Każdy rodzić chce, aby jego dziecko rozwijało się prawidłowo i było wszechstronnie uzdolnione. Większość maluchów rodzi się z naturalnym potencjałem do rozwoju na wielu płaszczyznach funkcjonowania. Filozofowie nazywają taki stan tabula rasa, czyli czysta tablica, na której powinno się zapisywać wszystkie dobrze rokujące na przyszłość naszej pociechy informacje. Wielu rodziców zastanawia się jednak jak wspierać rozwój swojego dziecka?

Wsparcie rozwoju małego dziecka przez rodziców

Pewne uwarunkowania związane z naszą inteligencją są zapisane w genomie, z którym przychodzimy na świat. Geny to jednak nie wszystko, a bardzo istotne jest środowisko wychowawcze, które  stymuluje dzieci do rozwoju. Na tym polu jako rodzice możemy wykazać się najlepiej. Od tego, jak będziemy postępować i wychowywać swoje dziecko, będzie zależał jego rozwój.

Dla niemowląt największe znaczenie ma kontakt z drugim człowiekiem. Ważne są wszystkie te czynności, które pozwalają nawiązać z maleństwem kontakt. Dziecko potrzebuje ciepłego o kojącego dotyku, głaskania, kołysania i kontaktu wzrokowego oraz słuchowego. Jako rodzice powinniśmy zawsze spoglądać swoim dzieciom prosto w oczy, a już tym bardziej, kiedy do niego mówimy.

Dzieci w tym wieku sygnalizują swoje potrzeby poprzez płacz lub kwiląc. Powinniśmy więc nauczyć się właściwie odczytywać te komunikaty, co wbrew pozorom nie jest takie trudne, jakby mogło się wydawać. Dzięki temu nauczymy nasze dziecko tego, że kontakt jest w życiu bardzo istotny, a porozumiewanie się z nami przynosi określone skutki. Wychowując swoją pociechę powinniśmy zbliżać powoli twarz do swojego dziecka i na chwilę zatrzymywać. W ten sposób maluch zapamięta nasze rysy i mimikę.

Kiedy mówimy do małego dziecka powinniśmy się uśmiechać i zwracać uwagę na ton swojego głosu. Dzieci bardzo szybko się uczą i zaczynają z czasem naśladować swoich rodziców. W momencie, gdy będziemy się uśmiechać do swojego dziecka, ono będzie także się do nas uśmiechać, a kiedy ton naszego głosu będzie spokojny, to maluch będzie w stonowany sposób gaworzyć. Rodzice powinni wykorzystywać każdą wspólną chwilę ze swoimi pociechami na stymulowanie jego rozwoju. Nawet podczas czynności pielęgnacyjnych można wspierać rozwój dziecka. Zbawienny okazuje się tutaj dotyk, który pozwala wytworzyć więcej połączeń neuronowych w mózgu dziecka.

Świetnym rozwiązaniem może się okazać także mata do zabawy, którą można znaleźć w naszym sklepie. Wykonana jest ona z wysokiej jakości materiału, który bardzo dobrze chroni delikatne ciało dziecka przed upadkiem. Ponadto jest ona dostępna w różnych kształtach i rozmiarach. Jeśli mamy w domu pałąk, na którym można zawiesić zabawki, to będzie to idealne połączenie. Maluch będzie bezpiecznie leżał na wygodnej macie i jednocześnie stymulował swój rozwój poprzez zabawę.

Jak wspomóc starsze dziecko w rozwoju?

A jak to jest ze starszymi dziećmi? Kiedy dziecko jest starsze powinniśmy zadbać o to, aby poznało własne ja. W tym przypadku świetnie sprawdza się lustro. Maluch będzie mógł zobaczyć własne odbicie i to jak wygląda. Wtedy też powinniśmy wypowiedzieć na głos imię dziecka, aby pokazać mu, że to dziecko w lustrze to ten sam maluch. Z pewnością z początku nasza pociecha będzie zdezorientowana, ale z czasem i upływem kolejnych miesięcy oswoi się z tym widokiem.

Taka gimnastyka umysłu okazuje się zbawienna, ponieważ dziecko z czasem zacznie wykonywać różne miny do lustra i skojarzy odbicie. Wspierać rozwój dziecka można jeszcze przy pomocy gier i zabaw ruchowych. Musimy jednak pamiętać o tym, aby zabawy wybierać stosownie do wieku swojej pociechy. Starszaki chętnie uczestniczą w życiu jako mali pomocnicy w codziennych czynnościach, ponieważ jest to dla nich atrakcyjna forma aktywności. Nie powinniśmy przy tym obawiać się, że dziecko opóźni nasze przygotowywanie posiłków. Taka pomoc to także rozwój intelektualny dziecka. Maluch nie tylko uczy się pomagać, ale zdobywa nowe umiejętności i świetnie się przy tym bawi.

Metod wspomagania rozwoju dziecka jest naprawdę dużo i to od rodzica zależy co uzna za stosowne. Niemniej rozwój dziecka na wielu płaszczyznach jest bardzo istotny, ponieważ pozwala maluchowi zdobywać nowe umiejętności i rozwijać już te, które wcześniej nabył. U maluchów, które mają trudności z nauką można wzbudzić ich zainteresowanie lekcjami poprzez wycieczki szlakami edukacyjnymi.

Sposoby na wspieranie rozwoju dziecka poprzez gry i zabawy

Pomysłów na gry i zabawy wspierające rozwój dziecka jest bardzo dużo. Od najmłodszych lat warto swojemu maluchowi czytać książki i opowiadać różne historie. Mimo że dla malucha te opowieści nie do końca będą zrozumiałe, to z pewnością po czasie sprawią, że sam będzie rwał się do czytania. Takie zdolności okażą się bardzo przydatne, gdy pójdzie już do szkoły. Nauka czytania, pisania, czy nawet śpiewania poprzez zabawę to jedno z najefektywniejszych rozwiązań.

Gdy dziecko nieco podrośnie możesz kupić mu domowy plac zabaw lub basen z kolorowymi piłeczkami, który będzie rozwijać zmysł dotyku i wzroku. Na domowym placu zabaw z kolei dziecko będzie mogło rozwijać swoją koordynację ruchową, dzięki czemu będzie sprawniejsze i zdrowsze. Wiele przedmiotów, które dają możliwości prawidłowego rozwoju malucha możesz znaleźć w naszym sklepie.

Podziel się: