Plac zabaw to miejsce, w którym nasze dzieci najchętniej spędzają czas. Niejednokrotnie jako rodzice mieliśmy do czynienia z płaczem i buntem malucha, który nie chciał iść do domu. Plac zabaw kojarzy się naszym pociechom z czymś przyjemnym, zabawą, spotkaniem z rówieśnikami. Problem pojawia się w okresie zimowym, gdy wiele z tych miejsc musi być zamkniętych, mimo że pogoda za oknem dopisuje. Co wtedy zrobić? Możemy stworzyć przydomowy plac zabaw w ogrodzie.

Projekt placu zabaw dla dzieci

Nasze dzieci w dużym stopniu odczuwają skutki zamykania wszystkiego, od szkół i przedszkoli po place zabaw. Izolacja w domu wpływa na nie niekorzystnie, ponieważ maluchy wymagają kontaktu z rówieśnikami podczas wspólnej zabawy do prawidłowego rozwoju. W momencie, kiedy place zabaw dla dzieci i tereny rekreacyjno-sportowe są zamknięte lub funkcjonują w ograniczonym zakresie, warto pomyśleć o stworzeniu miejsca do zabaw w ogrodzie, jeśli taki posiadamy. Innym wyborem może być ogródek działkowy, a nawet dom. Jak stworzyć taki przydomowy plac zabaw?

Podstawą jest stworzenie odpowiedniego projektu, który będzie uwzględniał nie tylko wyposażenie terenu rekreacyjnego dla naszej pociechy, ale także jej zainteresowania i preferencje. Część maluchów uwielbia zjeżdżalnie, a inni huśtawki. Niemniej nie jest to takiego trudne jakby mogło się wydawać na pierwszy rzut oka. Plac zabaw powinien być harmonijnie wkomponowany w otoczenie, zapewniać trochę cienia oraz osłonę przed wiatrem. Powinniśmy także zwrócić uwagę na sąsiedztwo. Im dalej plac zabaw będzie znajdować się od ruchliwej ulicy, tym lepiej, ale nie można także zapominać o dodatkowym zabezpieczeniu, jakim jest płot. Również w przypadku wybierania infrastruktury do zabawy na świeżym powietrzu powinniśmy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo naszych dzieci.

Wyposażenie w przydomowym placu zabaw powinno być dostosowane do wieku dziecka, solidne, trwałe i dobrze wykonane. Musimy pamiętać, że na placach zabaw nie ma skomplikowanych urządzeń, a wiele z nich możemy samodzielnie stworzyć. Możemy więc zbudować szałas z maty wiklinowej oraz drewnianych słupków ogrodzeniowych. Do pomocy przy wszelkich pracach warto zaangażować dzieci, ponieważ są kreatywne i mają bujną wyobraźnię.

Przydomowy plac zabaw i jego wyposażenie

Zabawa w piasku jest ulubionym zajęciem większości dzieci. Maluchy mogą godzinami budować zamki z piasku, lepić babki i kopać rowy oraz dziury. Do zabawy przydają się zawsze wiaderka, foremki, łopatki oraz różne naczynia i dostęp do wody. Co więc powinien uwzględniać projekt? Jakie elementy są niezbędne w przydomowym placu zabaw?

Piaskownica

Plac zabaw dla dzieci bez piaskownicy? To niemożliwe! Każde dziecko uwielbia bawić się w piaskownicy! Do wyboru są drewniane i plastikowe modele w różnych rozmiarach. Wybierając plastikową piaskownicę można dodatkowo dostać pokrywę, która szczelnie ją zamknie i uchroni przed zanieczyszczeniem odpadami lub zwierzętami. Na dodatek pokrywę w upalne dni można zamienić na mini basenik – wystarczy wypełnić ją wodą. Niezależnie od wyboru modelu, piaskownica powinna być przykrywana na noc, w czasie opadów deszczu i w upalne dni, jeśli znajduje się na słońcu.

Huśtawka

Huśtawka to kolejny z elementów wyposażenia, których nie może zabraknąć w ogrodzie i placu zabaw. Każde dziecko lubi się huśtać, chociażby przez chwilę. Wariantów do wyboru jest bardzo dużo, jednak zdecydowanie najlepszym wyborem będzie model drewniany o solidnej konstrukcji. Jeśli w ogrodzie mamy duże drzewo i grubą oraz wytrzymałą gałąź, to huśtawka może zawisnąć właśnie na niej, a w razie niepogody można ją przenieść do domu. Należy pamiętać, że w przypadku wyboru huśtawki niezwykle istotny jest rozwój malucha – powinna ona być dostosowana do wieku dziecka. Dla najmłodszych poleca się modele o zamykanym koszu. Alternatywą dla huśtawki może być hamak mocowany do drzewa lub ze stelażem.

Zjeżdżalnia

Zjeżdżalnia to konstrukcja, która bezwzględnie powinna być dopasowana do wieku dziecka i jego etapu rozwoju. Zabawy na niej to ogromna radość i frajda dla dzieci. Projekt placu zabaw powinien ją uwzględniać, ale samo korzystanie z niej powinno odbywać się pod okiem opiekuna. Na rynku dostępne są modele z drewna lub plastiku. Na dodatek można je dostawić do basenika z wodą lub z piłeczkami i stworzyć świetną atrakcję dla dzieci.

Bujane zabawki

Bujane zabawki to elementy dedykowane głównie najmłodszym. Najczęściej można je kupić w formie zwierzątek, czy też pojazdów. Bujane zabawki nie mają skomplikowanej budowy, są bezpieczne, ale ez względu na to należy zawsze czuwać przy dziecku, gdy się bawi.

Domek w ogrodzie

Domek w ogrodzie to kryjówka dla dzieci. Maluchy mogą do niego zapraszać przyjaciół, gromadzić skarby, czy też urządzić własny mini warsztat naprawczy. Domek może być w postaci szałasu, namiotu, może znajdować się na drzewie, ale pamiętajmy, aby zbudować do niego bezpieczne schody. Wybór domków jest naprawdę ogromny i wiele zależy od upodobań naszych dzieci, ich pomysłów na zabawę, a także zasobności portfela.

Plac zabaw dla małych sportowców

Jeśli nasze dziecko rozpiera energia, zabawa w piaskownicy lub na bujanych zabawkach mu nie wystarczy, to można stworzyć miejsce dla małego sportowca. Na rynku dostępne są różnego rodzaju drabinki sznurowe, plastikowe, drewniane. Dodatkowo możemy stworzyć mini park linowy, boisko do gry w koszykówkę lub piłkę nożną, rozwiesić siatkę pomiędzy dwoma drzewami i grać w badmintona lub rzucać frisbee. Musimy jednak pamiętać o tym, aby plac zabaw został wysiany wytrzymałą trawą w tym przypadku. Można to zrobić samemu lub skorzystać z usług fachowej firmy. Przydatna z pewnością okaże się trampolina i samodzielnie stworzony tor przeszkód. Możemy przy tym wykorzystać kreatywne pomysły naszego dziecka. Wspólne planowanie i realizacja pomysłów z pewnością będzie znakomitą zabawą i twórczym zajęciem.

Plac zabaw dla dzieci w domu

Świetną alternatywą dla przydomowego placu zabaw może być ten, który będzie znajdować się wewnątrz domu. Takie konstrukcje są łatwe w montażu i wbrew pozorom nie zajmują zbyt wiele miejsca. Co więcej, taki domowy plac zabaw posłuży dzieciom przez wiele lat i dostarczy im mnóstwo radości. Jest to świetne rozwiązanie w zimowe i deszczowe dni. Dzięki niemu maluchy dalej mogą się bawić na swoich ulubionych zabawkach.

Z czego stworzyć domowy plac zabaw? To bardzo proste! Wariacji jest mnóstwo, a każdy ze sprzętów, który dostępny jest w naszej ofercie, jest w pełni bezpieczny. Domową strefę zabawy można stworzyć z gotowego placu zabaw wykonanego z pianki, który składa się z kilku elementów. Ponadto można także wybrać zjeżdżalnię, drabinki lub suchy basen z piłeczkami. Dla mniejszych pociech można kupić huśtawkę, która jednocześnie będzie kołyską.

Zalety domowego placu zabaw

Tworząc domowy plac zabaw, który najczęściej znajduje się w pokoju dziecka, powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo naszych pociech. Korzystanie z tej strefy przez maluchy kształtuje w nich pewność siebie i pozwala im przezwyciężać różnego rodzaju lęki. Dzieci dodatkowo mogą w domowym zaciszu trenować swoją koordynację ruchową, a także zrelaksować się i uczyć się kontroli własnego ciała. 

Podziel się: