Każdy rodzic zna sytuację, w której dziecko mówi, że się nudzi. Najczęściej oznaczają one godziny bezczynnego leżenia przed telewizorem i połączenia płaczu z marudzeniem. Można jednak nudę zamienić na coś bardziej kreatywnego. Wspólne spędzanie czasu na grach i zabawach, które wymagają wyobraźni to świetne rozwiązanie. Warto więc zastanowić się jaki pomysł na kreatywne zabawy okaże się tym najlepszym. Należy tutaj przede wszystkim kierować się zainteresowaniami dziecka, aby wspólnie spędzany czas nie oznaczał dla niego przeciągającej się nudy.

Wpływ zabawy na dziecko

Chyba każdy z nas – rodziców – chciałby, aby jego dziecko wyrosło na kreatywnego i zaradnego człowieka, który w każdej sytuacji sobie poradzi. Nie jest tajemnicą, że już w trakcie ciąży przyszłe mamy czytają poradniki mówiące o wpływie różnych czynności na rozwój ich dziecka. Warto jednak już na wstępie zaznaczyć, że dla malucha nie ma nic lepszego niż zabawa. Taka aktywność jest tak samo potrzebna mu do rozwoju, jak ruch na świeżym powietrzu, interakcja z rówieśnikami, czy zdrowa dieta.

Pierwszą zabawą, w jakiej uczestniczy nasze dziecko, to zabawa manipulacyjna. Na początku przypadkowo łączy przedmioty, przekłada je, zgniata, czy też uderza i obraca. Po około roku dostrzega on związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy wszystkimi tymi czynnościami i zaczynam w pojedynkę ustawiać wieże oraz łączyć klocki. W ten sposób dziecko pobudza w sobie kreatywność. Nieco starsze dzieci najczęściej zaczynają powoli naśladować zachowania innych domowników, głównie rodziców, którzy są dla nich wzorem. W efekcie tych zabaw maluch uczy się także komunikować z innymi.

Zalety i znaczenie kreatywnej zabawy dziecka

Najlepszą zabawą dla dziecka w aspekcie dorastania, jest samodzielna gra. W niej maluch jest bohaterem tego, co robi i tego, co się wokół niego dzieje. Może wybrać jej zasady takie, jakie chce. Jedynym ograniczeniem będzie tylko jego wyobraźnia i kreatywność. Naszą rolą jest, jako rodziców, jest uczestnictwo w nich i dawanie naszej pociesze drobnych wskazówek, ale pod żadnym pozorem nie powinniśmy bardziej ingerować w ustalone przez nią zasady i sposób gry. W tym momencie to dziecko jest szefem, a my mu tylko towarzyszymy. Przykładem może być budowanie wieży przez dwulatka. Z pewnością poradzi on sobie z tym zadaniem, jednak nie objedzie się bez małych podpowiedzi z naszej strony.

W ten sposób zostanie on zmotywowany do działania, zobaczy, że to, co robi, przynosi efekt i poczuje radość z tworzenia budowli. Po osiągnięciu celu przez malucha powinniśmy powoli wychodzić z gry i stopniowo dawać mu działać samodzielnie. W momencie, gdy my jako rodzice, mamy zbyt wysokie ambicje i chcemy usilnie ingerować w zabawę, zazwyczaj kończy się to odwrotnym efektem. Ponadto dziecko będzie polegać na krytyce, szybko straci pewność siebie oraz przestanie interesować się robieniem czegoś dla samego siebie. Naszym zadaniem jest także unikanie ciągłego uzależniania dzieci od naszego wkładu i sukcesów od naszych reakcji.

Zabaw kreatywnych jest cała masa, ale najważniejsze są zalety z nich płynące. Wśród nich wymienić musimy:

 • wpływ na rozwój wyobraźni i kreatywności
 • rozwój zainteresowań
 • poprawę umiejętności mowy
 • lepszą komunikację
 • poprawę pamięci
 • lepszą koncentrację
 • rozwój umiejętności motorycznych i zdolności
 • rozwój poznawczy
 • uczestnictwo w aktywnej zabawie
 • rozwój emocjonalny
 • rozwój społeczny

Choćby ze względu na te zalety nie powinniśmy szczędzić zabaw dzieciom, które dzięki nim się rozwijają na wielu płaszczyznach. Zamiast tego wspierajmy je, nagradzajmy, a w razie potrzeby pocieszajmy. Ponadto uczestniczmy w tych zabawach, ale jako gość, który chce się przyłączyć, a nie narzucać swoje reguły gry.

Nauka dzieci przy pomocy zabawy

Dzieci chłoną wiedzę jak gąbka wodę, ale nie oznacza to wcale, że mozolne wtłaczanie informacji z różnego zakresu będzie idealnym rozwiązaniem. Wręcz przeciwnie! Maluch prędzej się zniechęci, niż będzie z fascynacją czekać na nową dawkę wiedzy. Dzieci najlepiej uczą się poprzez zabawę. Istnieje wiele ciekawych gier, które mogą jednocześnie uczyć i dostarczać mnóstwo frajdy. Ważne jest, aby te pomysły na kreatywne zabawy przekazać naszemu dziecku w łatwy i przystępny sposób i od pierwszych miesięcy nastawić się na to, aby rozwijało się ono prawidłowo. Zabawa dla maluchów jest niezwykle ważna, ponieważ są one wtedy nią pochłonięte i zazwyczaj nie zauważają, że jednocześnie uczą się nowych rzeczy. Ponadto kreatywna zabawa wpływa korzystnie na zmysły i daje możliwość twórczego, przemyślanego i logicznego myślenia.

Pomysły na kreatywne zabawy z dziećmi

Pomysłów na kreatywne zabawy jest cała masa. W dobie powszechnej komputeryzacji i cyfryzacji bardzo często zapominamy o tym, że z dzieckiem najlepiej bawić się bez używania nowoczesnych sprzętów. Wielu rodziców popełnia ten błąd, dając swojemu maluchowi telefon, komputer lub tabletu. Po pewnym czasie przywyknie on do tego i będzie traktował wszystkie te drogie urządzenia elektroniczne jako zabawki. A chyba nikt z nas nie chciałby, aby jego smartfon z kontaktami, niekiedy biznesowymi, uległ uszkodzeniu. Warto jest się więc nieco wysilić i przekonać do zabawy w tradycyjny sposób. Jeśli nie masz pomysłów jak to zrobić, to poniżej prezentujemy kilka zabaw, które z pewnością spodobają się Tobie i Twojemu maluchowi.

Abecadłowy autobus

Abecadłowy autobus jest to świetna zabawa na czas podróży z dzieckiem. Rozwija ona umiejętności werbalne, pobudza kreatywność i wyobraźnię oraz poszerza wiedzę o otaczającym nas świecie. Do tej gry wystarczy tylko chwila wolnego czasu i odrobina fantazji. Gra jest bardzo prosta i polega na tym, że dziecko ma wymyślić tożsamość każdemu pasażerowi. Utrudnieniem jest to, że każde imię powinno zaczynać się od kolejnej litery alfabetu, a więc jeśli ktoś zostanie Anią, to kolejna osoba powinna być Beatą. Ponadto, jeśli maluch jest nieco starszy, można do imion dodawać zawody na tę samą literę oraz nazwiska i czynności, jakie wykonują.

Przesypywanie ziaren

Zabawa z dzieckiem w przesypywanie ziaren ma na celu pobudzić percepcję i zmysł dotyku. Ważne, aby wykorzystać do gry różnego rodzaju ziarna o innym kolorze i wielkości oraz różnorodnych pudełek jak na przykład słoików, butelek, czy kubków. Dziecko powinno otrzymać wszystkie akcesoria, a następnie zacząć działać. Intuicyjnie będzie porządkować je rozmiarami, ale jeśli postąpi inaczej, można mu podpowiedzieć, na czym polega zabawa. Istnieje także ryzyko, że maluch będzie wkładać ziarna do buzi, co może powodować jego zakrztuszenie się. Wtedy do zabawy polecamy wykorzystać płatki śniadaniowe o różnej wielkości i kształcie. Zabawy dla dzieci tego typu pozwalają kształtować u nich zdolności manualne i koordynację ruchowo-wzrokową. Jeśli mamy zamiar bawić się z dzieckiem na podłodze, można wykorzystać do tego matę, która będzie izolować go od zimnej podłogi.

List do siebie – propozycja dla nieco starszych dzieci

Listy do siebie to zabawy dla dzieci, które potrafią już pisać. Jedyne czego potrzeba do tego, to tylko kartka i długopis. Zabawa korzystnie wpływa na kreatywne myślenie dziecka, rozwija wyobraźnię i stanowi pamiątkę na przyszłość. Ponadto uczy precyzji wypowiadania się oraz stylu pisarskiego. Zadaniem dzieci w tej grze jest napisanie listu do siebie, jako do osoby dorosłej. Tematyka jest dowolna. Maluchy mogą pisać, jak się czują, jak minął im dzień, jakie zabawki znajdują się w jego pokoju, czy też, jakie ma marzenia. Pomysłów na temat jest bardzo dużo, wiele zależy od tego, o czym autor będzie chciał napisać.

Kreatywne zabawy dla dzieci – podsumowanie

Tak naprawdę pomysł na kreatywną zabawę dla dzieci może pojawić się w każdej chwili i wykorzystać do tego można praktycznie wszystko. Najważniejsze z perspektywy najmłodszych jest to, aby mogły ten czas spędzić na zabawie z rodzicami, którzy są dla nich wzorem. Maluchy wymagają, choć nie zawsze potrafią to powiedzieć, czułości i uwagi. Owszem, rodzice także z czasem są zmęczeni i potrzebują odpoczynku, ale nie zwalnia ich to z obowiązku zajmowania się swoją pociechą. Jeśli już koniecznie musimy odpocząć i znaleźć odrobinę czasu dla siebie możemy zainwestować w kreatywne zabawki. Pomysł na zabawy dla dzieci może objawić się w postaci suchego basenu z piłeczkami.

Taka zabawka jest świetną alternatywą dla tradycyjnego basenu z wodą. Może on stać w domu, nie brudzi podłogi, a na dodatek przynosi wiele frajdy dziecku. Daje on także możliwość wielu zabaw, a wystarczy do tego kupić odpowiednie dodatki lub zrobić je samemu. W czasie kiedy odpoczywamy, dziecko może rzucać piłeczkami do kosza lub wiaderka, a każdy udany rzut powinniśmy nagradzać oklaskami. To z pewnością ucieszy malucha.

Podziel się: