Radość dzieci jest dla ich rodziców niesamowitym przeżyciem. Za każdym razem, gdy na buzi ich pociech pojawia się uśmiech, sami zaczynają odczuwać radość. Maluchy zazwyczaj cieszą się z rzeczy, których dorośli już nie dostrzegają. Aby stale je rozweselać nie potrzeba zbyt wiele. Wystarczy urządzić im przestrzeń, która będzie inspirująca, piękna i przede wszystkim funkcjonalna oraz taką, w której będą mogły czuć się bezpiecznie.

Pokój dziecięcy i jego znaczenie

Dla dziecka bardzo ważne jest poczucie bezpieczeństwa. Dlatego urządzenie pokoju dziecka zazwyczaj wymaga wiele wysiłku. Maluchy potrafią zachwycać się wszystkim, w tym komfortem oraz ergonomią wnętrza, które zostało dla nich zaaranżowane. Wystarczy zastosować kilka trików, aby mały pokój dziecięcy stał się prawdziwą oazą spokoju i jednocześnie salą zabaw.

Mały pokój dziecka – jakie kolory i materiały wybrać?

Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie jasnej palety barw do małego pokoju dziecięcego. Warto więc postawić na ponadczasowy kolor, które świetnie sprawdzą się praktycznie w każdym stylu aranżacyjnym, w tym również w pokoju dziecka. Mowa oczywiście o białym kolorze, który w połączeniu z pastelowymi odcieniami doda pomieszczeniu lekkości i optycznie je powiększy.

Należy także pamiętać, że nie ma konieczności, aby ściany były gładkie. Mogą więc pojawić się na nich monochromatyczne kropki lub wielkie i grube pasy, które odpowiednio ułożone wydłużą pokój lub podniosą sufit. Stylowe grochy dodają więcej radości aranżacjom, ale bardzo istotne jest to, aby nie stworzyć z nich krzykliwej aranżacji na ścianach. W przypadku pasów najlepiej jest je zastosować nad łóżeczkiem. Gdyby pokryły wszystkie ściany, mogłyby zacząć przytłaczać i wnętrze pokoju dziecka nie byłoby już tak przytulne.

Jasne kolory powinny również znaleźć się na materiałach. Na podłodze warto położyć miękki dywan, który będzie chronił dziecko przed upadkiem i będzie także miejsce do zabaw. Dodatki w postaci poduszek powinny wnosić nieco kontrastu do pomieszczenia, dlatego można wybrać nieco cieplejsze kolory.

Jakie oświetlenie wybrać do pokoju dziecka?

Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie oświetlenia wieloźródłowego w małym pokoju dziecięcym. Dlaczego? Wiele źródeł światła sprawi, że pokój dziecka będzie o wiele bardziej przytulny, a przestrzeń w nim wizualnie się powiększy. Dodatkowo stanie się on bardziej funkcjonalny.

Górne światło powinno być rozproszone, natomiast boczne lampki pomogą w wielu różnych czynnościach, jak chociażby pielęgnacja, karmienie, czy przewijanie malucha. Bardzo dobrym pomysłem będzie również zakup nastrojowych dodatków świetlnych takich jak barwne lampki, sznury cotton-ballsów, czy też kolorowe kinkiety.

Dobór oświetlenia powinien być także uwarunkowany wiekiem dziecka. Niemowlę potrzebuje innych barw i innego natężenia światła niż kilkuletnie dziecko. W przypadku noworodków warto więc postawić na wieloźródłowe subtelne oświetlenie, a w pokoju dziecka kilkuletniego boczne światło, które pozwoli mu także na kreatywne zabawy czy naukę.

Jakie meble będą idealne do pokoju dziecięcego?

W pokoju dziecięcym, gdzie jest mało miejsca, należy proporcjonalnie dobierać meble. W takim pomieszczeniu sprawdzą się więc szyfoniery z pakownymi szufladami, smukłe komody, wiszące zamykane szafki oraz długie i wąskie regały. W bardzo małym pokoju dziecięcym można postawić także na meble robione na wymiar. Z pewnością można w taki sposób zaoszczędzić sporo czasu, który wydatkowany by był na poszukiwaniu odpowiednich modeli szafek i nie tylko.

Polecamy ofertę Misioowych foteli dostępnych w różnych wzorach i kolorach: https://misioohandmade.pl/foteliki-dla-dzieci/

Fotelik smart dla dziecka - kolorowe serduszka

Osoby projektujące meble bardzo często uwielbiają tworzyć je w wersjach mini. Dlatego też można bez problemu dostać stoliczki, szafeczki, czy też komódki w wersji znacznie pomniejszonej. Wybierając meble do pokoju dziecka, należy zwrócić uwagę głównie na te, które mają dodatkowe funkcje przechowywania, jak na przykład pufy ze skrzyniami na zabawki, czy też sofy i łóżka. Warto także zainwestować w organizery i wiszące gadżety, które odciążą nieco blaty i okażą się przy tym świetnym dodatkiem aranżacyjnym.

W niewielkich pomieszczeniach świetnie sprawdzają się także wysokie regały, które są wyposażone w głębokie półki. Mogą one posłużyć jako biblioteczka na zbiór bajek, schowek na zabawki czy też dziecięce przybory. Akcesoria poleca się uporządkować w organizerach i pudłach, które skutecznie minimalizują wrażenie bałaganu. Producenci niektórych takich mebli wyposażyli je także w ukryte przewijaki, co sprawia, że są one niezwykle praktyczne i funkcjonalne.

Gdzie postawić łóżko dziecięce?

Najważniejszym meblem w pokoju dziecka jest oczywiście łóżeczko. To właśnie na nim maluch odpoczywa, śpi i spędza najwięcej czasu. Warto więc zadbać o to, aby zostało ono nie tylko odpowiednio dobrane, ale także prawidłowo ustawione. Zazwyczaj to ono jest bazą całej aranżacji. Miejsce łóżeczka w pokoju dziecięcym powinno znajdować się w narożniku, po przeciwległej stronie ściany z oknem. Specjaliści oraz wielu rodziców nie poleca stawiać łóżeczka tuż przy samym oknie.

Sprawdź: Sofa dla dzieci

Przede wszystkim w takim miejscu mogą pojawiać się przeciągi, a poza tym najczęściej znajduje się tam grzejnik. Należy także pamiętać, że w okresie zimowym grzejnik bardzo mocno wysusza powietrze, co oczywiście wpływa niekorzystnie na dziecko. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest ukrycie łóżka między dwoma meblami, na przykład szafą i przewijakiem, dzięki czemu uzyska się przytulną i uroczą aranżację wnętrza.

Gdzie powinien stać przewijak w pokoju dziecka?

Przed pojawieniem się dziecka mało który rodzic myśli o przewijaku. Jest to chyba najczęściej pomijany mebel podczas aranżacji pokoju dziecięcego. Dopiero gdy maluch pojawi się na świecie, zaczynają oni doceniać rolę przewijaka w swoim domu. Dzięki niemu można w bardzo szybki i bezproblemowy sposób przewinąć malucha oraz zadbać o jego bezpieczeństwo i higienę. W małych pokojach dzieci najlepiej sprawdzają się te modele, które występują w postaci komody.

Oprócz wygodnego blatu są one jeszcze wyposażone w szuflady na najpotrzebniejsze akcesoria i kosmetyki dziecięce. Wykorzystując je w pomieszczeniu dziecka, można zaoszczędzić miejsce oraz czas i szybko uporządkować przestrzeń wokół przewijaka. Aranżując niewielkie wnętrze, należy przede wszystkim zadbać o łatwy dostęp do tego mebla oraz o wolną przestrzeń wokół niego, aby przewijanie malucha nie było kłopotliwe. Jeśli jednak pokoik dziecka jest naprawdę małych rozmiarów, można zakupić specjalną nakładkę na łóżeczko, która także będzie pełniła funkcję przewijaka.

Podziel się: