Pierwszym plac zabaw w domu to oczywiście rodzice, którzy mogą posłużyć jako huśtawka, drabinki, zjeżdżalnia, a czasem nawet trampolina. Wraz z wiekiem pole działania rozszerza się kolejną przestrzeń i o kolejne pomieszczenia, aby finalnie opanować cały dom. Nawet regularne odwiedzanie osiedlowego placu zabaw czy też boiska nie zmieni faktu, że właśnie w domu jest główny ośrodek rozrywki dla dziecka.

Jak stworzyć dziecku miejsce do zabaw?

Każdy maluch uwielbia się bawić, a jeszcze lepiej jest, kiedy może to robić na placu zabaw. Niestety okres jesienno-zimowy sprawia, że dzieci, które nie mają przydomowego ogrodu z huśtawką i zjeżdżalnią, muszą się bawić w domu. Niemniej spędzanie czasu na beztroskich szaleństwach jest świetną formą spędzania wolnego czasu. W trakcie pobytu na placu zabaw dzieci nie tylko są aktywne ruchowo, ale także trenują przy tym koordynację, spostrzegawczość i kondycję. Wbrew pozorom nie trzeba mieć do tego ogrodu. W naszym sklepie można znaleźć kompletne wyposażenie do domowego placu zabaw. Dzięki nim w prosty i szybki sposób można zamienić pokój dziecka w miejsce, które dostarczy mu mnóstwo radości i zabawy.

Domowy plac zabaw – co wybrać?

Mając dom z ogrodem, stworzenie domowego placu zabaw nie jest wielkim wyzwaniem. Wystarczy zakupić odpowiednie elementy i je rozstawić. Co, jednak gdy nie mamy ogrodu? Jak zorganizować przestrzeń dla dzieci, które są energiczne i uwielbiają się bawić? Co do niej kupić?

Podstawowym elementem jest huśtawka. Warto o niej pomyśleć organizując przestrzeń do zabawy w domu. Obecnie wybór domowych huśtawek jest bardzo duży, a ich montaż szybki i prosty. Większość modeli wystarczy odpowiednio przymocować do sufitu i zabawka dla dziecka jest gotowa. Alternatywą dla huśtawki może być coraz modniejsze krzesło brazylijskie, które zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością, nie tylko wśród dzieci, ale także rodziców. Dzięki niej nasze pociechy będą mogły bawić się do woli przez wiele lat. Ponadto jest to zabawka, w którą nie jest wyposażona większość ogólnodostępnych placów zabaw. Mało kto zwraca na to uwagę, ale nawet zwykłe huśtanie może mieć wpływ na rozwój dziecka.

Inne elementy, które warto wybrać do domowego placu zabaw to drabinki gimnastyczne. Nie kosztują one zbyt wiele, są proste w montażu, a na dodatek sprawiają dzieciom sporo frajdy. Zwykła drabinka może być bez problemu przymocowana do ściany w pokoju malucha. Zamiast niej, możemy również wybrać inny pomysł, jakim jest niewielka ścianka wspinaczkowa. Zarówno drabinka, jak i ścianka korzystnie wpływają na rozwój dziecka, ponieważ poprawiają jego chwyt, który z czasem będzie stawał się precyzyjniejszy i silniejszy.  Ponadto ich wykorzystanie odwiedzie dzieci od wspinania się na meble w pokoju.

Jednym z oryginalniejszych pomysłów jest zakup basenu z piaskiem kinetycznym. Jest to rozwiązanie, które pozwala stworzyć w domu miejsce do lepienia babek z piasku. Taki zestaw posiada wiele zalet. Przede wszystkim nie brudzi rączek dziecku, nie lepi się do podłogi i jest całkowicie bezpieczny dla dzieci. Zabawa piaskiem kinetycznym nie różni się niczym od czasu spędzanego w tradycyjnej piaskownicy na placu zabaw dla dzieci. Produkt pozwala formować babki i sprawia wrażenie wilgotnego. Taka zabawa to naprawdę frajda dla Twojej pociechy. Warto więc zastanowić się nad jego zakupem. Również i dla nas rodziców może to być mały powrót do przeszłości, ponieważ wraz z naszą pociechą możemy pozwolić sobie na budowanie różnych domowych konstrukcji.

Jakie jeszcze elementy powinny się być w domowym placu zabaw?

W domowym placu zabaw dla dzieci nie powinno zabraknąć zjeżdżalni. Oczywiście ten pomysł wymaga większej wolnej przestrzeni, ale realizując go, dziecko będzie po prostu zachwycone. Na rynku dostępne są różne modele zjeżdżalni. Świetnie w domowych warunkach sprawdzają się konstrukcje plastikowe i niewielkie, ponieważ bardzo łatwo można je przenosić. Warto także zastanowić się, czy też dobrym wyborem nie będzie zjeżdżalnia drewniana, która na dodatek jest przyjazna środowisku. Takie egzemplarze drewniane nie potrzebują zbyt wiele miejsca, ale mogą sprawić, że dziecko będzie wręcz zachwycone, a my będziemy mieć nieco więcej czasu na domowe obowiązki lub czas dla siebie. Niemniej, maluchowi z pewnością przyda się nieco więcej ruchu.

Kolejnym ciekawym pomysłem są liny do wspinaczki. Zabawki tego typu pozwolą Ci stworzyć prawdziwy małpi gaj w pokoju dziecka. Jest to świetny pomysł, gdy domowe warunki nie pozwalają postawić drabinek. Liny wystarczy przymocować do sufitu za pomocą specjalnych haków. Ważne, aby sprawdzać, czy zostały one wykonane z solidnych materiałów, ponieważ tutaj chodzi o bezpieczeństwo dziecka. Zabawa na nich poprawia koordynację oraz wzmacnia siłę i rozwija równowagę.

Mata do zabawy to element, który w  szczególności przyda się dziecku spędzającemu dużą część dnia we własnym pokoju na podłodze. Warto rozejrzeć się za modelami interaktywnymi, na przykład do zabawy w klasy. To naprawdę dobry pomysł, dzięki któremu dziecko może się zbliżyć z rodzicami w trakcie wspólnych zabaw. Od kilku lat ogromną popularnością cieszą się baseny z piłeczkami. W naszej ofercie mamy kilka modeli, które z pewnością Ci się spodobają, a Twoje dziecko będzie w ogromnej euforii, gdy zobaczy któryś w swoim pokoju. Należy jednak pamiętać, że kuleczki oraz sam basen, powinny być odpowiednio dobrane do wieku dziecka. Istotny jest rozmiar zabawki, a także jakość wykonania i zastosowanych materiałów. Wśród zabawek, które powinny uzupełniać domowy plac zabaw nie moze zabraknąć wygodnych puf, na których maluch będzie odpoczywał po wielu godzinach spędzonych na rozrywce w swoim królestwie.

Podziel się: