Jedną z ulubionych zabaw dzieci jest ganianie po podwórku. Kiedy mają one możliwość wspinania się, huśtania, czy korzystania ze zjeżdżalni są wręcz przeszczęśliwe. Maluchy uwielbiają odkrywać świat i zawierać nowe znajomości, są chętne do wspólnych zabaw z innymi dziećmi, a przebywanie na świeżym powietrzu korzystnie wpływa na ich samopoczucie i zdrowie. Dzieci, które dużo czasu spędzają na podwórku, mają znacznie lepszą odporność, nie cierpią na nadwagę i są wysportowane. Wielu rodzicom bardzo zależy na tym, aby sprawić swojemu szkrabowi radość i zachęcić do aktywnego trybu życia. Decydują się więc na stworzenie im przydomowego placu zabaw, w którym mogą być wykorzystane zabawki z domu, jak i te, specjalnie przeznaczone do zabawy na zewnątrz. W poniższym artykule opisujemy, jak stworzyć plac zabaw dla dzieci, który będzie praktyczny, funkcjonalny i dostarczy im mnóstwo radości.

Przydomowy plac zabaw – gdzie powinien być usytuowany?

Podstawową kwestią, jaką powinniśmy rozważyć na etapie projektowania przydomowego placu zabaw, jest jego umiejscowienie. Z całą pewnością można powiedzieć, że jest to decyzja, od której w dużej mierze będzie zależeć bezpieczeństwo oraz komfort dziecka podczas zabaw. Domowy plac zabaw powinien znajdować się w miejscu, które będzie widoczne, tym bardziej, jeśli mamy dzieci nieco starsze, które będą przebywały same na podwórku. Nawet jeśli są one samodzielne już od dłuższego czasu, nie oznacza, że nie istnieje ryzyko upadku, czy nabawienia się innej kontuzji. Dobrze jest więc umiejscowić plac zabaw na widoku.

Idealnym rozwiązaniem będzie ustawienie go w części ogrodu, którą bez problemu można podejrzeć z okna salonu lub kuchni. W ten sposób zadbamy także o własny komfort psychiczny, który będzie gwarantować świadomość, że nasz maluch jest bezpieczny. Miejsce zabaw dla dzieci nie powinno być również mocno nasłonecznione, ponieważ pojawia się wtedy ryzyko wystąpienia udaru słonecznego.

Zjeżdżalnie i huśtawki powinny znajdować się w cieniu drzew lub domu. Maluch wtedy nie przegrzeje się zbyt szybko, a na dodatek będzie mógł się bawić w ogrodzie nawet w upalne dni. Dzieci bardzo często nie zwracają uwagi, gdzie biegną, dlatego też, jeśli nie chcemy, aby grządki z kwiatami były podeptane, powinniśmy postawić plac zabaw z dala od kwietników, czy działki. Warto także zwrócić uwagę na to, aby w pobliżu huśtawki, czy piaskownicy nie znajdowały się rośliny, które są trujące. Miejsce zabaw nie powinno się znajdować tuż przy ruchliwej ulicy, a jeśli nie ma innego wyjścia, powinniśmy zadbać o właściwe zabezpieczenie terenu. Dzięki postawieniu ogrodzenia będziemy mieli świadomość, że maluch nie wybiegnie na ulicę.

Plac zabaw w domu a jego wyposażenie i wiek dziecka

Place zabaw często wyposażone są w różnego rodzaju atrakcje, które niekoniecznie są przeznaczone dla wszystkich dzieci. To z czego mogą skorzystać, w dużej mierze zależy od ich wieku i rozwoju ruchowego. Maluchy w wieku do czterech lat najczęściej korzystają z piaskownicy, zjeżdżalni, czy domku lub namiotu. Nieco starsze, które są sprawniejsze, mają z reguły większe wymagania, dlatego też można wybrać do przydomowego placu zabaw huśtawki, drabinki, zrobić domek na drzewie, czy też zawiesić linę do wspinania.

Huśtawki dla dzieci – obowiązkowa atrakcja w ogrodzie

Na wyposażenie placu zabaw składają się różne elementy, ale niewątpliwie jednym z najważniejszych jest huśtawka. Powinniśmy ją dostosować do wieku naszej pociechy, tak aby zapewnić jej maksimum bezpieczeństwa. Dla niemowlaków przeznaczone są modele, które wyposażono w specjalne zabezpieczenia, jak zamknięcie i oparcie. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że maluch nam z niej z nie spadnie. Wszelkie normy bezpieczeństwa jasno nam mówią, że mamy możliwość kupienia huśtawki bez zabezpieczenia, ale tylko w przypadku dzieci w wieku 5 lat i wyżej.

Wybierając huśtawkę, musimy koniecznie zwrócić uwagę na to, aby była ona zamontowana solidnie i stabilnie. Konstrukcja w żadnym wypadku nie może się kołysać na boki ani być zbyt lekka. W przeciwnym razie może dojść do przewrócenia się atrakcji, narażając tym samym malucha na niebezpieczeństwo.

Piaskownica dla dziecka

Żaden plac zabaw dla dzieci, który będzie znajdować się w ogrodzie, nie może się obejść bez piaskownicy. To także podstawowy element strefy zabaw najmłodszych. Planując jej postawienie, weźmy pod uwagę wiek dziecka. Dla 3 latka w zupełności wystarczy model niewielkich rozmiarów. Dla kilkuletniego szkraba z pewnością będziemy musieli wybrać nieco większą atrakcję, aby mógł się w niej swobodnie bawić. Wielu rodziców popełnia podstawowy błąd, jakim jest wysypanie żwiru wprost na ziemię. Znacznie lepszym wyborem będzie wypełnienie nim wyposażoną w ścianki skrzynię. W przeciwnym wypadku po piasku nie będzie najmniejszego śladu, ponieważ zostanie rozniesiony po całym ogrodzie.

Wykonanie zabudowy piaskownicy nie jest zbyt skomplikowane, dlatego możemy je wykonać samodzielnie. Wystarczy kilka desek, gwoździ lub wkrętów. Możemy także pójść na łatwiznę i kupić gotową skrzynię, która dostępna jest w większości sklepów z akcesoriami do ogrodu. Dobrze jest także zainwestować od razu w pokrywę, która jest bardzo przydatna z kilku powodów. Przede wszystkim będzie ona chronić przed nieproszonymi gośćmi jak na przykład koty, czy psy. Ponadto w czasie upałów, piasek tak szybko się nie nagrzeje, a w czasie ulewy nie rozmoczy.

Zjeżdżalnie dla dzieci w ogrodzie

Jednym z najistotniejszych kryteriów w przypadku wyboru zjeżdżalnie do placu zabaw jest wiek dziecka. Maluchom do 3 roku życia w zupełności wystarczy mała konstrukcja, na którą będą w stanie się wspiąć bez ryzyka upadku. W przypadku większych dzieci z pewnością ogromnym zainteresowaniem będą cieszyć się większe zjeżdżalnie. Innym, ciekawym pomysłem jest wybór takiej atrakcji połączonej z domkiem. Przydomowy plac zabaw wyposażony w taką wieżę będzie najchętniej wybieranym miejscem do spędzania czasu przez dzieci. Jest to idealne rozwiązanie do ogrodów o mniejszej powierzchni, gdzie często nie ma miejsca na to, aby ustawić dwa oddzielne elementy.

Jakie atrakcje jeszcze się przydadzą na placach zabaw?

Warto także wyposażyć plac zabaw w bujaki i tekstylne tunele, w których będą mogły buszować dzieci. Innym, równie świetnym wyborem będzie plac zabaw z opon, jednak powinien on być przeznaczony dla starszaków, aniżeli dla młodszych dzieciaków. Niezależnie od tego, w jakim wieku są nasze pociechy, musimy sobie zdać sprawę z tego, że to od nas, rodziców, w głównej mierze zależy ich bezpieczeństwo. Najmłodszym ogromna radość przeważnie sprawiają proste konstrukcje i podstawowe atrakcje, w przypadku których nie ma takiego zagrożenia. Krzesełka i stoliki powinny być również podstawowym elementem wyposażenia placu zabaw, ponieważ będą służyły do odpoczynku po intensywnej zabawie.

Kupić czy zrobić przydomowy plac zabaw?

Wielu rodziców najczęściej decyduje się na zakup domku, czy innych zabawek. Nie każdego jednak stać na to, dlatego też mogą oni samemu spróbować zbudować plac, który posłuży dzieciom za miejsce do zabaw. Budowa z pewnością będzie także wyborem rodziców, którzy mają więcej czasu na takiej zajęcie. Jest to również wspaniała zabawa dla dzieci, które mogą czynnie uczestniczyć w pracach nad powstawaniem strefy zabawy.

Place zabaw – ile kosztuje budowa domku i innych atrakcji?

To jakie atrakcje staną w ogrodzie, zależy w dużej mierze od wieku dziecka. Im będzie ono starsze, tym większe wymagania będzie miało. Oczywiście, nie można nigdy zapominać o tym, że powinny się w nim znaleźć podstawowe elementy nie tylko do zabawy, ale także do odpoczynku. Gotowe zestawy placu zabaw można kupić już za tysiąc złotych, ale należy wiedzieć, że są to tylko podstawowe elementy wyposażenia. Najczęściej jest to domek połączony ze zjeżdżalnią, który w zupełności wystarczy maluchowi do zabawy.

Jeśli jednak mamy marzenie, aby był wyposażony, jak inne place zabaw, możemy niektóre konstrukcje zrobić samemu. Poza tym jest to także oszczędność, którą możemy przeznaczyć na coś innego, inną atrakcję. Domu ze zjeżdżalnią może nie zrobimy, ale huśtawkę, czy linę do wspinania się jesteśmy w stanie zrobić bez najmniejszego problemu. Wystarczy kilka podstawowych narzędzi i materiał do stworzenia konstrukcji. W internecie możemy także znaleźć wiele poradników, jak stworzyć plac zabaw dla dzieci, aby był on bezpieczny i spełniał wymagania pociechy. Do budowy konstrukcji najczęściej wykorzystuje się naturalne materiały jak na przykład drewno.

Plac zabaw projekt nawierzchni – jaką wybrać?

Zaprojektowanie nawierzchni pod plac do zabawy dzieci wydaje się abstrakcją, ale jest to bardzo ważny element, który niejednokrotnie może zaważyć o bezpieczeństwie pociechy. Oczywiście, można pominąć ten aspekt, jednak wystarczy sobie zadać pytanie, czy upadek na trawę będzie mniej bolesny od upadku na specjalną gumę amortyzującą? Warto więc zastanowić się nad tym, jak można dodatkowo zapewnić większe bezpieczeństwo naszemu dziecku.

Oczywiście, powinniśmy także zastosować się do kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim teren, bez względu na to, jaka będzie miała być nawierzchnia, powinien być wyrównany. Miejsce zabawy maluchów dodatkowo powinno być pozbawione jakichkolwiek kamieni. W przypadku naturalnych nawierzchni znacznie lepszym wyborem będzie trawa, aniżeli żwir, czy zwykły piach.

Można także wyłożyć gumowe płyty, które świetnie amortyzują upadek. Ich atutem jest niewysoka cena i wysoka wytrzymałość na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Warto więc zastanowić się, czy takie rozwiązanie nie będzie lepsze, ale wiele w tym przypadku zależy także od wieku dziecka oraz miejsca zabawy.

Podziel się: