Drewniany domek dla dzieci to świetny sposób na jednoczesne zaaranżowanie ogrodu i stworzenia miejsca, w którym nasze maluchy będą mogły spędzać czas wolny. Powinien on być tak przygotowany, aby spełniał potrzeby i wymagania dziewczynki, chłopca lub obu. We wnętrzu idealnie sprawdzi się mała drewniana kuchnia, a także sprzęt małego majsterkowicza. Budowa domku dla dzieci nie jest wcale taka trudna i przy odrobinie wolnego czasu i chęci możemy sami stworzyć budowle marzeń dla naszych pociech. Jak to zrobić? A może lepiej kupić gotowy?

Zobacz suche baseny z filtrem UV: https://misioohandmade.pl/baseniki-active/

Dlaczego warto zbudować domek ogrodowy dla dzieci?

Każdy z nas pamięta fantastyczne przygody dzieci z Bullerbyn, którym każdy czytelnik zazdrościł pomysłów na spędzanie wolnego czasu. Dziś maluchy coraz częściej wolą siedzieć przed komputerem lub wpatrzone w smartfony. Warto jednak zachęcić je do spędzania czasu na wolnym powietrzu. Długie wieczory pod gołym niebem to świetna przygoda i frajda dla maluchów. Gdy zrobi się chłodniej, powinny się jednak znaleźć pod dachem, a gdzie będzie im lepiej niż w domku zrobionym przez rodziców?

Tam będą mogły do świtu opowiadać sobie różne historie lub snuć plany na dalsze życie. Jest to także świetna okazja do pobudzenia ich myślenia oraz rozwoju kreatywności. Mała chatka drewniana to również bardzo dobrym pomysł na wyposażenie ogrodu w elegancką i funkcjonalną dekorację. Kiedy dziecko dorośnie, można tam zrobić sobie składzik na najpotrzebniejsze narzędzia lub urządzić małe pomieszczenie dla majsterkowicza. Taki drewniany domek dla dzieci można oczywiście kupić, ale znacznie więcej satysfakcji będziemy mieć, jeśli zrobimy go sami. Jak? W dalszej części artykułu pokażemy, jak go zbudować od podstaw.

Budowa domku ogrodowego – jak się przygotować?

Domek ogrodowy to jedna z takich inwestycji, która wybiera wielu rodziców. Jeśli posiadasz wolną przestrzeń w ogrodzie, aby ją w taki sposób zagospodarować, możesz także samodzielnie zbudować konstrukcję, o której z pewnością marzy Twoje dziecko. Taka inwestycja z pewnością nie jest prostym zadaniem do wykonania, jednak przy odrobinie chęci, czasu i z pomocą naszego poradnika, z pewnością uda Ci się taką budowlę stworzyć. Budowę domku dla dzieci powinno się zacząć od projektu. Jest to nadrzędna kwestia, ponieważ według niego będzie budowany domek. Przede wszystkim musi on mieć wszystkie założenia uwzględniające bezpieczeństwo, praktyczne rozwiązania i szczycić się oryginalnym designem.

Domek dla dzieci powinien być przestrzenią, w której maluchy będą mogły się bawić przez długie lata. Jak taki projekt wykonać i co w nim zawrzeć? Na jakich konkretnie elementach się skupić? Wszystko zależy od tego, jaki to ma być domek drewniany. Innego podejścia będzie wymagała konstrukcja na drzewie, innego budynek na trawniku. W realizacji całego zadania ogranicza nas tylko i wyłącznie nasza wyobraźnia i możliwości finansowe, które niektórzy mają ograniczone. Kiedy projekt jest już gotowy, nie pozostaje nic innego jak tylko zacząć prace. Pierwszym krokiem będzie zakup niezbędnych materiałów.

Jak zbudować domek drewniany?

Domki drewniane wydają się bardzo trudną do realizacji inwestycją, jednak w rzeczywistości niemusi tak być. Im mniej skomplikowany projekt, tym łatwiej będzie stworzyć azyl naszym pociechom. Bardzo często jednak wielu rodziców decyduje się zlecić wszystkie prace firmom specjalizującym się w stawianiu takich konstrukcji, ale też nie każdego na to stać. Dlatego też dobrze jest znaleźć kogoś, kto nam pomoże. Być może w rodzinie mamy jakiegoś majsterkowicza lub budowlańca. Bez względu na to, z pewnością każdy chętnie przystąpi do tworzenia domku, który będzie służył naszemu dziecku.

Pomoc jest na wagę złota, ponieważ wiele etapów będzie jej wymagało. Tym bardziej, jeśli będzie to domek na drzewie. Wtedy druga osoba może podać deski, przytrzymać je, czy też jednocześnie realizować inne etapy budowy. Jeśli krok po kroku będziemy przechodzić do kolejnych części projektu, to z pewnością szybko uda nam się zrobić domek. Takie zadania każdy dziadek wykonuje z niezwykłą pasją i ogromnym zaangażowaniem, dlatego też warto spytać i ich o pomoc.

Wnętrze domku dla dzieci – jak je urządzić?

Domek to nie tylko sama konstrukcja, ale także wykończenie w środku. Okna, drzwi, ściany, a także wszystkie deski powinny być odpowiednio zaimpregnowane, aby w zimniejsze i bardziej deszczowe pory roku domek nie ucierpiał. Każdy detal i nawet najmniejszy szczegół powinien być dopracowany do perfekcji. Przed oddaniem domku do użytku dla naszej pociechy, powinniśmy także sami go dokładnie sprawdzić pod kątem bezpieczeństwa. Jeśli postawiliśmy konstrukcję na wysokości, to powinniśmy zadbać o to, aby deski były dobrze wbite i solidnie podtrzymywały całą konstrukcję. Warto także zadbać o to, aby podłoże pod domkiem dla dzieci było odpowiednio przygotowane. Można to tego celu zastosować maty amortyzujące upadek i choć ich położenie zabierze dodatkowy czas, to jednak nie powinniśmy rezygnować z tego rozwiązania.

Jak urządzić wnętrze domku dla dzieci? Wiele zależy od tego, czy czas będzie w nim spędzać chłopiec, dziewczynka, czy rodzeństwo obu płci. Zadanie wykończenia środka domku zazwyczaj spoczywa już na barkach mam, które w powszechnej opinii mają lepsze wyczucie stylu i estetyki. W przypadku dziewczynek idealnie sprawdzają się kuchnie, a jeśli nasze córeczki uwielbiają bawić się w panie domu, to z pewnością nie może tam zabraknąć takich gadżetów jak łóżko dla lalek, stoliczek, czy też krzesełka. Dla chłopców natomiast warto stworzyć bazę wypadową. Tam mali podróżnicy będą mogli obmyślać plany wycieczki. W ich przypadku w domku powinny znaleźć się mapy, lornetki i skrzynie ze skarbami. Powinniśmy także zadbać o to, aby odpowiednio przyozdobić ściany i drzwi, które będą przypominały o tajemniczości tego miejsca.

Kupić czy samemu zrobić domek dla dzieci?

Z pewnością w głowach wielu rodziców pojawia się pytanie, czy nie lepiej jednak kupić gotowy domek dla dzieci? Kupno choćby jednego okna może okazać się sporym kosztem, nie wspominając o fakcie, że trzeba wybrać jeszcze deski z odpowiedniego gatunku drzewa. Porównując jednak ceny zarówno jednego, jak i drugiego rozwiązania, to właśnie stworzenie konstrukcji przez nas będzie bardziej opłacalne. Przede wszystkim nie musimy płacić za gotowy projekt, na który składają się koszty pracy wykonawców i materiałów. Ponadto doliczyć trzeba jeszcze marżę sklepu.

Budując samemu domek dla dzieci, płacimy jedynie za kupno materiałów oraz dodatki, jakie zostaną zamontowane we wnętrzu. Sami jesteśmy projektantami i wykonawcami, a więc ogromna część kosztów nam odchodzi. Wyposażenie domku można kupić w wielu sklepach, także i w naszym. Znajdziesz w nim maty na podłogę, a także pufy do siedzenia i koce do okrycia się w chłodniejsze dni. Zachęcamy do samodzielnego budowania domku dla swojej pociechy, ponieważ przynosi to znacznie więcej satysfakcji z wykonanej pracy niż zakup gotowego modelu.

Nie ma ogrodu, ale zależy Ci na stworzeniu placu zabaw dla dzieci w domu: https://misioohandmade.pl/drewniane-zabawki/

Podziel się: