Na temat bujania dzieci panują różne, podzielone opinie. Można powiedzieć, że czynność ta ma wśród rodziców swoich zwolenników i przeciwników. Ci pierwsi skupiają się na tym, że bujanie jest dzieciom potrzebne, natomiast Ci drudzy, że w ten sposób zbytnio rozpieszczamy nasze maluchy. Niemniej to właśnie pierwsza grupa ma rację, ponieważ dzieci uwielbiają być bujane, wszak przez 9 miesięcy bujały się one w brzucha swoich mam. Skoro kołysanie uspokajało maluchy przed urodzeniem, to tak samo będzie działać po ich przyjściu na świat, jednak nie o spokój tu chodzi. Kołysanie wpływa bardzo pozytywnie na rozwój dzieci i ich zmysły równowagi oraz świetnie stymuluje mózg. W przyszłości może się to przełożyć na znacznie łatwiejsze opanowanie wielu umiejętności, a także sprawniejszy przebieg procesu uczenia się.

Drewniany bujak i bujane zabawy

Nie chodzi o to, aby rodzice stale kołysali swoje dzieci albo trzymali je w wózkach, a już, tym bardziej że maluchy nie przepadają za monotonnią. Dlatego tez powinni oni bawić się ze swoimi dziećmi w zabawy, które wykorzystują do tego bujanie. Mowa tutaj o wszelkiego rodzaju samolocikach, czyli intensywnego kołysania pociechy leżącej na rękach, podrzucaniu go na niewielką wysokość czy też turlanie po kocu. Warto także zainwestować w przedmioty, które zastąpią ręce rodziców. Dobry bujak drewniany dla dzieci z pewnością sprawi maluchom wiele radości i wpłynie pozytywnie na ich rozwój.

Czy bujak drewniany dla dzieci pomaga w opiece?

Wielu rodziców coraz częściej sięga po tego typu rozwiązania w przypadku nieco starszych dzieci. Dlaczego? Otóż jest to dla nich ułatwienie w opiece nad maluchem, a poza tym taka huśtawka daje czas na to, aby ręce mogły odpocząć. Nowoczesne bujaki są odpowiednio wyprofilowane i stworzone z materiałów wysokiej jakości. Owszem, można skorzystać z tradycyjnego rozwiązania, jakim jest standardowa huśtawka domowa, ale bujaki mają więcej zastosowań. Wystarczy je wyłożyć miękkim kocykiem, aby stały się miejsce relaksu i odpoczynku dla dziecka. Zdania na temat bujaczka są podzielone, ale z reguły tyczy się to nowoczesnych modeli huśtawek, które stoją na specjalnym stelażu. Eksperci zauważają, że w tym przypadku pozycja leżenia malucha jest zła i niekorzystnie na niego wpływa. Dlatego też warto skorzystać z nieco prostszego, tańszego, ale efektywniejszego urządzenia, jakim jest bujak drewniany.

Jak zabawa bujakiem wpływa na dziecko?

Drewniany bujak wpływa na rozwój motoryki małej i dużej u dziecka. Dodatkowo stymulowany jest układ przedsionkowy, a więc zmysł równowagi, ćwiczona jest koordynacja ciała, stymulowany jest zmysł czucia głębokiego i koordynacja oko-ręka. Ale to nie wszystkie zalety bujaka. Zabawka tego typu świetnie sprawdzi się, gdy maluch podrośnie, chociażby w profilaktyce wad postawy. Bujak dla dzieci wpływa na więc na:

  • Motorykę dużą – czyli obejmuje obszerne ruchy, w które zaangażowane jest praktycznie całe ciało,  lub jego znaczną część. Jest to więc szeroko pojęta aktywność ruchowa, która w sposób efektywny rozwija układ nerwowy dziecka. Mówiąc o motoryce dużej ma się na myśli taką aktywność fizyczną jak chodzenie, skakanie, pływanie, bieganie, jazda na rowerze, pokonywanie różnych przeszkód, gra w piłkę oraz zabawy, w których ważna jest koordynacja wzrokowo-ruchowa i działania związane z celowaniem lub rzutem.
  • Motorykę małą– odnosi się do ruchów o mniejszym zakresie, które wymagają skupienia, precyzji i koncentracji od dziecka. Motoryka mała to między innymi pisanie, rysowanie, rzeźbienie, lepienie z plasteliny, zawiązywanie butów, chwytanie przedmiotów, zapinanie guzików i wszystkie inne podobne czynności, które rozwijają dziecko.
  • Układ przedsionkowy – nazywany jest także zmysłem równowagi. Związany on jest z wszelkimi układami sensorycznymi w naszym organizmie, a także ma swój udział w utrzymywaniu właściwego napięcia mięśniowego i postawy ciała. Ponadto pozwala odczuwać i pomaga koordynować ruchy całego ciała.
  • Zmysł czucia głębokiego – zmysł ten pozwala precyzyjnie określić położenie poszczególnych części ciała w przestrzeni.

 

Jak wybrać dobry bujak drewniany dla dziecka?

Dla niektórych tatusiów i mam ważna jest przede wszystkim marka producenta. Oczywiście, ma to jakieś znaczenie, jednak decydując się na zakup takiej zabawki w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo swojego dziecka. Wybierając bujak drewniany dla dzieci, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę:

  • jakość wykonania – bujak dla dzieci powinien być precyzyjnie wykonany, a tym bardziej, jeśli jest z drewna. Oznacza to, że nie może mieć żadnych wystających ostrych krawędzi, tylko powinien być odpowiednio wyszlifowany, a wszystkie łączenia oraz śruby zamaskowane.
  • materiał wykonania – bujak dla dziecka drewniany niekoniecznie w całości musi składać się z drewna, ponieważ może zawierać na łączenia elementy metalowe, jak śruby. Niemniej listewki powinny charakteryzować się wytrzymałością, a farby zastosowane do ich malowania powinny być bezpieczne dla dzieci.
  • markę – produkty renomowanych producentów są gwarancją tego, że spełniają one wszystkie rygorystyczne normy unijne. Warto więc wybierać zabawki pochodzące ze sprawdzonych źródeł.
  • cenę – jest to czynnik, który powinien być brany pod uwagę jako ostatni. Bujaki drewniane dla dzieci nie są drogie, więc ze spokojem można kupić na prezent dla dziecka zabawkę renomowanej firmy.

 

Jakie zastosowanie ma bujak dla dziecka?

Bujak może być oczywiście bujakiem, ale równie dobrze nadaje się do zabawy z rodzicami. Dodając do niego specjalną platformę powstaje zjeżdżalnia, na której maluch może się ślizgać i jednocześnie stymulować układ przedsionkowy. Bujak świetnie nadaje się także do wspinania, a dla starszych dzieci może służyć jako biurko. Ponadto maluchy mogą ćwiczyć na nim swoją równowagę, ponieważ odwrócony staje się równoważnią, co jest nieco wyższą szkołą jazdy. W przypadku niemowląt można na nim zawiesić zabawki i położyć maluszka na macie pod nim, aby mogło się bawić grzechotką lub innym gadżetem.

Podziel się: