Drewniane zabawki po wielu latach wracają do łask. Mimo tego, że nie zniknęły przez ten czas ze sklepowych półek, sprzedawały się w znacznie mniejszych ilościach. Spowodowane było to głównie większym zainteresowaniem i produkcją zabawek plastikowych, które otrzymywały coraz więcej funkcji, jak poruszanie się, mówienie, śpiewanie, czy też wykonywanie innych czynności.

Drewniane zabawki dla dzieci

Drewniane zabawki mają swoją bogatą przeszłość. Niegdyś na rynku nie było dostępnych gadżetów z innego materiału lub nie wszystkich było na nie stać. Alternatywę zawsze stanowiły te wykonane z naturalnego materiału, czyli drewna. Od momentu pojawienia się plastikowych zabawek, odeszły one nieco na dalszy plan. Spowodowane to było między innymi tym, że były zbyt proste. Efekciarskie gadżety, które same się poruszały, mówiły, czy wydawały inne dźwięki, stały się hitem wśród najmłodszych.

Drewniane zabawki, jak już wcześniej wspomniano, są pozornie mniej angażujące ze względu na swoją prostotę. Nie można jednak powiedzieć tego samego o procesie ich produkcji i korzyści dla rozwoju dziecięcej wyobraźni. Wykonane z naturalnego tworzywa gadżety dla dzieci można wykorzystać na wiele sposobów. Jednym z nich jest formowanie klocków, a raczej wież czy budynków. Ponadto, jedna drewniana zabawka, w kształcie prostokąta może służyć jako samochód, szczyt budowli, czy też statek kosmiczny. Wszystko ograniczone jest tylko i wyłącznie wyobraźnią dziecka.

Jak nie trudno zauważyć, zabawki drewniane pozwalają rozwijać dzieci na wielu płaszczyznach, jednak bezsprzecznie największy wpływ mają na ich kreatywność. Na rynku nadal można spotkać gumowe zabawki, które raczej nie są zbyt popularne. W znacznej większości stanowią je gadżety do kąpieli. Spowodowane to jest ich właściwościami wodoodpornymi. Zabawki plastikowe natomiast cały czas stanowią znakomitą większość asortymentu wielu sklepów. Ostatnim rodzajem są pluszowe zabawki w postaci maskotek.

Jak czyścić drewniane zabawki?

Maskotki można prać w pralce, a jak czyścić drewniane zabawki? Nie jest to skomplikowane. Wydawałoby się, że wystarczy je w takim razie umyć pod bieżącą wodą, choć niekoniecznie jest to dobre rozwiązanie. Wszystko zależy bowiem od tego, jak używane były zabawki oraz przez kogo.

W przypadku zabawek drewnianych można je przetrzeć wilgotną szmatką. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie używać zbyt wielu i zbyt silnych środków czystości. Może to doprowadzić do starcia się kolorów lub powstania nieestetycznych plam. Dezynfekcja zabawki może się odbyć poprzez środki specjalnie przeznaczone do tego rodzaju materiału. Warto jednak wiedzieć, że i one stosowane w zbyt dużych dawkach mogą zaszkodzić zabawce.

Czy trzeba czyścić zabawki?

Czyszczenie zabawek jest niezbędne w celu zapewnienia bezpieczeństwa dziecku. Dzięki odpowiedniej dezynfekcji oraz wyparzaniu można znaczącą obniżyć ilość bakterii i roztoczy znajdujących się na gadżetach dla najmłodszych. Bez względu na to, czy są to zabawki drewniane, plastikowe, gumowe, czy pluszowe, należy odpowiednio zadbać o ich czystość. W szczególności, gdy mowa o tych, wynoszonych na zewnątrz, gdzie znajduje się najwięcej zarazków.

Istotna jest także częstotliwość – czyścić zabawki powinno się przynajmniej raz w miesiącu, w przypadku maluchów, które biorą je do buzi. W przypadku większych dzieci powinno się tę czynność wykonywać raz na trzy miesiące. Mimo to wszystko zależy od podejścia samych rodziców. Zabawki warto czyścić, gdy:

  • się zabrudzą
  • w domu są zwierzęta
  • dziecko chorowało
  • bawiły się nimi inne maluchy

Czy warto kupować drewniane zabawki?

Drewniane zabawki mają z pewnością wiele zalet. Wpływ na to ma kilka istotnych czynników. Przede wszystkim są one bardzo wytrzymałe i nie ulegają szybkiemu zużyciu. Ponadto są bezpieczne, gdyż produkowane są zazwyczaj z jednego elementu. Zabawki z drewna nie zawierają do tego małych i ostrych elementów.

drewniane huśtawki

W dzisiejszych czasach bardzo istotna jest ekologia. Kupując gadżety drewniane dla dzieci, można je dodatkowo uczyć dbania o środowisko. Ich dużym atutem jest także mnogość zastosowań. Zwykły klocek z drewna można więc wykorzystać na wiele różnych sposobów. Może on być samolotem, samochodem lub elementem budowli. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od kreatywności dziecka.

Drewniane zabawki bardzo łatwo i szybko się czyści. Zazwyczaj wystarczy samo przetarcie wilgotną szmatką. Naturalny materiał, który jest ogólnie dostępny można wykorzystać do zrobienia oryginalnych zabawek samodzielnie. Z pewnością będzie to niezwykle miło spędzony czas z dzieckiem, połączony z nauką praktycznych umiejętności.

Zabawki drewniane są przeznaczone dla wszystkich grup wiekowych dzieci, co jest także bardzo dużym atutem.

Podziel się: