Zabawki dla niemowląt powinny przede wszystkim pozytywnie wpływać na ich rozwój i być odpowiednio dostosowane do ich poziomu, na jakim aktualnie się znajdują. Są to produkty posiadające atesty oraz certyfikacje dopuszczające je do stosowania przez dzieci i niemowlaki. Wśród nich możemy wyróżnić zabawki uczące oraz rozwijające podstawowe kompetencje motoryczne dziecka.

Jak zabawki wpływają na rozwój 10-miesięcznego dziecka?

Zabawki to bardzo ważny element rozwoju każdego malucha. Nie tylko pobudzają zainteresowanie i pozwalają skupić jego uwagę, ale również ich zadaniem jest rozwijanie funkcji ruchowych i umiejętności umysłowych u dziecka. Produkty te powinny wpływać nie tylko na zdolności ruchowe, ale również rozwijać psychikę naszego maleństwa, uczyć go pierwszych emocji i utrwalać tę naukę.

Dzieci, które osiągnęły wiek powyżej 9 miesięcy potrafią już skupić uwagę na dłużej na jednej rzeczy, a ich poziom koncentracji jest dużo wyższy niż u mniejszych niemowlaków, dlatego szybciej chłoną wiedzę i nowe umiejętności. Potrafią również chwytać przedmioty co ułatwia im zabawę i pozwala na korzystanie z bardziej skomplikowanych gadżetów. Maluch w okolicach 10 miesięcy próbuje stawiać pierwsze kroki, a przynajmniej podnosić się chwytając pobliskich mebli. Dobrym wyborem będą zabawki, które wzmocnią go w tych próbach, np. chodaki czy cięższe zabawki, które dziecko może popychać.

Zabawki dla dziecka do 10 miesiąca życia powinny mieć wpływ na rozwój mowy oraz poznawania pierwszych słów. W tym okresie maluch zapamiętuje już pierwsze wyrazy i próbuje je powtarzać. Warto wybierać wówczas przedmioty, które wydają dźwięki, mają zaprogramowane piosenki lub czytane bajki. Dziecko nie tylko pozna nowe słownictwo i jego znaczenie, ale również będzie ćwiczyło swój aparat mowy do wypowiedzenia pierwszych, najprostszych słów.

Jakie zabawki wybierać dla 10-miesięcznego dziecka?

Kiedy decydujemy się na wybór, jakim jest odpowiednia zabawka musimy wziąć pod uwagę kilka bardzo istotnych kwestii. Najważniejszą z nich jest to, na jakim poziomie rozwoju motorycznego oraz psychicznego jest nasz maluch. Powinniśmy również zwracać uwagę na wiek, dla jakiego przeznaczona jest dana zabawka, ponieważ źle dobrana może stanowić duże zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia kilkumiesięcznego dziecka. Szczególną uwagę należy zwrócić na ilość drobnych części, z jakich składa się produkt, ponieważ to one najbardziej zagrażają maluchowi, ponieważ wzrasta ryzyko ich połknięcia.

Ważnym aspektem jest również to czy nasza pociecha jest gotowa na daną zabawkę i potrafi się nią bawić. Wybrane przez nas produkty powinny wspierać rozwój dziecka, a nie sprawiać, że będzie zdenerwowane z powodu nieposiadania umiejętności używania gadżetu. Dobrze jest śledzić etapy rozwoju maleństwa oraz jego wiek aby wiedzieć, na jakim aktualnie się znajduje i jakie zdolności już posiada. Zabawki, które dla niego wybieramy powinny je rozwijać i utrwalać, ale również pozwalać na nabywanie nowych, które są odpowiednie dla 10-miesięcznego dziecka.

Świetnym pomysłem na zabawki mogą okazać się na przykład drewniane lub gumowe klocki, dzięki którym dziecko uczy się poznawania nowych kształtów oraz struktur. Dodatkowo są bardzo bezpieczne i maluch nie zrobi sobie krzywdy podczas zabawy. Kolejki i pociągi, które służą do ciągnięcia oraz popychania również nadają się dla dzieci w tym wieku, szczególnie jeżeli wykonane są z dużych, solidnych elementów, które nie niosą za sobą ryzyka połknięcia. Dziecko rozwija z nimi zdolności motoryczne, utrwala umiejętność chwytania i pociągania za sobą różnych rzeczy.

Zabawki edukacyjne dla 10-miesięcznego dziecka

Stając przed wyborem najlepszych zabawek dla 10-miesięcznego malucha wiemy już, na co zwracać uwagę i jakich cech szukać w produktach, które chcemy kupić dziecku. Warto wybierać zabawki, które uczą i służą rozwojowi różnego rodzaju zdolności i umiejętności naszej pociechy oraz wspomagają jego prawidłową kolejność. Dodatkowo zabawki te powinny być bezpieczne i nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia i życia dziecka.

Kupując zabawki odpowiedniego do wieku naszego dziecka musimy jeszcze zmierzyć się z wyborem odpowiedniej firmy lub marki oraz sprawdzić atesty i dokumenty dopuszczające dany produkt do użytku. Wiele zabawek mimo różnego rodzaju oznaczeń dotyczących bezpieczeństwa nie spełnia podstawowych jego kryteriów, dlatego należy uważać i sprawdzać dokładnie każdy gadżet.

Sprawdzonymi i polecanymi zabawkami są produkty z naszego sklepu Misioo, które nie tylko rozwijają kompetencje naszego maluszka, ale również zapewniają mu bezpieczeństwo i komfort zabawy oraz dostosowanie rzeczy do wieku  i poziomu rozwoju naszego niemowlaka. Misioo to nie tylko zabawki, ale również sposób na spędzanie wolnego czasu czy pomysł na uspokojenie naszego dziecka, gdy jest w gorszym nastroju. Baseny z miękkimi piłeczkami czy miękkie foteliki dla maluchów to świetny pomysł, który sprawdzi się również, gdy nasza pociecha podrośnie.

Zabawki edukacyjne rozwijają u dzieci nie tylko zdolności ruchowe, np. umiejętność chodzenia czy chwytania, ale również emocjonalne, ponieważ uczą reakcji na różne sytuacje oraz mimiki i za pomocą dźwięków pozwalają poznawać nastrój i uczucia drugiej osoby. Każdy nowy gadżet w domu, to wspaniała zabawa, dlatego warto sprawdzać, co nowego jest dostępne w naszej ofercie. Oferujemy nie tylko wysokiej jakości zabawki do spędzania beztrosko czasu z maluchem, ale także do nauki. Możesz więc wybierać spośród produktów edukacyjnych, które będą rozwijać w Twoim dziecku pasję.

Zobacz również:

Podziel się: