Bujanie i kołysanie dziecka jest uznawane za jedną z najbardziej kształcących zmysłowo czynności. Przede wszystkim daje ono poczucie bezpieczeństwa, którego potrzebuje każde dziecko. Powinniśmy uważać jednak na zbyt gwałtowne ruchy, które mogą zaburzać zmysł równowagi i jednocześnie powodem stresu. Owocuje to poprzez szereg nieprzespanych nocy oraz zaburzony rozwój emocjonalny.  Nie należy jednak bać się takich czynności jak huśtanie dziecka, ponieważ poprawiają one u maluszka jakość snu i pomagają uniknąć płaczu.

Kołysanie dziecka a jego układ emocjonalny

Spokojne, opanowane ruchy kołysania, dziecko zna jeszcze z czasu ciąży i okresu prenatalnego. Niemowlę, zanim zaadaptuje się do życia w nowym świecie, potrzebuje typu bodźców oraz warunków podobnych do tych z łona matki. Rodzice dają swojemu maluchowi poprzez bujanie poczucie bezpieczeństwa, które jest bardzo ważne w prawidłowym rozwoju. Dziecko kołysane uspokaja się, co skutkuje obniżonym napięciem mięśniowym. Kołysanie wycisza emocje i zwiększa więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem.

Układ nerwowy pozwala dziecku wzmocnić koncentrację uwagi, jeżeli jest odpowiednio stymulowany. Kołysanie powinno wspomóc rozwój dziecka w tym kierunku. Z drugiej strony istnieje wielu przeciwników bujania, którzy obawiają się zespołu dziecka potrząsanego.  Najbardziej narażone na niego są dzieci, które nie ukończyły pierwszego roku życia. Występuje on zazwyczaj w patologicznych, skrajnych przypadkach. Objawy mają wpływ przede wszystkim na rozwój mowy, ponieważ w dziecku zanika chęć oraz umiejętność gaworzenia. Staje się apatyczne i nie ma ochoty na zabawę. Innym objawem jest brak apetytu oraz częste wymioty. Małe dziecko może również mieć drgawki, które prowadzą do innych uszkodzeń oraz podnoszą poziom stresu u malucha.

Pamiętajmy, że mimo wszystko prawda leży pośrodku i warto też czasem podejść do wszystkiego  z większy dystansem. Wszystkie czynności wykonywane z umiarem i rozwagą powinny mieć dobroczynny wpływ na rozwój dziecka.

Dlaczego bujanie jest ważne dla rozwoju?

Jak badania pokazują, kołysanie ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój intelektualny dziecka. Dzieje się tak, ponieważ podczas bujania powstają nowe połączenia neuronów, które odpowiadają za późniejsze przyswajanie wiedzy i proces uczenia się.

Maluch kołysanie pamięta jeszcze z czasów, gdy był w łonie matki. W okresie prenatalnym dziecko zasypia właśnie dzięki tego rodzaju ruchom. Ma to ogromny wpływ na jego koordynację ruchową, oraz rozwój układu przedsionkowego, który za nią odpowiada. Jego układ przedsionkowy rozwija się najmocniej w pierwszych latach życia, dlatego tak istotne jest, abyśmy pamiętali o bujaniu malucha.

Bujanie dzieci przez rodziców pomaga w rozwijaniu wyobraźni przestrzennej. Dodatkowo wzmacnia część systemu nerwowego oraz układ mięśniowy. Rodzicom zaleca się bujanie maluszka w chuście, ponieważ  potrzebuje on bliskości, która prowadzi do rozluźnienia mięśni i ich lepszego rozwoju oraz polepszenia koordynacji ruchowej.

Podczas kołysania powodowanego na przykład noszeniem dziecka, przyczyniamy się do rozwoju mowy i percepcji słuchowej.

Czego używać do kołysania dzieci?

Maluch, który zostaje poddany kołysaniu, to chwila odpoczynku dla rodziców. Przyspiesza ono nadejście snu, dlatego warto wybrać takie narzędzie, w którym niemowlęta mogą spokojnie leżeć i się kołysać. Na rynku dostępne są różnego rodzaju bujaki i kołyski, który zapewniają maluchowi szybkie i spokojne zasypianie, do którego zarówno rodzic, jak i maluch szybko się przyzwyczai. Tego rodzaju urządzenia nie wykonują szybkich ruchów, które mogłyby prowadzić do mikrouszkodzeń mózgu u dzieci. Za każdym razem ruch jest wyważony i w pełni bezpieczny.

W naszym sklepie znajdziecie drewniany bujak z drabinką, który wpłynie pozytywnie zarówno na fizyczny, jak i intelektualny rozwój niemowlaka. Jest to jedyna metoda, aby szybko i skutecznie uspokoić dziecko, dlatego warto kołysać je w odpowiednich warunkach.

Musimy  pamiętać, że dla dziecka kołysanie i bujanie to również forma zabawy. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z niemowlakiem, czy też z większym maluchem, wykonywane ruchy będą miały różną intensywność. W pewnym momencie dziecku znudzi się monotonne, jednostajne kołysanie i zacznie szukać nowych bodźców, np. w postaci huśtawki w ogrodzie.

Bujanie jest również domeną ludzi dorosłych. Każdy z nas uwielbia leżeć na hamaku oraz kołysać się na ogrodowej, dużej huśtawce. Są to ruchy, które pozostają nam z okresu, w którym byliśmy w łonie matki. Przynoszą spokój i ukojenie nerwów, łagodzą stres i pomagają w zasypianiu. Przenoszą nas delikatnie w stan nieważkości, w którym możemy w pełni się zrelaksować. Na hamaku możemy wyłgiwać się wspólnie z dziećmi. Nie tylko doskonale odpoczniemy, ale również zacieśnimy z nimi więzi. Maluchy będą wówczas spokojniejsze i grzeczniejsze. Dodatkowo pomoże to w koncentracji i skupieniu uwagi.

Podziel się: