Gry dziecięce to przede wszystkim szansa na rozwój oraz edukację dla małych dzieci. Mowa tutaj zarówno o grach planszowych czy logicznych, jak i również tych dostępnych online. Rozrywki dla najmłodszych nie tylko rozwijają wyobraźnię, ale również bawią poprzez naukę. Możesz bawić się wspólnie z maluchem i brać czynny udział w jego rozwoju właśnie poprzez poznawanie kształtów czy budowanie wieży.

Gry dla małych i starszych dzieci

Gry dla najmłodszych powinny rozwijać przede wszystkim spostrzegawczość oraz refleks. Są to zdolności, które bardzo przydają się w późniejszym procesie socjalizacji i edukacji. Z pewnością poradzą sobie z tymi wyzwaniami różnego rodzaju gry edukacyjne, które poszerzą zakres wiedzy maluchów.

Świetny przykład to puzzle, które jako gra edukacyjna rozwijają przede wszystkim kreatywność i umiejętność logicznego myślenia. Dziecko składając kilka części w całość, nauczy się dopasowywać do siebie różne kształty i kolory. Jest to świetne wyzwanie dla najmłodszych, którzy mają ochotę pogłówkować w trakcie zabawy.

Gra, która zapewni twojemu dziecku umiejętność zręczności to np. skakanie przez gumę. Jest to idealna rozrywka dla dzieci starszych w wieku szkolnym. Rozwija nie tylko sprawność fizyczną, ale również bystrość i zwinność.

Aby rozwinąć pasję do aktywności fizycznej dziecka, można zaproponować mu tradycyjną zabawę w rzucanie i łapanie piłki, np. grę w kolory. Jest to również gra edukacyjna, która pozwoli na zapamiętanie różnego rodzaju kolorów i jednocześnie rozwinie refleks i szybkość reakcji.

Każda zabawa i gra wymaga przestrzegania pewnych reguł, dzięki czemu dziecko rozwija odpowiedzialność i obowiązkowość.

Kreatywne i edukacyjne gry dla dzieci

Idealna gra, która pobudza myślenie dziecka to memory. Na kartach znajdują się kształty, cyferki, literki lub zwierzęta, które występują w parach. Układamy je wzorem do dołu, a dziecko musi zapamiętać, gdzie ukryliśmy pary liczb lub zwierząt i odkryć je. Jest to świetna gra nawet dla trzylatków, którzy dopiero uczą się zapamiętywania pewnych rzeczy.

Kreatywne gry i zabawy można uskuteczniać również w ogrodzie. Idealne do tego będą zabawy w chowanego czy w berka, które są świetne dla rozwoju motorycznego. W grze należy również spodziewać się tak samo wygranych, jak i przegranych uczestników. Pomoże to rodzicom rozwijać takie cechy jak szacunek do rywala oraz chęć do zdobywania jak najlepszych wyników i ambicje malucha.

Każdy typ gry może okazać się dobrym wyborem, ponieważ większość z nich oprócz dostarczania rozrywki posiada też walory edukacyjne.

Wielu rodziców pozwala swoim pociechom grać w darmowe gry online. Najlepszym rozwiązaniem będzie jeżeli tego rodzaju gry dla dzieci będą niosły za sobą korzyści  w postaci wiedzy lub rozwijania logicznego myślenia, lub budowania strategii. Bardzo istotna jest tutaj kontrola rodzicielska, szczególnie w przypadku starszych dzieci, które mogą trafić na nieodpowiednie strony internetowe. Ułatwi to korzystanie z aplikacji, które nadzorują kroki naszego dziecka w Internecie.

Warto odchodzić od świata internetowego i zachęcać dzieci do korzystania z gier planszowych czy karcianych. Pobudzają one wyobraźnię i nie bombardują malucha ilością bodźców. Większość dzieci reaguje na ten nadmiar poprzez ospałość i brak łączności z rodzicem. Tego rodzaju aktywności należy ograniczyć i zastępować je grami, które wymagają myślenia lub opierają się na współpracy i kooperacji.

Gry dla dzieci w wieku 2+ lat

W pierwszych latach życia bardzo ważne jest, aby korzystanie z gier niosło za sobą korzyści edukacyjne. Chodzi tu przede wszystkim o proste umiejętności, takie jak rozpoznawanie kształtów czy kolorów. Idealnym rozwiązaniem dla dwulatków mogą być książeczki z układankami w obcym języku, przedstawiające różne obrazki i historie.

Tego rodzaju gry dla dzieci nie wymagają od nich używania siły, a jedynie działania za pomocą umysłu. Gry dla dwulatków powinny uczyć i zapewniać dzieciom całkowite bezpieczeństwo. Aby mieć pewność, że maluch odpowiednio korzysta z gier, możesz uczestniczyć czynnie w jego zabawie, dzięki czemu będziesz mieć kontrolę nad jego poczynaniami.

Dzieci uwielbiają nie tylko gry, ale również zabawy przynoszące wiele radości. W naszym sklepie znajdziesz wiele różnych ręcznie wykonywanych zabawek, między innymi drewniane zjeżdżalnie, które dostarczają wiele radości i rozwijają motorykę i mobilność dziecka.

W różnego rodzaju grach możemy odkryć wiele korzyści. Dostępne w sklepach z zabawkami gry dla dzieci dopasowane są do odpowiednich kategorii wiekowych. Oznacza to, że dziecko w wieku dwóch lat nie będzie mogło zagrać w grę dla siedmiolatka, ponieważ będzie ona zbyt trudna i skomplikowana. Nauka jest bardzo ważnym elementem gier, dlatego warto stawiać na takie pozycje, które oprócz rozrywki dostarczają również pewnych wartości edukacyjnych.

Warto reflektować taki typ gry, który wymaga od malucha zaangażowania oraz włożenia pewnej pracy w swój sukces. Pamiętajmy, że w przypadku najmłodszych dzieci, najważniejsze jest, aby dany typ gry był dla nich bezpieczny.

Podziel się: