Każdy z rodziców cieszy się na widok bawiącego się dziecka, jednak żeby mogło ono bezpiecznie się poruszać w wyznaczonym miejscu, niezbędne jest zakupienie odpowiednich akcesoriów. Jednym z nich są maty, które mogą mieć charakter edukacyjny lub być po prostu zwykłymi zamiennikami dywanu.

Co to jest mata edukacyjna?

Mata edukacyjna jest przede wszystkim niezbędnym akcesorium do pokoju dziecka lub strefy wyznaczonej na jego zabawy. Zazwyczaj wykonywane są one z miękkiej pianki, która idealnie amortyzuje upadki. Służy ona maluchom już od trzeciego miesiąca życia. Od tego wieku zaczynają one być bardziej aktywne, ciekawskie i szybko się uczą. Warto zadbać o to, aby kącik zabaw był właśnie wyposażony w matę.

W zależności od wieku można wybrać matę do pokoju dziecka z podwieszanymi zabawkami ,w różnym kształcie i kolorze. Bardzo często edukacyjne maty mają postać puzzli, dzięki czemu można ją szybko złożyć i rozłożyć. Mnogość oferowanych produktów jest tak duża, że z pewnością każdemu uda się wybrać coś odpowiedniego.

Mata podłogowa do pokoju dziecka – na co zwrócić uwagę?

Mata podłogowa do pokoju dziecka dostępna jest w większości sklepów z zabawkami. To dlatego, że przyjmuje ona formę lub ma wzory, które służą do edukacji i zabawy. Chcąc wybrać daną matę, należy skupić się na kilku istotnych aspektach. Jednym z nich jest odpowiedni rozmiar, który powinien być dostosowany do wielkości pomieszczenia oraz obszaru, na jakim będzie bawić się dziecko. Mata do pokoju dziecka powinna być także bezpieczna. Oczywiście mowa tu głównie o jej grubości i materiale, z jakiego została wykonana.

Niekiedy lepiej jest wydać nieco więcej pieniędzy, aby zagwarantować bezpieczną zabawę swojemu maluchowi. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy pochodzi ona ze sprawdzonego źródła oraz, czy ma wszystkie niezbędne atesty. Ponadto bardzo często mata podłogowa jest wyposażona w dodatkowe zabawki. Mogą one być zamocowane na pałąkach, szeleszczące, piszczące lub grające.

mata koło - złota
mata gwiazda - szara

W co może maluch się bawić na macie podłogowej?

Mata do pokoju dziecka z początku służy maluchom do leżenia i obserwowania zabawek. Wraz z rozwojem zaczynają one coraz częściej i intensywniej się na nich poruszać. Kolejnym etapem jest chwytanie i pierwsze zabawy. W wieku sześciu miesięcy można zaobserwować, że dzieci zaczynają na macie próbować się poruszać, bawić się na brzuszku czy też raczkować.

Maty edukacyjne dla najmłodszych to przede wszystkim zabawki, które łączą w sobie funkcjonalne rozwiązania wspomagające rozwój maluchów. Bardzo cenią sobie je rodzice, którzy podróżują ze swoimi pociechami. Dlatego, że łatwo się je składa, można je zabrać praktycznie wszędzie. Możliwości zabaw jest mnóstwo, a wszystko zależy głównie od kreatywności dzieci, jak i ich opiekunów.

Mata podłogowa i jej zalety

Maty do pokojów dziecięcych mają mnóstwo zalet. Rozwój maluchów jest dla rodziców niezwykle istotny. Dlatego też bardzo często kupują oni je już we wczesnych etapach życia swoich pociech. W zależności od rodzaju i modelu jedne mogą mieć specjalne zabezpieczenie z rzepów, a inne nie. Jest to świetna forma kojca, który jednocześnie służy za plac zabaw dla dzieci.

Kolejnym niezwykle istotnym atutem jest rozwój psychofizyczny dzieci, a raczej wpływ maty na niego. Mogą one im służyć przez długie lata, a maluchy wraz z wiekiem zaczynają poznawać coraz to nowsze funkcje tej zabawki. Można również na rynku spotkać maty w postaci puzzli, które mogą być składane i rozkładane w błyskawiczny sposób. Można je także dowolnie dopasowywać do wielkości pomieszczenia.

Podziel się: