Urządzanie pokoju dziecięcego to nie lada wyzwanie dla rodziców. Liczy się w tym przypadku nie tylko poczucie estetyki, ale także kreatywność i wybór rozwiązań, które stworzą pomieszczenie funkcjonalne i praktyczne. Wybór mebli powinien uwzględniać także fakt, że dziecko stale rośnie i się rozwija, a co za tym idzie – zmieniają się jego upodobania i przede wszystkim wymagania. Najlepszą opcją jest kupno modeli, które rosną razem z maluchem, dzięki czemu starczą na długie lata. Jak więc wybrać meble do pokoju dziecięcego? Na co zwrócić uwagę i od czego zacząć?

Planowanie – pierwszy krok do urządzenia pokoju dziecięcego

Pokój dziecka to przestrzeń, która nie jest łatwa do zaaranżowania i wyposażenia. Planując urządzenie tego pomieszczenia, powinno się przede wszystkim wziąć pod uwagę potrzeby młodego i dorastającego człowieka. Inne meble będą potrzebne w pokoju niemowlęcia, inne starszakowi, a jeszcze inne nastolatkowi. Nie oznacza to wcale, że trzeba koniecznie, co kilka lat zmieniać wystrój wnętrza. Owszem, niektóre metamorfozy są nieuniknione, ale nie wszystkie.

Kluczem do odpowiedniego wyposażenia pokoju dziecka jest zaplanowanie prac względem aranżacji, która ma być w nim zastosowana. Dzięki temu pomieszczenie będzie podobać się dziecku i chętnie będzie w nim spędzało swój czas. Warto szczególną uwagę przyłożyć do planowania, w czym może pomóc szkic, na którym znajdą się pomysły. Dzięki temu łatwiej będzie zmierzyć meble do pokoju i sprawdzić, które będą idealnie do niego pasować. Rysując plan oraz nanosząc na niego wyposażenie, warto pamiętać o zachowaniu wszelkich proporcji, co pozwoli uniknąć dodatkowych wydatków.

Jakie wybrać meble do pokoju dziecka?

Pokój dziecięcy powinien być dopasowany do aktualnego wieku malucha. Jeśli chodzi już do przedszkola lub szkoły, to powinny się w nim znaleźć podstawowe meble, czyli biurko oraz krzesło. Nie można także zapominać o tym, że odpowiednio dobrane łóżko także ma znaczenie. Jeśli w pokoju będzie czas spędzać niemowlę, można wybrać jeden z wielu praktycznych modeli, które rosną wraz z dzieckiem. Jak to wygląda w praktyce? Kupując łóżko dla niemowlaka, wybiera się takie, które ma dodatkowej funkcje. Przede wszystkim powinny być regulowane nóżki, dzięki którym można podnosić mebel. Kolejną opcją jest możliwość wyjmowania szczebelków tak, aby dziecko mogło sobie wychodzić z łóżka. Dzięki temu można zamienić popularny mebel do pokoju dziecięcego z przeznaczeniem dla niemowlaka, w taki, który idealnie będzie pasował także dla kilkulatka.

Bez względu na wybór łóżka nieco więcej uwagi trzeba poświęcić na wybór odpowiedniego materaca. Przede wszystkim warto wybierać takie modele, które są dwustronne z nieprzemakającym podkładem. Dodatkowo warto dokupić osłonkę na szczebelki, aby w razie uderzenia się, dziecko nie ucierpiało. Jeśli wybierany jest mebel dla kilkulatka, należy skorzystać z oferty mebli nieco większych, dzięki czemu posłużą one przez kilka lat i nie będzie konieczności jego wymiany już po roku.

Zachęcamy do sprawdzenia naszych produktów:

  1. Fotele i sofy dla dzieci
  2. Sofa rozkładana
  3. Pufa dla dzieci

Strefa nauki w pokoju dziecka jest bardzo ważna. To właśnie w niej należy zadbać o wysokiej jakości meble. Pokój dziecięcy powinien być wyposażony w odpowiednio dobrane biurko oraz krzesło. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór modeli regulowanych, które będą spełniać swoją funkcję przez kilka najbliższych lat. Strefa wypoczynku, jeśli jest to pokój starszego dziecka, również powinna być dobrze zaplanowana. W przypadku mniejszych wnętrz warto postawić na meble 3w1, na którym dziecko będzie mogło spędzać czas w trakcie dnia, leżakując lub siedząc, a w trakcie nocy spać. Pokój dziecięcy należy także wyposażyć w organizery, które pomieszczą wszystkie zabawki i pomogą zachować ład oraz porządek w pomieszczeniu.

O czym pamiętać wybierając meble do pokoju dziecięcego?

Meble dla dzieci muszą być przede wszystkim bezpieczne. Najlepszą opcją jest wybór modeli z litego drewna, malowanych ekologicznymi farbami lub lakierami. Z troski o dziecko należy pamiętać o tym, o czym rodzice sami często zapominają, a mianowicie o ostrych krawędziach. W przypadku mebli dla dzieci muszą one być zaokrąglone. Wielu producentów mebli dla dzieci, oferuje modele wyprodukowane tylko i wyłącznie z bezpiecznych dla zdrowia materiałów. Warto także zwrócić uwagę, aby były one zabudowane, dzięki czemu łatwiej będzie utrzymać porządek, a kurz nie będzie się nigdzie gromadzić.

Estetyka ma znacznie i to bez względu na to, czy to pokój dziecka, czy też dorosłych. Maluchy zwracają uwagę na to, aby meble miały odpowiednią kolorystykę, taką, która im się podoba. Rodzice jednak muszą ingerować niekiedy w wybory dzieci. W ich roli leży to, aby zadbać o odpowiednią aranżację, która sprawi, że samopoczucie ich pociech będzie na bardzo wysokim poziomie. Wybierając meble, nie powinno się także zapominać o funkcjonalności. Wszelkie szafy, komody, czy półki będą pozwalały dzieciom uczyć się samodzielności i dbania o porządek w swoim pokoju. Szeroki wybór mebli w naszym sklepie pozwala wybrać modele idealne do każdego stylu wnętrza. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółową ofertą!

Podziel się: