4 lata to bardzo poważny wiek dla naszego dziecka, rozwijają się wówczas wszystkie ważne umiejętności, poszerza się słownictwo, a wiedzę pochłania się jak gąbka. Dzieci, które mają 4 lata zadają dużo pytań i poszukują odpowiedzi na wszystkie nurtujące zagadnienia. Stają się również bardzo samodzielne, unikają naszej pomocy w codziennych czynnościach i chcą nam pokazać, że wszystko potrafią zrobić same. Dziecko w tym wieku uczy się również wyrażania emocji, a same lekcje mogą być trudne i zaskakujące dla rodziców. Powinniśmy wówczas wykazać się wyrozumiałością i cierpliwością, aby nasza pociecha swobodnie nauczyła się wyrażać swoje emocje i kierować je na poprawne tory działania.  4-latki to odkrywcy, którzy każdego dnia szukają nowych rzeczy i zagadnień oraz odpowiedzi na nieznane dotąd kwestie.

Jak zabawki wpływają na rozwój 4-latka?

Mądre zabawki dla 4-latka to przede wszystkim takie, które angażują jego uwagę i skupienie i pozwalają mu się nauczyć czegoś nowego. Dzieci szybko się nudzą, dlatego taki gadżet powinien być wielofunkcyjny i na tyle atrakcyjny, aby młody człowiek chciał się nim bawić jak najdłużej. Dobrze jest, aby zabawki dla tej grupy wiekowej wymagały już jakichś nabytych umiejętności, dzięki którym dziecko może zdobywać nowe kompetencje.

Zabawki powinny pobudzać zainteresowanie i rozwijać to, na czym maluch jest najbardziej skupiony. Dzięki takiej zabawie dzieci uczą się pisać, czytać, poznawać kolory i kształty oraz wiele nowych słów i ich znaczeń.

Zabawki edukacyjne dla 4-latka

Dziecko, które ma 4 lata uwielbia poznawać nowe rzeczy, pytać o nie i przede wszystkim uczyć się czegoś. Dobrą zabawką edukacyjną może się okazać  zestaw do pisania lub układania wyrazów. Z rozsypanki literek maluch może układać nowe sława, które każdego dnia poznaje, dodatkowo łatwiej będzie mu opanować zapamiętanie alfabetu. Dobrym rozwiązaniem będą również tablice ścierane na sucho, które pozwalają powtarzać w nieskończoność wyrazy, nad którymi maluch chce pracować oraz pomagają mu ćwiczyć styl, w jakim w przyszłości będzie pisał.

W rozwoju dziecka w okresie przedszkolnym bardzo ważna jest nauka cyferek i umiejętność liczenia, dlatego warto zainwestować w zabawki, które będą te zdolności kształtowały i rozwijały. Dobrym wyborem będą zestawy, które pozwolą ułożyć pierwsze, najprostsze równania lub klocki z namalowanymi cyferkami, które nasze dziecko szybciej zapamięta bawiąc się.

Dzieciaki kochają, kiedy coś się dzieje, dlatego tak bardzo uwielbiają bawić się w eksperymenty. Dzięki ogromnej dostępności zabawek na rynku możemy dopasować zestaw eksperymentalny do kształtujących się zainteresowań malucha. Możemy wybrać eksperymenty dla małego chemika, konstruktora, budowniczego, a każde z nich rozwinie w dziecku jakieś nowe, dotąd nieznane zdolności.

Bardzo popularne obecnie są zabawki interaktywne, dzięki którym dzieci uczą się różnego rodzaju piosenek oraz nowych słów.  Dodatkowo możemy nauczyć naszą pociechę kilku nowych zwrotów w obcym języku, ponieważ te zabawki posiadają wersje wielojęzyczne.

Świetnie sprawdzą się również proste gry planszowe oraz puzzle, które ćwiczą koncentrację, myślenie oraz kreatywność dziecka. Również klocki będą zabawką, która pozytywnie wpłynie na rozwój oraz edukację, ponieważ trenują logikę i analityczną część umysłu. Dobra zabawka to taka, która jest odpowiednio dobrana do wieku i umiejętności, jakie posiada nasza pociecha. Nie powinna zniechęcać do zabawy co jest szczególnie istotne przy produktach skomplikowanych, które wymagają kilku zdolności jednocześnie.

Czym powinny charakteryzować się zabawki dla 4-latka?

Zabawki dla dorastającego dziecka powinny być przede wszystkim interesujące i ciekawe. Dzieci w wieku przedszkolnym szybko się nudzą, dlatego, jeżeli dana zabawka ich nie zainteresuje to na pewno nie będą się dzięki niej uczyć.

Idealna zabawka to tak, która wykorzystuje aktualne kompetencje dziecka dodatkowo rozwijając je i poszerzając zakres o nowe, przydatne umiejętności. Dobrze, jeżeli zabawka uczy również przydatnych i funkcjonalnych kompetencji, takich jak język obcy czy liczenie. Są to dziedziny, które każdy przedszkolak w grupie chce mieć opanowane przynajmniej na podstawowym poziomie, aby imponować innym i wzajemnie motywować się do nauki z innymi dzieciakami.

Dobrze, jeżeli zabawki można używać bawiąc się w grupie, wtedy wykształca się umiejętność kooperacji, która jest bardzo ważna w późniejszym życiu i w szkole. Dzieci wówczas socjalizują się i uczą od siebie nawzajem reakcji na różne sytuacje. Idealnym wyborem mogą być gry planszowe, puzzle, lub klocki. Należy jednak pamiętać, aby produkty były dopasowane do rozwoju dzieci. Nie bez znaczenia jest także ich wiek. Propozycje ciekawych zabawek możesz znaleźć w naszym sklepie.

Jak wybrać bezpieczne zabawki dla dziecka?

Bezpieczeństwo to najważniejszy aspekt wszystkich zabawek, dlatego należy zwracać uwagę na atesty i certyfikaty.  Ważne, aby elementy każdej zabawki były odpowiedniej dla dziecka wielkości, dzięki czemu będzie można ograniczyć ryzyko połknięcia niebezpiecznej części przedmiotu.

Bezpieczne zabawki kreatywne i edukacyjne dla czterolatka znajdziesz w naszym sklepie Misioo, który w swoich produktach dba o najmniejsze szczegóły dla komfortu i wygody dzieci podczas rozrywki. Ciekawym pomysłem są np. domowe place zabaw, które nie tylko bawią, ale również rozwijają zdolności ruchowe dziecka i sprawiają wiele frajdy i radości. Na dodatek świetnie nadają się na prezent z okazji urodzin.  Wśród szerokiej oferty produktów znajdziesz najlepsze gry i zabawy dla najmłodszych. Pamiętaj, aby prezenty kupowane były z głową, pozbawione niebezpiecznych elementów i od sprawdzonej marki.

Najważniejsza jednak jest kontrola rodzicielska każdej zabawy, ponieważ jeżeli nie będziemy doglądać naszych pociech mogą wymyślić sposób spędzania czasu, który sam w sobie nie będzie bezpieczny. Wówczas zabawki i dokumenty potwierdzające bezpieczeństwo zabawek na nic się nie zdadzą.

Podziel się: