Dla każdego człowieka ruch jest bardzo ważnym aspektem jego zdrowego życia. Zależy od niego nie tylko kondycja fizyczna, ale także dobre samopoczucie i prawidłowa postawa. Bardzo duże znaczenie odgrywa on obecnie, gdy ludzie nie mogą korzystać z siłowni czy placów zabaw. Najbardziej dotknięte tą sytuacją są dzieci, dlatego też dobrym rozwiązaniem jest inicjowanie różnych gier i zabaw ruchowych. W jaki sposób to zrobić? Co dają zabawy ruchowe dzieciom?

Gry i zabawy ruchowe – niezbędne elementy w życiu dziecka

Gry i zabawy ruchowe mogą być organizowane zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Oczywiście w ciasnym mieszkaniu nie wszystkie aktywności ruchowe będą możliwe do wykonania. Istnieją jednak zabawy dla dzieci, które można wykonywać w ograniczonej przestrzeni, ale należy przy tym zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych i ich wygodę. Celem zabaw ruchowych jest nie tylko ćwiczenie za każdym razem koordynacji ruchowej, ale także współpraca z rówieśnikami i rozładowanie energii.

Dla dorosłych dziecięce zabawy to jedynie wypełnianie czasu, którego maluchy mają pod dostatkiem. Z tego też powodu rodzice często nie przywiązują uwagi do zabawy dzieci. Co innego mają robić ich pociechy, jeśli nie śpią? Bawić się! Dla dziecka zabawa jest czynnością naturalną, tak samo, jak jedzenie czy oddychanie. W odróżnieniu choćby od nauki przed zabawą nie stawia się żadnych celów, ale mimo to pełni ona bardzo ważną funkcję i pozwala mu zdobyć nowe umiejętności.

Propozycje gier i zabaw ruchowych dla dzieci

Jedną z najlepszych zabaw dla dzieci, która sprawdzi się również w większym gronie jest berek-lawina. Aktywność ta wymaga od dzieci współpracy i znajomości własnych możliwości. Złapane w polu dziecko  jest chwytane za rękę przez berka, a w momencie złapania innych, całe grono się powiększa. Taka zabawa świetnie wpływa na koordynację ruchową i rozwój współpracy. Do zabawy potrzebna jest większa liczba dzieci, najlepiej, jeśli będzie to grono składające się z powyżej 5 dzieci.

Ciekawą zabawą ruchową jest “przyjmij pozycję”. Na sygnał prowadzącego zabawy dzieci muszą przyjąć jakąś pozycję, która została wcześniej uzgodniona. Jest to także gra dedykowana większej liczbie uczestników. Świetnie rozwija sprawność, koordynację ruchową dzieci oraz refleks.

Oczywiście gier i zabaw ruchowych jest znacznie więcej, ponieważ wymienić można jeszcze tor przeszkód, ciuciubabkę, czyli szukanie innych z zawiązanymi oczami, czy też ćwiczenia z piłką. Bardzo istotne jest to, aby dobierać zabawy do wieku dziecka i w miarę możliwością uczestniczyć w nich razem z nim. Dzieciaki traktują rodziców jako wzór do naśladowania, a więc ze wspólnej zabawy płynie dodatkowa korzyść. Jeśli nie wiesz, w co bawić się z dzieckiem, to w sieci można znaleźć wiele pomysłów.

W naszym sklepie znajdziesz między innymi domowe place zabaw składające się z kilku elementów. Dzięki nim Twoje dziecko może poczuć się jak mały konstruktor i stworzyć swoje wymarzone miejsce do zabawy. Maluch dodatkowo będzie rozwijał przy tym swoją wyobraźnię, spostrzegawczość, a także zmysł dotyku. Warto także wykorzystać do zabaw suche baseny z piłeczkami, które również są u nas dostępne. Uwielbiają je wszystkie dzieci, a w szczególności te najmłodsze.

Co dają gry i zabawy ruchowe dla dzieci?

Zabawy ruchowe dla dzieci wpływają korzystnie na rozwój motoryki u dzieci. Ćwiczenie sprawności fizycznej oraz zdolności do wykonywania wszelkich czynności, które związane są z ruchem nie są dane dziecku same z siebie. Tuż po urodzeniu ruchy malucha są nieskładne i chaotyczne. W ciągu następnych miesięcy uczy się nad nimi panować, a zabawy ruchowe bardzo przy tym pomagają. Proste z pozoru czynności, jak obracanie, potrząsanie, naciskanie, czy dopasowywanie elementów mają ogromny wpływ w przypadku rozwoju dziecka i jego umiejętności.

Ponadto zabawa uczy świadomości ciała. W czwartym miesiącu niemowlę potrafi już dłużej skupić swój wzrok na czymś, co je zainteresuje. Wtedy także zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że ma nóżki i rączki, którymi może kopać i łapać przedmioty. Zabawy ruchowe dla dzieci najszybciej rozwijają dotyk, słuch i wzrok. Obcowanie z zabawkami, które mają różne faktury, twardość, czy temperaturę stymulują zmysł dotyku, a różne kształty i kolory dostarczają bodźca dla oczu dzieci.

Przez kilka pierwszych tygodni maluchy nie słyszą szeptu i nie lubią głośnych dźwięków. Ich słuch dojrzewa stopniowo, a w jego stymulacji pomaga spokojna kołysanka. Wystarczy więc, że rodzic zacznie co wieczór śpiewać swojemu dziecku do snu. W późniejszym okresie życia zabawę pociech możemy urozmaicić wybierając zabawki z melodyjką. Wymachując grzechotką lub starając się ułożyć na patyku wieżę z kolorowych kółeczek, dziecko zyskuje panowanie nad swoimi ruchami i uczy się je tak koordynować, aby osiągnąć zamierzony efekt. Wykorzystując zabawę maluch uczy współpracy poszczególne części swojego ciała.

Musimy jednak pamiętać, aby wyznaczyć naszym dzieciom bezpieczną strefę do zabawy. Dla najmłodszych świetnie sprawdzą się suche baseny z kuleczkami, a także miękki maty. Jeśli nasze pociechy mają mnóstwo zabawek i za każdym razem je rozsypują, idealnym rozwiązaniem będzie mata 2w1, która może także posłużyć jako miejsce do przechowywania dziecięcych gadżetów. Zapraszamy do naszego sklepu po więcej ciekawych zabawek, które nie tylko umilą czas Twojemu dziecku, ale także pomogą mu się prawidłowo rozwijać.

Podziel się: