Każdy etap rozwoju dziecka wymaga tego, aby dostosować do jego wieku konkretne zabawki. Im maluch jest starszy, tym więcej ma zainteresowań oraz potrzeb. Najlepsza zabawka to oczywiście klocki, które dostępne są w wielu rodzajach. Rozwijają one wyobraźnię, kreatywne i logiczne myślenie, a także poprawiają sprawność małych rączek. Oczywiście to nie wszystkie zalety i atuty, jakie mają klocki dla dzieci, ale pewne jest to, że warto w nie zainwestować, ponieważ korzystnie wpłyną na rozwój malucha. Jakie klocki kupić dla rocznego dziecka? Który rodzaj będzie najbardziej odpowiedni? Czym sugerować się wybierając pierwsze klocki dla swojej pociechy?

Dlaczego warto kupić klocki dla rocznego dziecka?

Klocki dla dzieci mają wiele zalet. Na rynku dostępne są różne ich rodzaje, od plastikowych po drewniane, a nawet tekturowe. Zanim jednak zdecydujesz się jakieś wybrać, zwróć uwagę na to, co one mogą zaoferować i jakie mają zalety. Bez wątpienia klocki dla dziecka korzystnie wpływają na jego rozwój na wielu płaszczyznach.  Na początku dziecko potrafi je jedynie obracać, jednak z czasem zaczyna nimi rzucać i dopasowywać je do siebie kształtami. Po pewnym czasie zobaczycie w domu wielkie konstrukcje z klocków, które zbuduje wasz maluch! Musisz wiedzieć, że Twoja pociecha bardzo szybko się uczy i doskonali swoje umiejętności jeszcze lepiej niż dorosłe osoby.

Klocki z pewnością rozwijają także wyobraźnię malucha. W swoich budowlach stara się odwzorować otaczającą go rzeczywistość, a także świat, który zna z bajek. Ponadto zabawy klockami uczą koncentracji, cierpliwości i wytrwałości, a więc wszystkich tych cech, których wielu dzieciom brakuje. Jeśli chcą one zbudować wieżowiec, czy też prosty domek, wymaga to od nich zaangażowania oraz wiele wysiłku i prób. Dzięki temu, że będą one dążyć uporczywie do celu, nauczą się także, że nie ma rzeczy niemożliwych do zrealizowania. Maluchy, które uwielbiają bawić się klockami, uczą się również jak je łączyć, czy też jak konstruować wieżę, aby była ona stabilna i wytrzymała. Wpływa to bardzo korzystnie na rozwój intelektualny Twojej pociechy. Jeśli wiesz już, jakie korzyści dla dzieci niosą ze sobą zabawy klockami, to czas dowiedzieć się, kiedy je kupić i jakie są ich rodzaje.

Kiedy kupić pierwsze klocki dla dziecka?

Klocki to rodzaj zabawek, które odpowiednie są praktycznie do każdego wieku. Przyjmuje się jednak, że najlepiej jest je kupować, kiedy dziecko ukończy pierwszy rok życia. Dzięki temu możesz poznać w tym czasie zainteresowania swojej pociechy i dobrać odpowiedni rodzaj klocków. Decydując się na klocki drewniane, należy zwrócić uwagę na to, jaki wiek minimalny jest wymagany. Najczęściej znajdziesz go na opakowaniu, w widocznym miejscu. Dla niemowlaków, które nie ukończyły jeszcze dwunastego miesiąca życia, najlepsze są materiałowe klocki. Charakteryzują się one tym, że są duże i bezpieczne, dzięki czemu nie musisz obawiać się, że coś się stanie Twojemu dziecku. Ich zaletą jest to, że maluch nie będzie miał, jak ich połknąć.

Dla starszych dzieci przeznaczone są oczywiście inne klocki. Mogą one być plastikowe, jak i drewniane, czy też teksturowe. Rodzajów jest mnóstwo, jednak nie polecamy, aby bawiły się nimi kilkumiesięczne maluchy. Nasze klocki, które mamy w ofercie zostały wyprodukowane tylko i wyłącznie z bezpiecznych materiałów, dzięki czemu masz pewność, że zarówno spełnią one oczekiwania twoich pociech, jak i dostarczą im super zabawy. Bogaty asortyment pozwala dopasować je do wieku i umilić zabawę nawet najmłodszym.

Jakie są rodzaje klocków dla maluchów powyżej 1 roku życia?

Pierwsze klocki powinny być dopasowane do wieku dziecka. Możesz je kupić zarówno jako zestawy kilku serii, jak i pojedyncze elementy. Jeśli chcesz wybrać idealne klocki, możesz mieć z tym kłopot, ponieważ na rynku znajdziesz:

  • klocki konstrukcyjne
  • klocki magnetyczne
  • klocki drewniane
  • klocki sensoryczne
  • klocki plastikowe
  • miękkie klocki dla najmłodszych

Jak widzisz, rodzajów jest kilka, co niekoniecznie może ułatwiać sprawę. Wystarczy, że tylko zapoznasz się z ich opisem, a to już da Ci lepszy obraz na to, jakie klocki do zabawy wybrać.

Najpopularniejsze są oczywiście klocki plastikowe. Tego typu zabawki mają swoje atuty, ale także i wady. Przede wszystkim musisz zdać sobie sprawę z tego, że są one wytrzymałe, ale ich uszkodzenie może powodować powstawanie niebezpiecznych i ostrych krawędzi. Poza tym plastikowe modele klocków znane są od wielu lat, ponieważ zastąpiły ich drewniane zamienniki. Zyskały sobie ono grono zwolenników, ponieważ odznaczają się różnymi kolorami oraz pozwalają tworzyć niesamowite konstrukcje według wzoru na opakowaniu. Dzięki temu można uzbierać pokaźną kolekcję różnego rodzaju postaci z bajek, które będą oryginalnie wyglądać.

Klocki drewniane to wspaniała alternatywa dla powszechnie używanych plastikowych. Cechuje je przede wszystkim naturalny materiał, jaki został wykorzystany do ich produkcji. Niegdyś to głównie takimi tylko się bawiono, ponieważ świat jeszcze nie znam innego typu zabawek. Drewniane klocki mają tę zaletę, że można je wykorzystywać na różne sposoby. Jeden z elementów może służyć jako samochodzik, lokomotywa, czy też część budowli. Zastosowań tego typu zabawek jest mnóstwo. Mimo że klocki plastikowe zajęły miejsce klocków drewnianych, to te drugie zaczynają powoli wracać do łask i coraz częściej można je zauważyć na sklepowych półkach. Z pewnością są znacznie lepsze niż modele ze sztucznego tworzywa. Przede wszystkim są one w pełni bezpieczne, ponieważ odznaczają się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. W zależności od wyboru każdy zestaw drewnianych klocków może mieć inne wzory i ciężkość. Pewne jest natomiast to, że dzieci bardzo chętnie będą spędzać czas, bawiąc się nimi. Ponadto są one dopasowane do każdego wieku dziecka i rozwijają w nim zarówno kreatywność, jak i wyobraźnię oraz zdolności manualne.

Na co zwrócić uwagę kupując zestaw klocków dla dziecka?

Bez względu na to, czy będą to klocki magnetyczne, klocki plastikowe, czy też klocki konstrukcyjne, należy je prawidłowo wybrać, aby dziecku nie zagrażało żadne niebezpieczeństwo. Na co więc zwrócić uwagę? W pierwszej kolejności istotna jest jakość wykonania klocków i poszczególnych elementów. Owszem, nie każdy zestaw zestawowi będzie równy, jednak mogą się zdarzyć części, które będą ostre i będą mogły powodować skaleczenia. Jakość zabawek można łatwo zweryfikować, jeśli kupuje się je w sklepie stacjonarnym. Wystarczy sprawdzić, czy mają one stosowne oznaczenia i certyfikaty. Najczęściej jest to CE oraz EN71, które są wymagane po to, aby mogły być sprzedawane na terenie Unii Europejskiej.

Musimy pamiętać także o przeznaczeniu klocków. Do jakiej zabawy mają służyć i dla kogo. W przypadku starszych dzieci mogą one być nieco bardziej zaawansowane, natomiast w przypadku maluchów poniżej pierwszego roku życia, zdecydowanie lepsze będą materiałowe, o różnych kolorach. Musimy także pamiętać, że kupując klocki, to my mamy decydujący głos. Dlatego też powinniśmy podejmować decyzje świadomie i dokonywać umiejętnego porównania. Jeśli nadal nie udało CI się trafić na zabawkę lub klocki, które byłyby odpowiednie dla Twojego dziecka, to zapraszamy do Misioowego sklepu. Nasze zabawki są dostosowane do dzieci w każdym wieku i spełniają wszystkie rygorystyczne normy.

Podziel się: