Drewniany konik na biegunach jest symbolem dzieciństwa rodziców maluszka. Mało tego, zabawka od lat nie wychodzi z mody, a czasami nawet bywa i tak, że przechodzi z pokolenia na pokolenie. Koni na biegunach na rynku jest mnóstwo, ale nie każdy będzie odpowiedni dla Twojego dziecka. Tak, jak w przypadku innych zabawek, tak i ta musi być odpowiednio dopasowana do wieku dziecka i etapu jego rozwoju. Jak wybrać konika na biegunach? Jakie ma zalety i czy warto go w ogóle kupić?

Koń na biegunach – czy warto go kupić?

Drewniany koń na biegunach to zabawka, która daje mnóstwo frajdy i rozrywki dzieciom. Dzięki niej maluchy mogą miło spędzić czas, wykonać proste ćwiczenia fizyczne, czy też ciekawie się pobawić. Ważne jest utrzymanie równowagi i balansowanie ciałem. Odpowiednie ułożenie ciężaru pozwoli rozbujać konika na biegunach, jednak do tego potrzeba trochę wprawy. Na szczęście dzieci bardzo szybko się uczą, a tym bardziej w trakcie zabawy. Koń na biegunach to gadżet, który wymaga nieco kreatywności, ponieważ samo bujanie może się szybko znudzić dziecku. W pierwszych dniach zabawy możemy pomóc naszemu dziecku i wdrożyć trochę fantazji, wymyślając opowieści o rycerzach na dzielnych rumakach, czy też księżniczkach jeżdżących na koniu po łące. Możliwości jest mnóstwo, a jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia.

Drewniane konie na biegunach – jak wybrać odpowiedniego dla swojego dziecka?

Drewniany konik na biegunach to zabawka, którą znajdziesz praktycznie w każdym sklepie z asortymentem przeznaczonym do zabawy dla najmłodszych. Dlatego też ich wybór niekoniecznie musi należeć do łatwych i szybkich zakupów. Przede wszystkim musimy się zastanowić nad tym, czego oczekujemy od zabawki. Ponadto bardzo ważne jest to, aby wziąć pod uwagę wiek dziecka i jego wzrost. Niemniej istotne jest bezpieczeństwo, dlatego też powinniśmy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został wykonany konik na biegunach. Oczywiście najlepszym wyborem są modele drewniane, które również znajdziesz w naszej ofercie sklepu.

Co ciekawe, oferta producentów jest tak mocno rozbudowana, że drewniany konik na biegunach wcale nie musi być koniem. Wprawdzie jest to najbardziej charakterystyczny model, ale dla dzieci produkowane są jeszcze samochodziki bujane, wieloryby, czy sarenki. Ponadto musimy brać pod uwagę jeszcze względy estetyczne, czy zabawka ma przypominać prawdziwego konia, czy może on być w bardziej abstrakcyjnych kolorach. Konik na biegunach może być drewniany połączony z tekstyliami, w całości drewniany lub plastikowy. My zdecydowanie polecamy modele wykonywane z naturalnych materiałów. Dzięki temu mamy pewność, że zabawka jest bezpieczna i na dodatek przyjazna środowisku, ponieważ idealnie wpisuje się w trendy eko.

Ważne jest, aby zabawki miały wymagane atesty i certyfikaty, które świadczą o dopuszczeniu ich do sprzedaży. Często muszą one spełniać rygorystyczne normy unijne, dzięki którym nasze dzieci mogą używać zabawek bez jakichkolwiek obaw. Biorąc pod uwagę wiek dziecka, możemy także pomyśleć o dodatkowych zabezpieczeniach. Praktycznie każdy konik dla najmłodszych dzieci posiada specjalne oparcie, które zabezpiecza je przed upadkiem. Dobrze by było, abyśmy zwrócili uwagę na jakość wykonania. Wszelkie ostre i wystające krawędzie powinniśmy zgłaszać producentowi.

Najpopularniejsze rodzaje koników na biegunach

Najpopularniejszym modelem konika na biegunach jest z pewnością brązowy wierzchowiec z imitacją siodła i lejców, który ustawiony jest na drewnianych płozach. Jest to gadżet uniwersalny, ponieważ pasuje zarówno do chłopców, jak i dziewczynek. Takie modele pamiętają także rodzice. Tańszymi odpowiednikami są plastikowe koniki na biegunach, wyposażone w szersze siedziska, które idealnie nadają się dla najmłodszych dzieci. Co ważne, taki gadżet może mieć dwa bieguny lub tylko jeden. Co do względów estetycznych, jest to kwestia mocno indywidualna, jednak nie zmienia to faktu, że znacznie lepiej prezentują się konie z drewna i tekstyliów.

Nowością są natomiast zabawki w mniej naturalnych kolorach. I tak możemy na rynku zobaczyć między innymi różowe jednorożce, czerwone samochodziki, niebieskie wieloryby i wiele innych propozycji, które coraz bardziej odbiegają od klasycznego konika na biegunach.  Taki wybór należy jednak odpowiednio przemyśleć, ponieważ kolor, czy wygląd może się szybko znudzić maluchowi, a jak wiemy – zdecydowanie lepsze są tradycyjne modele.

Bujak, czyli alternatywa dla drewnianego konika na biegunach

Bujaki dla dzieci to alternatywne zabawki, które zaczynają zyskiwać coraz większa popularność wśród rodziców i maluchów. Produkowane są one z plastiku, są szerokie, stabilne i mają jedną bryłę, co przekłada się na ich bezpieczeństwo. W zasadzie nie ma możliwości, aby dziecko się przewróciło. Ponadto są one niższe, więc maluch nie ma problemu, żeby wsiąść i zsiąść samodzielnie z bujaka. Zakres bujania się jest taki sam jak w tradycyjnych konikach. Zaletą bujaków jest to, że nie zajmują zbyt wiele miejsca i są bardzo łatwe w przenoszeniu, ponieważ są lekkie oraz wyposażone w odpowiednie uchwyty.

Niemniej, w pokoju dziecka nie powinno zabraknąć zabawki, która będzie dawała mu dużo radości. Z pewnością zalicza się do nich drewniany konik na biegunach. Zabawki tego typu świetnie wpływają na rozwój fizyczny dzieci, dzięki czemu mamy pewność, że naszemu maluchowi nie zabraknie ruchu, nawet w chłodne jesienno-zimowe dni.

Podziel się: