Maty edukacyjne zyskały swoją popularność już wiele lat temu. Najczęściej można je zobaczyć w mieszkaniach świeżo upieczonych rodziców. Można więc stwierdzić, że to obowiązkowy element wyposażenia pokoju dziecięcego. Również same maluchy, już od pierwszych dni życia, bardzo chętnie korzystają z mat edukacyjnych.

Co to jest mata edukacyjna?

Maty edukacyjne to świetne rozwiązanie zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Maluchy bardzo często już od pierwszego miesiąca życia bardzo mocno interesują się zabawkami i innymi przedmiotami znajdującymi się w pobliżu. W ten sposób uczą się świata, poznają kształty, sprawdzają, jak smakują różne gadżety, a także się nimi bawią. Mata edukacyjna pozwala zainteresować dziecko niekiedy nawet na wiele godzin. Dlaczego?

Niemowlaki widząc wiszące nad głową zabawki, najpierw je obserwują, a następnie próbują sięgnąć. W zależności od wieku, dzieci wykorzystują różne funkcje mat edukacyjnych. Pewne jest jednak to, że jest to jedna z ich najbardziej ulubionych zabawek, jakie mają w swoim pokoiku. Dla starszych dzieci może ona także posłużyć na piknikach, gdzie będą na nich siedzieć i spożywać posiłki.

Jakie zalety ma mata edukacyjna?

Mata edukacyjna ma bardzo dużo do zaoferowania rodzicom oraz ich dzieciom. Rodzice dzięki nim mają więcej wolnego czasu dla siebie, natomiast maluchy intensywnie się rozwijają, korzystając z takiej zabawki. Naukowcy udowodnili bowiem, że wpływa ona korzystnie na rozwój dziecka i pobudza jego zmysły. Dzieje się tak za sprawą żywej kolorystyki, która zazwyczaj jest wykorzystywana w matach edukacyjnych oraz zróżnicowanej fakturze materiału.

Kolejną zaletą maty edukacyjnej jest to, że można ją bardzo łatwo i szybko modyfikować. Pałąki, które rozciągają się nad materacem, przyczepia się na wytrzymałe rzepy, jednak takie rozwiązanie pozwala na przykład je wymieniać, zmieniać wiszące na nich zabawki, czy też modyfikować ich układ. Zastosowany materiał jest także bezpieczny dla dzieci, przez co rodzice nie muszą obawiać się kontaktu z skóry dziecka z matą.

Jakie funkcje pełni mata edukacyjna?

Mata edukacyjna pozwala dziecku szybko rozwijać swoje umiejętności oraz uczyć się nowych rzeczy. Rodzice decydują się często na taką inwestycję ze względu na to, że dziecko trzeba czymś zająć. Dzięki temu zyskują oni cenny czas dla siebie i mają możliwość wykonania innych obowiązków w domu.

Mata edukacyjna może pełnić różne funkcje. Zależą one głównie od wieku dziecka. Najmniejsze, trzy miesięczne, zazwyczaj tylko obserwują wiszące nad ich głową zabawki. Z czasem zaczynają one jednak sięgać po nie i bacznie się im przyglądać. W ten sposób uczą się rozpoznawania nowych rzeczy. Jak nie trudno zauważyć, do każdej maty edukacyjnej dołączony jest zestaw różnych zabawek, a ona sama składa się z różnych elementów, w kontrastowych kolorach, które mają pobudzić zmysły maluchów.

Warto także zwrócić uwagę na to, że gdy dziecko podrośnie, matę edukacyjną można wykorzystać w inny sposób. Z pewnością stanie się ona jego ulubionym materacykiem, który będzie zabierał na spacery. W sklepach można także znaleźć dodatkowe wyposażenia do mat, które urozmaicą zabawę dziecku, a także funkcjonalne rozwiązania, takie jak wałki pod paszki czy klawisze grające.

Ile kosztuje mata edukacyjna?

Maty edukacyjne można zakupić w internecie. Ich cena zazwyczaj jest porównywalna, jak w sklepach stacjonarnych. Atutem zakupów w sieci jest jednak to, że można trafić na atrakcyjne rabaty i promocje, które znacząco obniżają cenę produktu. Dlatego też na początku warto jest sprawdzić dostępne oferty w internecie, a w przypadku braku interesującego modelu udać się do sklepu z zabawkami lub wyposażeniem pokoiku dziecięcego.

W jakim wieku dziecko może zacząć korzystać z maty edukacyjnej?

Wielu producentów, oferując swoje maty edukacyjne, zaznacza, że mogą z nich korzystać dzieci już od pierwszych dni swojego życia. Faktycznie tak jest. Na macie można bowiem układać kilkutygodniowe niemowlaki, które jednak nie będą na samym początku zainteresowane niczym innym, jak tylko leżeniem. Dopiero wraz z rozwojem zaczną się bawić zabawkami, które wiszą nad nimi.

Czy warto kupować dziecku matę edukacyjną?

Na każdym etapie rozwoju dziecka najważniejsze jest, aby czuło się ono bezpieczne i miało własny kąt. Niemowlakom wystarczy łóżeczko i obecność rodzica. Starszakom przyda się z pewnością mata podłogowa dla dzieci, która dodatkowo pobudzi je i pozwoli się im rozwijać na wielu płaszczyznach. Dużą zaletą mat jest to, że mają dużą powierzchnię i na dodatek są bezpieczne. Zastosowany w nich materiał sprawia, że nawet podczas upadku, dziecko nie odczuje zbytnio jego skutków.

Warto także dodać, że takie zabawki mają wiele elementów, które sprawią, że maluchy będą się wyginać, gimnastykować oraz ćwiczyć małe rączki. Ponadto wpływają one korzystnie na rozwój koordynacji ruchowo-wzrokowej oraz małej motoryki. Dodatkowo zainstalowane małe szeleszczące, grające i piszczące elementy pobudzają do pracy także narządy wzroku, słuchu i dotyku, dzięki czemu dzieci poznają jeszcze więcej świata wokół nich. Z pewnością jest to dla nich bardzo ekscytujący czas, który wyrażają szerokim uśmiechem z zadowolenia.

Na co zwrócić uwagę kupując matę edukacyjną?

Zanim wybierze się konkretny model maty edukującej, należy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych czynników, które będą warunkowały komfort zabawy dziecka. Przede wszystkim powinno się sprawdzić tkaninę, z jakiej została wykonana mata. Nie może być ona zbyt cienka, ponieważ przy ewentualnym upadku malucha nie będzie żadnego efektu amortyzacji. Jednym z nowszych rozwiązań jest stosowanie w matach edukacyjnych grubszej pianki, która zapewni bezpieczeństwo dziecka.

Również kolorystyka jest bardzo istotna. Nie powinna ona być zbyt mało kontrastowa ani też za bardzo. Najlepiej wybierać modele składające się z kilku wyraźniejszych kolorów, które będą pobudzać wzrok dziecka. Każda mata musi być również wyposażona w pałąki. Im stabilniejsze, tym lepiej, gdyż minimalizuje się ryzyko ich przewrócenia. Dodatkowo powinny się na nich znaleźć także zabawki. Bardzo często są w zestawie, w przypadku ich braku koniecznie będzie dokupienie ich oddzielnie. Tym, co jest najważniejsze z punktu widzenia producenta, to atesty. Gwarantują one bowiem bezpieczeństwo bawiącego się lub leżącego na macie dziecka. Wiele osób nie zwraca jednak na to uwagi, choć powinno. Nie kupuje się więc zabawek oraz innych przedmiotów przeznaczonych dla maluchów, które nie posiadają oznaczenia CE. Świadczy ono o tym, że dany produkt spełnia wszystkie wymogi i normy unijne, dzięki którym może być dopuszczony do sprzedaży.

Zachęcamy również do sprawdzenia naszej oferty mat podłogowych oraz 2w1:

Mata worek - szara w kolorowe ananasy - zbliżenie
Szara mata miś dla dzieci
Podziel się: