Wspieranie rozwoju malucha jest bardzo istotnym elementem życia rodziców. Warto bowiem już od samego początku zapewnić dziecku najlepszy start z możliwych. Ponadto każda mama i każdy tata chce, aby jego pociecha była wszechstronnie uzdolniona, ale żeby osiągnąć taki cel, muszą oni dać bardzo wiele od siebie. Przyjemne spędzanie czasu wsparte dodatkowymi lekcjami dydaktycznymi pozwala kreatywnie wspierać rozwój dziecka. Naukowcy udowodnili, że każdy maluch rodzi się z potencjałem do rozwoju na wielu płaszczyznach funkcjonowania. Jest to tak zwany stan tabula rasa, czyli czysta tablica, na której można zapisać wszystkie dobrze rokujące na przyszłość umiejętności i zainteresowania. Wielu rodziców, a w szczególności tych młodych, nie wie jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka.

Wsparcie rozwoju dziecka ze strony rodziców

Przychodząc na świat, każda istota charakteryzuje się własnym genomem, który odpowiada za cechy charakteru, zależności związane z inteligencją, a także wygląd. Jednak geny to nie wszystko. Ważne jest, aby środowisko, w którym przebywa maluch, stymulowało go do dalszego rozwoju. W obowiązku rodziców leży natomiast to, aby zapewnić takie warunki wychowawcze swojemu dziecku. Jest to więc niezwykle istotne pole do działania dla nich, którzy od najmłodszych lat mogą zachęcić dziecko do poszerzania swojej wiedzy, czy obudzić w nim pasję do jakichś czynności.

Połącz naukę z zabawą i sprawdź ofertę suchych basenów z kulkami:

Suche baseny z kulkami

Dla niemowląt najistotniejszy jest kontakt z drugim człowiekiem. Oznacza to, że niezwykle ważne są wszystkie te czynności, za pomocą których można nawiązać kontakt z maluszkiem. Takie małe dziecko potrzebuje przede wszystkim kojącego i ciepłego dotyku, głaskania, kołysania oraz kontaktu wzrokowego i słuchowego. Dlatego też rodzice podczas rozmowy z nim, powinni spoglądać w jego oczy. Jeśli chcesz zrozumieć potrzeby Twojego malucha, musisz wsłuchać się w to, jak reaguje na daną sytuację. Bardzo często jest tak, że poprzez płacz pokazuje, że czegoś mu brakuje. Nauka właściwego odczytywania komunikatów niemowlęcia jest niezwykle istotna. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, ale wymaga odrobiny skupienia i wsłuchania się w reakcje dziecka.

Wielu rodziców zastanawia się, jak mogą wspomagać rozwój swojego dziecka. Należy pamiętać, że niemowlęcia reagują na krzykliwe kolory, dlatego też takie powinny znajdować się w jego otoczeniu. Naukowcy udowodnili, że najmłodsi najbardziej reagują na kolor czarny, biały i czerwony, a więc osoby ubrane w te barwy będą skupiać ich uwagę na sobie znacznie dłużej. Podczas pierwszych miesięcy życia dochodzi więc do nauki zachowań na linii rodzice-dziecko. W tym czasie można nauczyć się lepiej rozumieć potrzeby własnej pociechy. Gdy maluch troszkę podrośnie, warto zakupić basen z piłeczkami, który będzie połączeniem rozwoju motorycznego i fantastycznej zabawy.

Jak kreatywnie wspomagać rozwój dziecka kilkuletniego?

Kiedy dziecko podrośnie, warto zadbać o to, aby poznało własne ja. Do wspólnego spędzania czasu warto dołączyć więc gry i twórcze zabawy oraz pokazywanie lustrzanego odbicia. W szczególności pokazywanie odbicia będzie wspaniałym sposobem wspierania rozwoju malucha. Z początku będzie ono nieco zdezorientowane, jednak po czasie zacznie kojarzyć samego siebie. Zobaczy, jak wygląda i coraz chętniej będzie zaglądało w lustro. W ten sposób rozwiniesz jego zdolności poznawcze. Inne sprawdzone sposoby na wspieranie rozwoju małego dziecka to także nauka czytania, która im szybciej się zacznie, tym lepiej. Wtedy maluch, idąc do przedszkola, może odznaczać się większą potencjalną inteligencją od reszty rówieśników, ponieważ będzie umiał coś więcej i będzie bardziej podatny na naukę.

Wraz z rozwojem można do jego życia wprowadzać lekcje języków obcych, które przez resztę życia z pewnością będą mu towarzyszyć. Wielu rodziców uwielbia rozwijać u swoich pociech pasję małego odkrywcy. W tym celu wystarczy kupić zestawy do zabawy lub gry planszowe. Do tego celu mogą także posłużyć tradycyjne książki o różnej tematyce – polecamy jednak te bogato ilustrowane, aby dziecko miało szansę zrozumieć przedstawiane zagadnienie. Dzięki odpowiednim książkom maluch może nauczyć się czytać, liczyć i rozumieć informacje zawarte na obrazkach.

Podsumowując, w życiu dzieci najważniejszą rolę odgrywają rodzice. To oni w głównej mierze odpowiadają za ich prawidłowy rozwój psychiczny i motoryczny już od najmłodszych lat. Powinni oni jednak wiedzieć, że pomiędzy jednymi cechami a drugimi powinien być zachowany odpowiedni balans, który pozwoli rozwijać się maluchom równomiernie i prawidłowo. Na rynku dostępnych jest wiele książek, w których wskazówki i porady zostały opracowane przez psychologów i innych specjalistów. Warto również do nich zajrzeć, aby wiedzieć, jakich błędów ewentualnie się ustrzec.

Zobacz więcej produktów na: https://misioohandmade.pl/sklep/

Podziel się: