Drewniane zabawki od kilku lat znów zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością. Powodem tego jest oczywiście wzrost znaczenia rozwiązań ekologicznych, które mają na celu chronić środowisko przed coraz bardziej destrukcyjnym wpływem na jego funkcjonowanie popularnego plastiku. Jak powstają drewniane zabawki? Jakie mają zalety? Jak można je czyścić?

Jak powstają drewniane zabawki?

Drewniane zabawki pamiętają w szczególności starsi ludzie, gdyż tylko takie były dostępne na rynku. Mało tego, żeby je zdobyć trzeba było stać w długich kolejkach. Jak wiadomo, ludzie są kreatywni, więc znaleźli się też tacy, którzy samodzielnie tworzyli drewniane zabawki. Stworzenie takiego arcydzieła nie jest trudnym zadaniem, tym bardziej, jeśli posiada się do tego odpowiednie narzędzia. Jak jednak zacząć?

Wybór odpowiedniego drewna

Najlepszym wyborem są drzewa liściaste. Cały proces zaczyna się już od jego ścięcia. Drewno przez kilka miesięcy leżakuje, aby odpowiednio wyschło, następnie trafia do stolarni lub tartaku, gdzie poddawane jest dodatkowemu suszeniu. Gdy wilgotność drewna osiągnie optymalną wartość, tnie się je na mniejsze kawałki, niekiedy przyjmują one postać walca.

Tak obcięte drewno trafia do heblarki, która wygładza krawędzie i pozwala pozbyć się znajdującej się na nim kory. Najczęściej wykorzystuje się do całego procesu, od ścięcia drzewa do uformowania zabawki, specjalne maszyny, jednak można nadal spotkać wielu specjalistów, którzy tworzą je tylko i wyłącznie przy pomocy własnych rąk.

Zabawki tworzone w ten sposób są z pewnością unikatowe i w mniejszym stopniu przyczyniają się do degradacji środowiska naturalnego. Należy również zwrócić uwagę, że poświęcenie czasu na wykonanie zabawki przekłada się na wysoką jakość, unikalność i możliwość użytkowania jej przez długie lata.  

Malowanie i formowanie drewnianych zabawek

Malowanie i formowanie drewnianych zabawek odbywa się także przy pomocy maszyn w nowszych fabrykach lub przy pomocy specjalnych narzędzi. Drewniane zabawki, które mają składać się z kilku części, wymagają największej precyzji. Niezbędne jest wycięcie odpowiednich otworów, tak aby można było idealnie dopasować do siebie wszystkie elementy. Sprawa jest znacznie prostsza w przypadku, gdy zabawki są jednoczęściowe i nie składają się z wielu, skomplikowanych elementów.

Gdy wszystkie elementy są już gotowe, przychodzi czas na malowanie. Jest to czynność, która zabiera chyba najwięcej czasu. Trzeba robić to z niebywałą precyzją oraz uwzględnić czas potrzebny na wyschnięcie poszczególnych warstw farby lub lakieru. Mimo to, takie drewniane zabawki są najlepsze, gdyż wyróżnia je precyzja wykonania oraz zaangażowanie i pasja rękodzielników.

Niezwykle ważne w przypadku malowania jest stosowanie odpowiednich farb. Muszą one posiadać wszelkie niezbędne atesty, które zagwarantują bezpieczeństwo. Jest to bardzo istotne, ponieważ zabawkami będą bawić się dzieci, które niejednokrotnie wkładają je do buzi.

Drewniane zabawki i ich zalety

Jedną z głównych zalet drewnianych zabawek jest z pewnością dbanie o ekologię. Tworzone są z naturalnego materiału, więc w mniejszym stopniu przyczyniają się do degradacji środowiska, a dzięki wysokiej jakości wykonania pozostaną na dłużej z dzieckiem. Ponadto zabawa prostymi klockami pobudza wyobraźnie dziecka, co ma korzystny wpływ na jego rozwój psychofizyczny.

Drewniane zabawki są także bezpieczne. Rzadko kiedy składają się z małych elementów, a dzięki swojej wysokiej wytrzymałości, nie ulegają uszkodzeniom, przez co nie powstają także żadne ostre krawędzie, którymi dziecko mogłoby się skaleczyć. Gadżety z drewna są przeznaczone dla każdej grupy wiekowej, od najmłodszych do nawet kilkuletnich dzieci.

Jak czyścić zabawki drewniane?

Drewniane zabawki są bardzo łatwe w utrzymaniu. Nie wymagają specjalnych środków, czy też prania. Wystarczy do tego wilgotna ściereczka, którą można je przetrzeć. Warto jednak od czasu do czasu je zdezynfekować. Jak na wszystkich zabawkach, tak i na tych bardzo często zbierają się różnego rodzaju zarazki, które mogą zaszkodzić maluchowi.

Należy jednak robić to z zachowaniem ostrożności, gdyż naniesiona farba czy lakier na zabawkach mogą ulegać przebarwieniu lub starciu. W zupełności wystarczy kilkuminutowe mycie w gorącej wodzie, powyżej 60 stopni, gdyż taka temperatura gwarantuje zabicie większości drobnoustrojów. Jak widać, w przeciwieństwie, chociażby do pluszaków, nie trzeba ich prać i czyszczenie trwa znacznie krócej.

Podziel się: