Nauka czytania to bardzo ważny moment w rozwoju każdego dziecka i wielki krok do dalszej edukacji, który umożliwia poszerzanie i utrwalanie zdobytej wiedzy. Musimy pamiętać o tym, że aby przystąpić do nauki czytania gotowe do niej powinno być przede wszystkim dziecko. Nie może być to nasza niezaspokojona ambicja i chęć nauczenia go czegoś nowego, bez zapału z jego strony nie uda się efektywnie przystąpić do procesu edukacji.

Od czego rozpocząć naukę czytania?

Aby nauka czytania miała sens powinniśmy upewnić się, że maluch wie, z jakimi głoskami ma do czynienia i czy rozpoznaje je w słowie pisanym. Ku zaskoczeniu wielu rodziców nie jest konieczna znajomość alfabetu, aby rozpocząć naukę czytania. Warto również obalić pewne stereotypy, które mówią, że dziecko jest na coś za małe lub powinno posiadać konkretną umiejętność w określonym wieku. Każde rozwija się zupełnie inaczej, w różnym tempie i należy dostosować do niego szybkość i kolejność przekazywanych umiejętności.

Aby maluch mógł rozpocząć edukację czytania powinniśmy zaktywizować jego zmysł słuchu. Pozwoli na to na zapamiętanie brzmienia poszczególnych głosek i nauczenie się sposobu ich wymowy. Ważne są również zdolności analityczne takie jak np. dzielenie słów na sylaby.

Czym jest nauka czytania sylabami?

Sylaby to bardzo istotny wstęp do rozpoczęcia nauki czytania. Dzięki nabyciu tej zdolności maluch będzie w stanie efektywnie czytać rozpoczynając od sylab, a kończąc na całych zdaniach. Jest kilka skutecznych metod, jakie można wdrożyć ab dziecko poznało podział wyrazów na sylaby i rozpoczęło pracę nad nauką.

Jednym ze sposobów na nauczenie czytania sylabami jest pokazanie dziecku cyferki i zadanie mu, aby wymyślił słowo, które posiada właśnie taką liczbę sylab. Nauka przez zabawę to również bardzo dobry i skuteczny sposób edukowania naszej pociechy. Możemy na przykład rzucać do niego piłką i wypowiedzieć pierwszą sylabę słowa, które maluch musi po nas dokończyć. Bardziej zaawansowane lub starsze dziecko może również szukać brakujących sylab w wypowiedzianym przez nas słowie.

Kolejną metodą jest również zabawa edukacyjna polegająca na naklejeniu kilku sylab na drewniane klocki. Nasza pociecha będzie miała za zadanie ułożenie z tych sylab wyrazu lub zdania w zależności od poziomu nabytych umiejętności. Aby nauka czytania była bardziej przyjemna i efektywna warto wymyślać uczniowi różnego rodzaju zabawy, które zaktywizują i zachęcą je do dalszej edukacji oraz samodzielnej pracy i szlifowania swoich kompetencji językowych.

Efektywne sposoby nauki czytania dziecka

Oprócz nauki czytania sylabami świetną metodą doskonalącą rozwój i kształcenie maleństwa jest głoskowanie. Warto poznać je i stosować, aby przyspieszyć proces uczenia się i szybciej zobaczyć efekty pracy.

W tej metodzie wszystko polega na uczeniu dzieci tego, jak dane literki mają wybrzmiewać w słowie. Nie chodzi tutaj o to, jaką literkę mamy w słowie, ale o to, jaką słychać tłumacząc oczywiście dziecku, że pisownia niektórych wyrazów jest inna niż to, co słyszymy. Istotne jest, abyśmy nie zaczynali tej nauki od trudnych słów, ale takich przeplatanych samogłoskami, które pozwolą mu szybko rozpoznać głoski znajdujące się w słowie. Można wdrażać naukę przez zabawę, np. wypowiadamy słowo, a druga osoba musi podać kolejne rozpoczynające się na głoskę kończącą poprzedni wyraz.

Naukę alfabetu warto rozpocząć od samogłosek, które pozwolą na późniejsze odczytanie całego wyrazu, gdy przystąpimy do nauki wymowy spółgłosek. Nauka czytania powinna zawsze rozpoczynać się od prostych słów, które dziecko z łatwością powtórzy po nas, ale i samodzielnie przeczyta.

Jeżeli chcemy urozmaicić czas nauki naszych dzieci warto zadbać o odpowiednią zabawę w przerwie. Same dobre wrażenia i świetną rozrywkę gwarantują np. suche baseny z kuleczkami lub miękkimi piłeczkami, które znajdziesz w naszym sklepie Misioo. Każda lekcja powinna być zwieńczona chwilą przerwy, która pozwoli poukładać wszystkie informacje i usystematyzować je, aby dać podłoże do dalszej nauki. Każde dziecko w ten sposób będzie efektywniej się uczyć. Należy także pamiętać o tym, aby zacząć czytać swoim pociechom przed spaniem. Czytanie książki sprawia, że u najmłodszych rozwija się także umiejętność pilnego słuchania i koncentracji. Jeśli dzieci będą miały już wcześniej styczność z literami, będą bardziej zafascynowane nowymi opowieściami i łatwiej będzie im wyobrażać sobie dane sytuacje. Trzeba również pamiętać o tym, aby mózg malucha miał czas na odpoczynek.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o nauce czytania dziecka?

Bardzo dobrą wskazówką dawaną przez wielu pedagogów jest to, aby nie uczyć dzieci czytania na przymus. Nie tylko będzie to nauka nieefektywna, ale również męcząca i drażniąca naszą pociechę, przez co może zniechęcić się do dalszej edukacji. Ważne jest, aby nie uczyć dziecka nazw literek, jakie występują w alfabecie, ale stosować nazewnictwo głoskowe, mówiąc tak jak dana literka ma brzmieć w wyrazie. Wówczas maluch dużo łatwiej złoży słowo lub zdanie z podanych głosek i szybciej zapamięta, z jakich liter się ono składało. Wykorzystując tę metodę nasza pociecha efektywniej uczy się czytać i szybciej potrafi tworzyć pełne zdania.

Musimy pamiętać, że dzieci potrzebują czasu, aby utrwalić i zapamiętać pewne ilości informacji. Optymalna częstotliwość wprowadzania nowych liter to jedna tygodniowo. Nie musimy się również martwić o równoległą naukę np. cyfr. Dzieci chłoną je bardzo szybko i dużo łatwiej przychodzi im operowanie liczbami niż słowem czytanym. Warto też wziąć pod uwagę, że uczenie dzieci alfabetu nie przyspieszy nauki czytania ani nie będzie w niej pomocne. Warto zastosować taką kolejność liter, jaka będzie najbardziej praktyczna i funkcjonalna dla konkretnego dziecka.

Zobacz również:

Podziel się: