinien jeść? Czy oprócz karmienia piersią można także podawać mleko z butelki? Czy powinno się go budzić w porze karmienia?

Ile powinien jeść maluch?

Dziennie spożycie pokarmu noworodka jest obliczane na podstawie prostego wzoru. Według specjalistów powinien on spożywać około 95 kcal na kilogram masy ciała. W pierwszych dniach od narodzin maluch nie je zbyt dużo. Zazwyczaj wypija około 20 ml mleka. W kolejnych dobach ta wartość rośnie. Po około dwóch tygodniach wynosi ona już 100 ml. Spowodowane to jest oczywiście nieustannym rozwojem dziecka.

Jak często karmić dziecko?

Malucha można karmić zarówno z butelki, jak i piersią. Należy jednak wiedzieć jak często to robić. Niestety maluchy nie są w stanie same powiedzieć, kiedy są głodne, jednak wyrażają to poprzez płacz. Odpowiedź na pytanie, jak często karmić malucha piersią jest jedna – tak często, jak się tego domaga. W pierwszych dniach mamie może wydawać się, że nie odstawia dziecka od piersi. Spowodowane jest to tym, że po narodzinach mleko matki zawiera inne składniki odżywcze i jest mniej kaloryczne, a dopiero później zaczyna znajdować się w nim więcej tłuszczu. Konsekwencją tego jest zbyt mała ilość kcal, którą dziecko nie jest w stanie pokryć swojego zapotrzebowania. Należy również pamiętać, że karmienie piersią zaspokaja potrzebę bliskości u noworodka.

W przypadku karmienia butelką nie odbywa się to tak często. Mleko modyfikowane jest znacznie wolniej trawione przez żołądek malucha niż dzieje się to w przypadku pokarmu matki. Zalecana ilość dziennych karmień wynosi siedem, jednak jest to wartość przybliżona, gdyż każdy maluch ma inne potrzeby. Mleko modyfikowane również podajemy na żądanie z uwzględnieniem porcji oznaczonych na opakowaniu.

Czy należy budzić dziecko na karmienie?

Maluchy przesypiają znaczną część swojego dnia, nawet podczas pory karmienia. Czy wtedy budzić go na posiłek? Przede wszystkim należy porozmawiać na ten temat z pediatrą który oceniał stan noworodka podczas wypisu ze szpitala. W większości przypadków dziecko obudzi się i zasygnalizuje swój głód. Ważne jest, aby regularnie go karmić, zwłaszcza piersią, co pozwala na utrzymanie laktacji na odpowiednim poziomie. Dodatkowo prawdopodobieństwo groźnego spadku wagi jest znacznie mniejsze. Ponadto częste posiłki pozwalają pozbyć się z jego organizmu nadmiaru bilirubiny.

Łóżeczko dla noworodka

Wielu rodziców zastanawia się jakie łóżeczko wybrać dla nowego domownika. Zdarza się, że noworodek ostatecznie śpi z rodzicami, jednak warto od najmłodszych lat przyzwyczajać go do jego własnego łóżeczka – szczególnie że układanie noworodka w jego łóżeczku jest jednym z czynników minimalizujących zespół nagłej śmierci łóżeczkowej.

Zmiana miejsca spania dla noworodka jest stresująca i musi minąć trochę czasu aż się do niego przyzwyczai. Wybór łóżeczka i materaca nie należy do najłatwiejszych, ale można zwrócić uwagę na kilka czynników, które pozwolą szybciej dokonać zakupu.

Jak wybrać łóżeczko dla dziecka?

Wybór łóżeczka dla noworodka może być nieco kłopotliwy, ponieważ sam nie potrafi powiedzieć, czego potrzebuje i czy propozycja spełniła jego wymagania. Wybór więc powinien opierać się na intuicji rodziców oraz obserwacji zachowania noworodka w łóżeczku. Ważne jest także, aby nie sugerować się ceną materaca, gdyż można natknąć się na tańsze modele, które będą źle wpływać na kształtowanie się sylwetki malucha.

Podczas wyboru istotne jest wiec zwrócenie uwagi na:

  • materiał, z jakiego wykonane jest łóżeczko
  • wielkość łóżeczka
  • możliwość jego powiększenia poprzez dołożenie kolejnych elementów
  • rodzaj materaca
  • twardość materaca
  • zabezpieczenia w łóżeczku

Jakie akcesoria kupić do łóżeczka?

Odpowiednie akcesoria pozwalają maluchowi spokojnie i komfortowo przespać noc, czy po prostu się zdrzemnąć. Oczywiście najważniejszy jest wygodny materac, który będzie odpowiednio dobrany i sprawi, że dziecko nie tylko będzie spokojnie spać, ale także nie dojdzie do deformowania układu kostnego.

Dodatkowo do dziecięcego łóżeczka można dokupić jeszcze szumiącego misia. Maluchy od najmłodszych lat uwielbiają takie dźwięki, które pozwalają im się wyciszyć. W pierwszych miesiącach przydadzą się także otulacze/śpiworki, które będą chroniły dzieci przed wychłodzeniem się. Ważne, aby wszystkie kupowane dodatki i pościele były wykonane z naturalnych materiałów. Tutaj należy zaznaczyć, że w łóżeczku powinien znajdować się wyłącznie materac o odpowiedniej twardości i śpiworek do snu. Zakup dodatkowych akcesoriów należy odłożyć do momentu, kiedy ryzyko SIDS (zespół nagłej śmierci łóżeczkowej) nie będzie tak duże, jak w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Podziel się: